25 Նոյեմբեր 2015 - 13:23 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ չի ցանկանում, որ ռուսական Սու-24-ի խոցման շուրջ միջադեպի հետ կապված առճակատումը Ռուսաստանի հետ խորանա:
Ըստ նրա, Թուրքիան գործել է միայն սեփական շահերը պաշտպանելու համար:
«Մենք մտադիր չենք սրել միջադեպը: Մենք միայն սեփական անվտանգությունն ենք պաշտպանել»,-հայտարարել է Էրդողանը, Reuters-ին հղումով հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի իշխանություններն իմացել են, որ երկրի ռազմաօդային ուժերը ռուսական ռազմական ինքնաթիռ են խոցել միայն այն բանից հետո, երբ դա հաստատել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Այն, որ ինքնաթիռը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը, հասկանալի է դարձել միայն այն բանից հետո, երբ այդ մասին հայտարարել են ռուսական իշխանությունները»,- ասել է Էրդողանը։
Նախօրին Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան, խոցելով ռուսական Սու-24 ինքնաթիռը, գործել է` արձագանքելով սպառնալիքին:
ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը Սիրիայի Հմեյմիմ ավիաբազա կուղարկի С-400 նորագույն զենիթահրթիռային համակարգեր։
«Սիրիայի Հմեյմիմ ավիաբազայում C-400 համակարգեր կտեղակայվեն», -ՌԴ ՊՆ-ի կոլեգիայի նիստում հայտարարել է նախարարը, Ռիա Նովոստիին հղումով գրում է Tert.am-ը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что не хочет эскалации конфликта с Россией после инцидента с российским Су-24, передает Reuters.
По его словам, Турция действовала только ради защиты своих интересов.
«У нас нет намерения эскалации этого инцидента. Мы только защищали собственную безопасность», — заявил Эрдоган, передает Газета.Ру.
Накануне Эрдоган заявил, что Турция, сбив Су-24, действовала в рамках реагирования на угрозы.
Между тем, Министр обороны России Сергей Шойгу на заседании коллегии заявил о переброске на авиабазу Хмеймим зенитно-ракетной системы С-400. В Сирию также будет отправлен еще один комплекс — С-300.
Кроме того, президент Владимир Путин также сообщил, что в Сирию также будет передислоцирован комплекс С-300.
«Что касается мер по обеспечению безопасности полетов нашей боевой операции в Сирии, объявленных вчера предложений недостаточно. Мы обсудили это с утра еще с руководством Минобороны. В Сирию на нашу военно-воздушную базу будет переброшен комплекс противовоздушной обороны С-300. Надеюсь, что этого, так же, как и других мер, а это не единственная мера, которую мы предпримем, будет достаточно для обеспечения полетов», – сказал Владимир Путин, сообщает НТВ.