25 Նոյեմբեր 2015 - 08:47 AMT
Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի և Թուրքիայի հետազոտողներից կազմված Կոլումբիայի համալսարանի խումբն անցյալ շաբաթ հաստատել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը «Իսլամական պետությանը» (ԻՊ) տրամադրել է՝ ռազմական գործակցություն, զենք, կազմակերպչական աջակցություն, ֆինանսական օգնություն և բժշկական ծառայություններ: Այս մանրակրկիտ հետաքննությունը գլխավորել է Կոլումբիա համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի Խաղաղության ամրապնդման և իրավունքների ծրագրի տնօրեն Դեյվիդ Ֆիլիպսը:
Նա աշխատել էր որպես ավագ խորհրդական և արտաքին գործերի գծով փորձագետ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի համար, գրում է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը:
Խմբագիրը ներկայացնում է հատվածներ այդ ծավալուն հետազոտությունից, որոնք փաստում են Թուրքիայի և ԻՊ-ի միջև եղած ուղղակի կապերը.
1) Թուրքիան ԻՊ-ին մատակարարել է զինամթերք
• 2014-ի օգոստոսի 12-ին ԻՊ-ի հրամանատարներից մեկը ասել է «Վաշինգտոն փոստ» թերթին. «Զինյալների մեծ մասը, որ մեզ միացել էր պատերազմի սկզբին, եկել էր Թուրքիայի տարածքով, այդ նույն ճանապարհով էին գալիս նաև սարքավորումներն ու զինամթերքը»:
• Թուրքիայի Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության (CHP) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն 2014-ի հոկտեմբերի 14-ին փաստաթղթեր է հայտնաբերել Ադանայի դատախազությունից, որոնք բացահայտում էին, որ Թուրքիան զենք է մատակարարել ահաբեկչական խմբերին: Նա նաև ներկայացրել է հարցազրույցների արձանագրությունները բեռնատարների վարորդների հետ, որոնք զենք էին հասցրել ահաբեկիչներին:
• Ըստ CHP-ի փոխնախագահ Բյուլենթ Թեզջանի՝ 2014-ի հունվարի 19-ին թուրք գործակալները հրթիռներով, զենք ու զինամթերքով բեռնված երեք բեռնատար էին հասցրել ԻՊ-ին Սիրիայում:
• «Ջումհյուրիյեթ» թերթը մեջբերել է Ֆուաթ Ավնիին, հայտարարելով, որ Գերմանիան և Միացյալ Նահանգները ձայնագրություններ ունեին, որոնք հաստատում էին, որ Թուրքիան ֆինանսական և ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ալ Քաիդայի հետ կապված ահաբեկչական խմբերին 2014-ի հոկտեմբերի 12-ին: • 2014-ի սեպտեմբերի 27-ին հրապարակված փաստաթղթերից պարզվեց, որ Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Բանդար բին Սուլթանը ֆինանսավորել է ԻՊ-ի համար զենքի տեղափոխումը Թուրքիայի տարածքով:
2) Թուրքիան նյութատեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերել ԻՊ-ի զինյալներին
• Ըստ «Ռադիկալ» թերթի 2014-ի հունիսի 13-ի հոդվածի՝ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Մուամար Գյուլերը հրապարակել է հետևյալ հրահանգը. «Հաթայը ռազմավարական նշանակություն ունեցող վայր է մոջահեդների համար, որոնք հատելով մեր սահմանը անցնում են Սիրիա: Կավելացվի նյութատեխնիկական աջակցությունը իսլամական խմբավորումներին, իսկ նրանց մարզումը, հիվանդանոցային խնամքը ու անվտանգ անցումը հիմնականում տեղի կունենա Հաթայում»:
• «Դեյլի մեյլը» 2014-ի օգոստոսի 25-ին հաղորդել է, որ բազմաթիվ օտարերկրյա զինյալներ Սիրիայում և Իրաքում միացել էին ԻՊ-ին անցնելով Թուրքիայի տարածքով:
• Բրիտանական «Սքայ նյուզը» ձեռք բերեց փաստաթղթեր, ըստ որոնց Թուրքիայի կառավարությունը կնքել է օտարերկրյա զինյալների անձնագրերը, որոնք ցանկանում էին թուրքական սահմանով անցնել Սիրիա՝ միանալու ԻՊ-ին:
• 2014-ի հոկտեմբերի 9-ին Եգիպտոսի մի բարձրաստիճան պաշտոնյա նշել է, որ Թուրքիայի հետախուզությունը ԻՊ-ին է փոխանցել արբանյակային պատկերներ և այլ տվյալներ:
