26 Նոյեմբեր 2015 - 07:21 AMT
Սիրիայում, թուրքական սահմանից ոչ հեռու, ռմբակոծվել է թուրքական բեռնատարների շարասյունը, որը ապստամբների խմբավորումներից մեկի ուղեկցությամբ ուղևորվում էր դեպի Ազազ քաղաքը:
Ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է առնվազն 7 մարդ, ոչնչացվել է 12 բեռնատար, հայտնում է Reuters-ը: BBC-ին Hurriyet-ի վրա հղումով մեջբերում է սիրիացի ապստամբների դաշտային հրամանատար Զեքերիա Քարսլիի խոսքը, ըստ որի շարասյունը ռմբակոծել են ռուսական ինքնաթիռները:
Ավելի վաղ այդ շրջանին ավիահարվածներ էր հասցրել սիրիական օդուժը: «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական խորհուրդ» կազմակերպությունը հայտնում է, որ ավելի վաղ ռուսական ավիացիան ռմբակոծել է Ազազի շրջանը:
Շարասյունը գտնվում էր մոտ 5 կմ հեռավորության վրա Թուրքիայի հետ սահմանինց: Ռուսական զինվորականները դեռ չեն մեկնաբանում այս տեղեկությունը:
Նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Ինչպես հայտարարել է Թուրքիայի ՊՆ-ն, ինքնաթիռը 10 անգամ զգուշացվել է 5 րոպեի ընթացքում, և ոչնչացման պահին ինքնաթիռի պատկանելությունը հայտնի չի եղել: Օդաչուներից մեկին հաջողվել է փրկել սիրիական բանակի աջակցությամբ, մյուսին` գնդակահարել են օդում:

Неподалеку от сирийско-турецкой границы разбомблена колонна грузовиков из Турции, направляющаяся в находящийся под контролем одной из повстанческих группировок город Азаз.
В результате удара погибли по меньшей мере 7 человек, уничтожены 12 грузовиков, сообщает Reuters. BBC со ссылкой на Hurriyet приводит слова полевого командира сирийских повстанцев Зекерии Карсли, согласно которому бомбардировку провели именно российские самолёты.
Ранее авиаудары по этому району наносили сирийские ВВС. Организация «Сирийский наблюдательный совет по правам человека» сообщает, что ранее российская авиация подвергла район Азаза масштабным бомбардировкам.
Конвой находился примерно в пяти километрах от границы с Турцией. Российские военные пока никак не прокомментировали эти сообщения.
ВВС Турции 24 ноября сбили Турции российский бомбардировщик Су-24. Самолет упал на территории, контролируемой сирийскими туркменами. Один из летчиков был расстрелян в воздухе, второй – спасен подразделениями проправительственной армии. Вооруженные группировки также подбили и уничтожили на земле вертолет Ми-8, осуществлявший поисково-спасательные работы на месте падения самолета. Владимир Путин, комментируя инцидент, назвал сбивших самолет пособниками терроризма и обещал, что последствия для российско-0турецких отношений будут самыми серьезными. Согласно турецким данным, самолет находился в турецком воздушном пространстве 17 секунд, минобороны России отрицает обвинения в нарушении воздушной границы.