26 Նոյեմբեր 2015 - 13:28 AMT
ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հանձնարարել է կառավարությանն ի պատասխան Թուրքիայի կողմից «ագրեսիայի ակտի» 2-օրյա ժամկետում սահմանափակող միջոցներ մշակել տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում: Հայտարարությունն արվել է կառավարության նիստում:
Ընդ որում վարչապետը նշել է, որ սահմանափակումների գործողության ժամկետը հարկ չկա նշելու, քանի որ դա կախված կլինի միջազգային հարաբերություններից և «Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի հարաբերություններից»:
«Հետևյալ միջոցներն են նշված. տնտեսական համագործակցության ծրագրերի կասեցում, ֆինանսական գործողությունների սահմանափակում, ներմուծման և արտահանման տուրքերի փոփոխություն, զբոսաշրջային ոլորտի վրա ազդեցության միջոցներ, փոխադրումների, ներառյալ օդային և ծովային փոխադրումների սահմանափակում, հումանիտար շփումների վրա ազդեցություն»,-ասել է Մեդվեդևը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ վարչապետի, Թուրքիայի հանդեպ պատասխան միջոցները կամփոփվեն միասնական փաստաթղթում` նախագահի հրամանագրով կամ դրա հիման վրա կառավարության որոշմամբ:
Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,-ասել է նա:
Միաժամանակ ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն վաղուց է ֆիքսել, որ Թուրքիայի տարածքում շատ նավթ կա, որը ստացվում է ԻՊ կողմից վերահսկվող հանքերից: Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ռուսական ինքնաթիռի ողբերգությունը ամենալուրջ հետևանքները կունենա Մոսկվայի և Անկարայի հարաբերությունների համար:

Russia said Thursday, November 26, it would be looking to cut economic ties with Turkey and scrap investment projects in a matter of days in the aftermath of the Turkish downing of a Russian warplane, the Associated Press reports.
The televised statement by Prime Minister Dmitry Medvedev came a day after Russian media reported hundreds of trucks bringing Turkish goods stranded at the border.
Relations between the two countries soured after Turkey on Tuesday shot down a Russian warplane on a bombing mission near the Syria border. One of the pilots was killed, the other was rescued.
Medvedev instructed the government to draft sanctions against Turkey within the next two days in a response to the downing of the Russian Su-24, which he described as an "act of aggression against our country."
Dmitry Peskov, a spokesman for President Vladimir Putin, explained on Thursday that customs officials along the border were scrutinizing Turkish goods due to "various reasons" including a possible terrorist threat.
"This is only natural in the light of Turkey's unpredictable actions," Peskov said.
In Georgia, customs officials reported that trucks with Turkish number plates driving via Georgia to Russia cannot get through. A statement issued by the Georgian finance ministry's excise service said some trucks that can't get into Russia are driving back to Azerbaijan and Turkey while hundreds are deciding to wait in the neutral zone between Russia and Georgia.
Last year, Russia imposed a ban on food imports from the U.S. and EU nations in retaliation for their sanctions over the Crimea issue.