3) Թուրքիան մարզում է ԻՊ-ի զինյալներին
• 2014-ի հուլիսի 29-ին CNN Turk-ը հաղորդեց, որ Ստամբուլի սրտում գտնվող Դուզչե և Ադափազարի բնակավայրերը դարձել են հավաքատեղի ահաբեկիչների համար:
• Թուրքերին, որոնք միացել էին ԻՊ-ի մասնաճյուղին, ցուցադրեցին 2014-ի հուլիսի 28-ին Ստամբուլում կայացած հանրահավաքում:
• Տեսահոլովակներից մեկում ցուցադրել էին ԻՊ-ի մասնաճյուղի անցկացրած աղոթք- հավաքը Ստամբուլի Օմեռլի թաղամասում:
• Ըստ Հորդանանի հետախուզության՝ Թուրքիան մարզում է ԻՊ-ի զինյալներին հատուկ գործողությունների համար:
4) Թուրքիան բժշկական օգնություն է ցուցաբերում ԻՊ-ի զինյալներին • 2014-ի օգոստոսի 12-ին ԻՊ-ի հրամանատարներից մեկը հայտնել է «Վաշինգտոն փոստ»-ին. «Սովորաբար որոշ զինյալներ, նույնիսկ «Իսլամական պետության» ամենաբարձրաստիճան անդամները, բուժում են ստանում Թուրքիայի հիվանդանոցներում»: • 2014-ի հոկտեմբերի 12-ին «Թարաֆ» թերթը հաղորդեց, որ նախագահ Էրդողանի իշխող կուսակցության («Արդարություն և զարգացում») հիմնադիր Դենգիր Միր Մեհմեդ Ֆիրաթը հրապարակել է, որ Թուրքիան աջակցել է ահաբեկչական խմբերին և շարունակում է աջակցել և բուժել նրանց իր հիվանդանոցներում:
5) Թուրքիան ֆինանսապես աջակցել է ԻՊ-ին նավթ գնելու միջոցով
• 2014-ի սեպտեմբերի 13-ին «Նյու Յորք թայմս» թերթը հաղորդեց, որ Օբամայի վարչակարգը ջանքեր է թափել ճնշում գործադրելու Թուրքիայի վրա՝ վերացնելու ԻՊ-ի կողմից նավթի վաճառքի լայնածավալ ցանցը:
• 2014-ի սեպտեմբերի 13-ին Ֆեհիմ Թաշթեքինը «Ռադիկալ»-ում գրեց Սիրիայից Թուրքիա նավթ տեղափոխող ապօրինի խողովակաշարերի մասին:
6) Թուրքիան օգնում է ԻՊ-ի զինվորագրմանը
• 2014 –ի հոկտեմբերի 14-ին Քըլըչդարօղլուն հայտարարել է, որ Ստամբուլում և Գազիանթեփում ԻՊ-ի գրասենյակները հավաքագրում են զինյալների: 2014-ի հոկտեմբերի 10-ին Կոնիայի մուֆթին հայտարարեց, որ չորս օր առաջ իր քաղաքից 100 տղամարդ միացել է ԻՊ-ին:
• OdaTV-ն հաղորդել է, որ «Թաքվա հաբերը» ծառայում է որպես քարոզչական միջոց ԻՊ-ի համար՝ Թուրքիայում և Գերմանիայում թուրքախոս տղամարդկանց հավաքագրելու համար:
• Թուրքիայի սպորտի նախարար, «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամ Սուաթ Քըլըչը Գերմանիայում այցելել է սալաֆի ջիհադականներին, որոնք աջակցում են ԻՊ-ին: Այս ջիհադականները կողմնակիցներ են հավաքագրում Ղուրանի անվճար օրինակներ բաժանելով և դրամահավաք կազմակերպելով՝ Սիրիայում և Իրաքում ինքնասպանությամբ ահաբեկչություններ հովանավորելու համար:
• OdaTV-ի հեռարձակած տեսանյութում ցուցադրել են Ստամբուլում ավտոբուսով երթևեկող ԻՊ-ի զինյալներին:
7) Թուրքական ուժերը կռվում են ԻՊ-ի կողքին
• Ամերիկյան հետաքննող լրագրող Սեյմուր Հերշը London Review of Books-ում հաստատել է՝ «հայտնի էր, որ վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանը աջակցում էր «Ալ-Նուսրա ճակատին»՝ ապստամբ ընդդմադիրների շրջանում ջիհադական խմբակցությանը, ինչպես նաև այլ իսլամիստական ապստամբ խմբերի»:
• 2014-ի սեպտեմբերի 20-ին, Խորհրդարանում «Ազգերի ժողովրդավարական» կուսակցությունը (HDP) ներկայացնող պատգամավոր Դեմիր Չելիքը հայտարարել է, որ թուրքական հատուկ ուժերը ռազմի դաշտում միացել էին ԻՊ-ին:
8) Թուրքիան օգնել է ԻՊ-ին Քոբանիի համար մղվող մարտում
• 2014-ի սեպտեմբերի 19-ին Քոբանիի քաղաքապետ Անվար Մուսլիմը բացահայտեց, որ թուրքական զենք ու զինամթերքով բեռնված գնացքներ են հասցվել ԻՊ-ին: 2014-ի սեպտեմբերի 30-ին CHP-ի պատվիրակությունը այցելել է Քոբանի, որտեղ տեղացիները հայտարարեցին, որ ամեն ինչ, սկսած ԻՊ-ի մարտիկների հագուստից մինչև զենքերը, գալիս են Թուրքիայից:
