26 Նոյեմբեր 2015 - 08:25 AMT
Թուրքիայի սահմանից ոչ հեռու Սիրիայում թուրքերի կողմից խոցված ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի օդաչու Կոնստանտին Մուրախտինը հայտնել է, որ թուրք զինվորականները չեն զգուշացրել անձնակազմին սահմանը խախտելու մասին, իսկ հրթիռը անսպասելի է գործարկվել:
ՌԵՆ ՏՎ-ին տված հարցազրույցում Մուրախտինը, որը գտնվում է Լաթակիայի հիվանդանոցում, հայտնել է, որ «թուրքերը ոչ մի զգուշացում չեն արել և օդաչուների հետ կապ չեն հաստատել»:
Ըստ նրա, հրթիռը, որը խոցել է ինքնաիթռը 6000 մ բարձրության վրա, իրենք չեն տեսել:
Մուրախտինն ասել է, որ հրթիռը խոցել է ռմբակոծիչի պոչը:
Ինչ վերաբերվում է թուրքական կողմի մեղադրանքներին օդային տարածքը խախտելու վերաբերյալ, Մուրախտինը լիովին բացառել է այդ հնարավորությունը: «Դա բացառված է, առավել ևս, որ մենք ընթանում էինք 6000 մ բարձրության վրա, եղանակը պարզ էր…Ամբողջ թռիչքը մինչ հրթիռի պայթյունը լիովին վերահսկվել է իմ կողմից»,-ասել է օդաչուն «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքին տված մեկնաբանության մեջ:
Օդաչուն նաև հայտնել է որ ողջ-առողջ է և դուրս գրվելուց հետո խնդրելու է հրամանատարությանը թողնել իրեն Հմեյմիմ բազայում` կատարելու համար ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված առաջադրանքներ: Ըստ Մուրախտինի, նա դեռ «պարտք» ունի տալու զոհված հրամանատար Օլեգ Պեշկովի համար», հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Որոնողական գործողության ժամանակ խոցվեց նաև ռուսական Մի-8 ուղղաթիռը, Զոհվեց պայմանագրային Ալեքսանդր Պոզինչը:

25 Ноябрь 2015 - 16:03 AMT
Штурман сбитого на турецко-сирийской границе Су-24 Константин Мурахтин сообщил, что турецкие военные не предупреждали экипаж о нарушении границы, а ракета была выпущена по самолету внезапно.
В интервью РЕН ТВ Мурахтин, который находится в больнице Латакии, сообщил, что «турки ни о чем не предупреждали и на связь не выходили».
По его словам, саму ракету, которая поразила самолет на высоте 6000 метров, они не видели.
Мурахтин говорит, что ракета попала в хвост бомбардировщика.
Что касается обвинений турецкой стороны в нарушении воздушного пространства, Мурахтин полностью исключил такую возможность. «Это исключено, даже на одну секунду, тем более что мы летели на высоте около шести тысяч метров, погода была ясная… Весь наш полет до момента взрыва ракеты полностью мной контролировался», — сказал летчик в комментарии телеканалу «Россия 1».
Штурман также сообщил, что жив-здоров и после выписки попросит командование оставить его на базе Хмеймим и дальше выполнять задания по борьбе с терроризмом. По словам Мурахтина, он рассчитывает «отдать должок за командира» — погибшего командира бомбардировщика Олега Пешкова, передает РБК.