26 Նոյեմբեր 2015 - 09:27 AMT
ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսանդր Տկաչովը հայտարարել է, որ թուրքական գյուղմթերքի մոտ 15 տոկոսը չի համապատասխանում ռուսական նորմերին: Հաղորդագրությունը տեղադրվել է նախարարության կայքում:
«Վերջին շրջանում մեզ դիմում են սպառողներն ու ոլորտի միությունները Թուրքիայից ՌԴ ներկրվող գյուղմթերքի և պարենամթերքի անվտանգության հարցով: ՌԴ գյուղնախարարությունը վերլուծել է իրավիճակը, և ես տեղեկացրել եմ ՌԴ կառավարությանը, որ, ցավոք, թուրքական գյուղմթերքի 15 տոկոսը չի համապատասխանում ռուսական նորմերին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ Տկաչովի, տարեսկզբից Թուրքիայից ներկրված մսամթերքի մեջ 40 անգամ վնասակար նյութեր են հայտնաբերվել: Խախտումներ են հայտնաբերվել նաև մրգերոմ և բանջարեղենում` գերազանցված է պեստիցիդների, նիտրատների և նիտրիտների թույլատրելի քանակը, ասել է Տկաչովը, հայտնում է «Դոժդը»:
Թուրքական 2 ընկերությունների համար լաբորատոր հսկողությունն ուժեղացվել է:
Նախօրեին «Կոմերսանտին» հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը կարող է սահմանափակել ապրանքների ներկրումը Թուրքիայից: Ձուկ ներկրողներից մեկը հայտնել է, որ մաքսակետում հետ են ուղարկում որոշ մեքենաներ:
2014-ին ՌԴ և Թուրքիայի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 31 մլրդ դոլար, իսկ 2015-ի 9 ամսում` ավելի քն 18 մլրդ դոլար: Թուրքիան ՌԴ է առաքում մասնավորապես ցիտրուսներ, խաղող, լոլիկ, ավելի քիչ քանակությամբ` ձուկ և հրուշակեղեն:
Մինչդեռ Սիրիայի օդային տարածքում ռուսական կործանիչի խոցումից հետո ծագած ոուս-թուրքական ճգնաժամի պատճառով Ռուսաստանն արգելում է թուրք գործարարների մուտքը երկիր, գրում է Ermenihaber-ը:
Թուրքական «Aksam» թերթի փոխանցմամբ՝ շրջագայության նպատակով Մոսկվա մեկնած և մեծամասամբ գործարարներից բաղկացած թուրք ուղևորներին չի տրվել Ռուսաստան մուտքի արտոնագիր: Պատճառաբանվել է, որ նրանք խախտել են կանոնակարգը: Արդյունքում հետ են ուղարկվել: Ռուսաստան կարող են այցելել միայն բնակության կամ աշխատանքի իրավունք ունեցող թուրքերը:
Ստամբուլի տեքստիլ և հագուստ արտահանողների միության նախագահ Հիքմեթ Թանրըվերդին ասել է, որ իր ստացած տեղեկությունների համաձայն, Ռուսաստան մեկնած որոշ թուրք գործարարներ չեն կարողացել մուտք գործել Թուրքիա, իսկ մի մասն էլ ստիպված է եղել ժամերով սպասել օդանավակայանում:
Նոյեմբերի 25-ին Մոսկվայից Ստամբուլ վերադարձած Մեհմեթ Շերիֆ Յըլդըզը պատմել է, որ Ռուսաստան էր մեկնել 3 օր առաջ հարսանիքի մասնակցելու նպատակով, և հետդարձին անձնագիրի ստուգումը տևել է ավելի երկար, քան նախկինում: «Վերադառնալիս մեզ համար դժվարություններ ստեղծեցին: Մեր անձնագրերը վերցնելով՝ մեզ դուրս արեցին և սպասեցրին՝ ասելով, թե խնդրիներ են առաջացել»,-պատմել է Յըլդըզը:

26 Ноябрь 2015 - 09:44 AMT
Министр сельского хозяйства России Александр Ткачев сказал, что около 15% турецкой сельхозпродукции не соответствует российским нормам.
«В последнее время к нам поступают обращения потребителей и отраслевых союзов по вопросу безопасности сельхозпродукции и продовольствия, поставляемых в Россию из Турции. Минсельхоз России проанализировал ситуацию, и я проинформировал Правительство Российской Федерации о том, что, к сожалению, в среднем 15% турецкой сельхозпродукции не соответствует российским нормам», — написано в сообщении ведомства.
По словам Ткачева, с начала 2015 года в турецкой продукции животного происхождения почти 40 раз находили запрещенные и вредные вещества.
Нарушения также нашли в овощах и фруктах. В продукции превышен максимально допустимый уровень содержания пестицидов, нитратов и нитритов, сказал Ткачев.
Сейчас для двух турецких компаний ввели режим усиленного лабораторного контроля. На шести предприятиях действует режим временных ограничений.
Россельхознадзору поручили усиленно проверять продукты из Турции, а также места их производства, сообщает ТВ «Дождь».
Накануне «Коммерсанту» стало известно, что Россия может ограничить поставки продуктов из Турции. Один из крупных импортеров рыбы рассказал, что на таможне разворачивали некоторые машины, поскольку продукцию задержали бы на неопределенный срок или уничтожили.
В случае введения эмбарго на продукты из Турции, Россия заменит импорт поставками из других стран, сказал Ткачев. По его словам, овощи можно будет поставлять из Ирана, Марокко, Израиля, Азербайджана, Узбекистана. Цитрусовые он предложил заменить поставками из Марокко, Китая, ЮАР, Абхазии и Аргентины.
Среди турецких поставок на российском рынке оказываются виноград, цитрусовые, помидоры, в меньших объемах — рыба и кондитерские изделия.
Товарооборот России и Турции в 2014 году составил $31 млрд долларов, а за девять месяцев 2015 года — более $18 млрд.
Нарушения в соответствии турецкой продукции российским нормам были обнаружены на фоне обострения отношений Москвы и Анкары из-за сбитого Турцией российского бомбардировщика.