• 2014-ի սեպտեմբերի 25-ին «Նուհաբեր»-ի տեսահոլովակը ցուցադրել է տանկեր և զինամթերք փոխադրող թուրքական զինվորական ուղեկցորդներին՝ ԻՊ-ի դրոշի ներքո Սիրիայի Ջարաբլուզ շրջանում ազատ տեղաշարժվելիս և Կարկամիշի սահմանն անցնելիս:
• PYD-ի («Սիրիայի քրդերի ժողովրդավարական միություն») քուրդ զինյալների առաջնորդ Սալիհ Մուսլիմը հաղորդեց, որ 2014-ի հոկտեմբերի 20-24-ը 120 զինյալներ Թուրքիայից անցել էին Սիրիա:
• Ըստ «Նյու Յորք թայմս» թերթի 2014-ի հոկտեմբերի 29-ի համարում YPG-ի («Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատը») քուրդ հրամանատարի գրած սյունակի՝ Թուրքիան պարբերաբար թույլ է տալիս ԻՊ-ի զինյալներին իրենց տեխնիկայով անցնել իր սահմանը:
• 2014-ի հոկտեմբերի 1-ին Դիքենը հաղորդեց. « ԻՊ-ի զինյալները հատելով Թուրքիայի սահմանը անցել էին Սիրիա թուրք զինվորների գիտությամբ և համաձայնությամբ»:
9) Թուրքիան և ԻՊ-ը նույն աշխարհայացքն ունեն
• 2014-ի հոկտեմբերի 3-ին RT-ն հաղորդեց փոխնախագահ Ջո Բայդենի ելույթի մասին, ուր ներկայացվում էին ԻՊ-ին ցուցաբերվող թուրքական աջակցության մանրամասները: • «Հյուրիյեթը» 2014-ի սեպտեմբերի 26-ին մեջբերեց թուրք քաղծառայողի խոսքերը. «Ես ցնցված էի՝ լսելով որոշ բարձրաստիճան ծառայողների հիացական խոսքերը ԻՊ-ի հասցեին»:
• «Արդարության և զարգացում» կուսակցության խորհրդի մի անդամ իր ֆեյբուքյան էջում գրել էր. «Բարեբախտաբար ԻՊ-ը գոյություն ունի…. Թող անսպառ լինեն ձեր փամփուշտները….»:
• Համաձայն Սարիեր Գյոզլեմի՝ Էրդողանի որդի Բիլալը և թուրք պաշտոնյաները հանդիպել են ԻՊ-ի զինյալների հետ:
Սասունյանի խոսքով՝ բացարձակապես անընդունելի է, որ այն ժամանակ, երբ ԻՊ-ը զանգվածային սպանություններ է իրականացնում Փարիզում և Եվրոպայի այլ քաղաքներում, ՆԱՏՕ-ի «դաշնակից» Թուրքիան շարունակում է օգնել ու զինել այդ ահաբեկիչներին: Ժամանակն է, որ Թուրքիային վտարեն ՆԱՏՕ-ից, իսկ նրա ղեկավարները մեղադրվեն և դատվեն այս սարսափելի ոճրագործություններում իրենց ունեցած դերակատարության համար:

Publisher of the California Courier, Harut Sassounian presents an article on Turkey’s complicity in Islamic State-led activities, unveiling a Columbia University research.
The article reads:
“A team of Columbia University researchers from the United States, Europe, and Turkey confirmed last week that the Turkish government has provided to ISIS: military cooperation, weapons, logistical support, financial assistance, and medical services. This detailed investigation was headed by David L. Phillips, Director of the Program on Peace-building and Rights at Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights. He had served as Senior Advisor and Foreign Affairs Expert for the U.S. Department of State.
Here are brief excerpts from the extensive research documenting the direct links between Turkey and ISIS:
1) Turkey Supplied Military Equipment to ISIS
• An ISIS commander told The Washington Post on August 12, 2014: “Most of the fighters who joined us in the beginning of the war came via Turkey, and so did our equipment and supplies.”
• Kemal Kiliçdaroglu, head of the Republican People's Party (CHP), disclosed on October 14, 2014, documents from the Adana Office of the Prosecutor, revealing that Turkey supplied weapons to terrorist groups. He also produced transcripts of interviews with truck drivers who delivered the weapons to the terrorists.
