Հունական «Ժողովրդական միասնություն» կուսակցությունից ընտրված Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նիկոս Խունտիսը երկերեսանի է անվանել Եվրամիության քաղաքականությունը Թուրքիայի, ահաբեկչության դեմ պայքարի և փախստականների հարցում:
«Փախստականների ճգնաժամի հանգուցալուծումը Եվրամիությունում կարելի է նկարագրել եվրոպական լեզուների մեծ մասին բնորոշ մեկ բառով` երեսպաշտություն»,-հայտարարել է Խունտիսը Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նիստում` Վալետտայի և G20-ի գագաթնաժողովների արդյունքներին նվիրված լսումների ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Երեսպաշտություն է ահաբեկչության դեմ և փախստականների խնդրին նվիրված G20 գագաթնաժողովը Թուրքիայում անցկացնելն ու լռելը Թուրքիայի դերի մասին այդ ամենում: Երկերեսանիություն է արդարացնել ռուսական ինքնաթիռի խոցումը օդային տարածքը խախտելու համար, երբ թուրքական ինքնաթիռներն ամեն օր խախտում են Հունաստանի օդային տարածքը»,-ասել է Խունտիսը:
Անդրադառնալով փախստականների խնդրին`հույն պատգամավորն ասել է. «Երեսպաշտություն է պահպանել Դուբլինի պայմանավորվածությունները: Երեսպաշտություն է ասել, թե Frontex-ը վերահսկում է Եվրոպայի արտաքին սահմանները: Եկերեսանիություն է չխոստովանել, որ փախստականները փախչում են այն պատերազմներից, որոնց մենք մասնակցում ենք, կամ որոնց դրդապատճառն ենք հանդիսացել»,-ասել է նա:
1990 թ. Դուբլինի պայմանավորվածությունների համաձայն ապաստան տրամադրելու հարցը պետք է քննի այն երկիրը, որի սահմանը հատել է փախստականը ԵՄ մտնելիս: Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է, որ մինչև 2016-ի գարունը կմշակվեն համաձայնության փոփոխությանն ուղղված առաջարկներ, քանի որ «այն չի աշխատում»:
Վերջում եվրապատգամավորը մեջբերել է գերմանացի գրող Բերտոլդ Բրեխթին. «Երբ երեսպաշտությունը վատ է ստացվում, պետք է անցնել ճշմարտության»:

Депутат Европарламента от греческой партии «Народное единство» Никос Хунтис назвал лицемерной политику Евросоюза в отношении Турции, борьбы с терроризмом и проблемами беженцев.
«Разрешение кризиса с беженцами в Евросоюзе можно описать словом, общим в большинстве языков Европы: лицемерие»,- заявил Хунтис 25 ноября на пленарном заседании Европарламента в прениях по итогам саммита в Валлетте и саммита G20.
«Это лицемерие — сохранять Дублинские соглашения. Это лицемерие – говорить, что (приграничное агентство Евросоюза) Frontex контролирует внешние границы Европы. Это лицемерие не признать, что беженцы бегут от войн, в которых мы участвуем либо которые мы вызвали»,- сказал Хунтис.
Дублинские соглашения 1990 года предусматривают, что ответственность за рассмотрение вопроса о предоставлении убежища лежит на стране, чью границу пересек беженец при въезде в ЕС. Еврокомиссия объявил, что к весне 2016 года или раньше будут разработаны предложения по изменению соглашения, которое «не работает».
«Это лицемерие — проводить встречу G20 в Турции по борьбе с терроризмом и беженцами, и не говорить о роли Турции в этом. Это лицемерие — оправдать расстрел российского самолета Турцией за нарушение воздушного пространства, когда турецкие самолеты ежедневно нарушают греческое воздушное пространство, а канцлер Германии Ангела Меркель – предлагаемые совместные патрули»,- заявил Хунтис, сообщает РИА Новости.
Он также назвал лицемерием ситуацию, когда было решено переселить 160 тысяч беженцев, а идет лишь «плохая пропаганда» с участием главы Европарламента Мартина Шульца и еврокомиссара Димитриса Аврамопулос по перемещению 30 беженцев из Афин в Люксембург.
В заключение евродепутат процитировал немецкого драматурга Бертольда Брехта: «Когда лицемерие получается плохого качества, надо говорить правду».