• Cumhuriyet newspaper quoted Fuat Avni as stating that Germany and the United States had audio tapes confirming that Turkey provided financial and military aid to terrorist groups associated with Al Qaeda on October 12, 2014.
2) Turkey Provided Logistical Assistance to ISIS Fighters
• According to a June 13, 2014 article in Radikal newspaper, Turkish Interior Minister Muammar Guler issued the following directive: “Hatay is a strategic location for the Mujahidin crossing from within our borders to Syria. Logistical support for Islamist groups will be increased, and their training, hospital care, and safe passage will mostly take place in Hatay.”
• Britain's Sky News obtained documents showing that the Turkish government stamped passports of foreign militants seeking to cross the Turkish border into Syria to join ISIS.
• A senior Egyptian official indicated on October 9, 2014 that Turkish intelligence is passing to ISIS satellite imagery and other data.
3) Turkey Trained ISIS Fighters
• CNN Turk reported on July 29, 2014 that in the heart of Istanbul, places like Duzce and Adapazari have become gathering spots for terrorists.
• Turks who joined an ISIS affiliate were shown on July 28, 2014, at a public gathering in Istanbul.
• According to Jordanian Intelligence, Turkey trained ISIS militants for special operations.
4) Turkey Extended Medical Care to ISIS Fighters
• An ISIS commander told the Washington Post on August 12, 2014, “We used to have some fighters — even high-level members of the Islamic State — getting treated in Turkish hospitals.”
• On October 12, 2014, Taraf newspaper reported that Dengir Mir Mehmet Firat, a founder of Pres. Erdogan’s ruling party (AKP), divulged that Turkey supported terrorist groups and still supports them and treats them in its hospitals.
5) Turkey Supported ISIS Financially Through Purchase of Oil
• On September 13, 2014, the New York Times reported on the Obama administration's efforts to pressure Turkey to crack down on the extensive network of oil sold by ISIS.
• Fehim Taştekin wrote in Radikal on Sept. 13, 2014 about illegal pipelines transporting oil from Syria to Turkey. 6) Turkey Assisted ISIS Recruitment
• OdaTV reported that Takva Haber served as a propaganda outlet for ISIS to recruit Turkish-speaking men in Turkey and Germany.
• Minister of Sports, Suat Kilic, an AKP member, visited Salafi Jihadists who are ISIS supporters in Germany. These Jihadists recruit supporters by distributing free copies of the Quran and raising funds to sponsor suicide attacks in Syria and Iraq.
7) Turkish Forces are Fighting Alongside ISIS
• American investigative journalist Seymour Hersh asserted in the London Review of Books that “Prime Minister Recep Erdogan was known to be supporting the al-Nusra Front, a Jihadist faction among the rebel opposition, as well as other Islamist rebel groups.”
• On Sept. 20, 2014, Demir Celik, a Member of Parliament representing the People's Democratic Party (HDP), stated that Turkish Special Forces had joined ISIS in the battlefield.
8) Turkey Helped ISIS in Battle for Kobani
• Anwar Muslim, Mayor of Kobani, revealed on Sept. 19, 2014 that trains full of Turkish forces and ammunition were delivered to ISIS. On September 30, 2014, a CHP delegation visited Kobani, where locals declared that everything from the clothes of ISIS militants to their guns comes from Turkey.
• A Nuhaber video showed on Sept. 25, 2014 Turkish military convoys, carrying tanks and ammunition, moving freely under ISIS flags in the Jarablus region of Syria and the Karkamis border crossing.
• Salih Muslim, PYD leader of Kurdish fighters, reported that 120 militants had crossed into Syria from Turkey on October 20-24, 2014.
• According to an op-ed written by a YPG Kurdish commander in the New York Times on October 29, 2014, Turkey regularly allows ISIS militants and their equipment to pass freely over its border.
• Diken reported on October 1, 2014: “ISIS fighters crossed the border from Turkey into Syria in full view of Turkish soldiers.”
9) Turkey and ISIS Share a Worldview
• RT reported on October 3, 2014 on Vice President Joe Biden's remarks detailing Turkish support to ISIS.
• Hurriyet newspaper quoted a Turkish civil servant on Sept. 26, 2014: “I was shocked to hear words of admiration for ISIL from some high-level civil servants.”
• An AKP council member posted on his Facebook page: “Thankfully ISIS exists…. May you never run out of ammunition….”
• Erdogan’s son Bilal and Turkish officials met with ISIS fighters, according to Sariyer Gozlem.
It is absolutely unacceptable that while ISIS is committing mass murder in Paris and other European cities, NATO 'ally,' Turkey, is continuing to aid and arm these terrorists. It is high time that Turkey is expelled from NATO and its leaders are indicted and brought to justice for their role in these heinous crimes.