Անկարան որպես ագրեսիա կգնահատի, եթե իր մարտական ինքնաթիռը խախտի Սիրիայի օդային տարածքը և խոցվի ռուսական զենիթահրթիռային համալիրի միջոցով: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ամերիկյան CNN-ին տված հարցազրույցում, հայտնել է ՏԱՍՍ-ը:
Այն հարցին, թե ինչպես Անկարան կարձագանքի, եթե թուրքական մարտական ինքնաթիռը խախտի Սիրիայի օդային տարածքը և խոցվի С-400 համակարգի միջոցով` Էրդողանն ասել է. «Մենք չենք ցանկանում սրացում տեսնել տարածաշրջանում: Մենք չենք ցանկանում դրան մասնակցել: Սակայն Սիրիային սատարողները նպաստում են լարվածության աճին և, կարծում եմ, պատասխանատու են դրա համար»:
«Նման միջադեպ հնարավոր է, և այն կստիպի մեզ հետագա միջոցներ ձեռնարկել, որոնք, անշուշտ, չեն քննարկվում…Իհարկե, դա կլինի ագրեսիա մեր ինքնիշխանության դեմ, պետության համար բնական է պաշտպանել այդ իրավունքը»,-հավելել է նա:
Նոյեմբերի 25-ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը Սիրիայի Հմեյմիմ ավիաբազա կուղարկի С-400 նորագույն զենիթահրթիռային համակարգեր: Նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանն արդեն տեղակայել էր Սիրիայում նորագույն С-400 զենիթահրթիռային համակարգը, որը դեռ նմանը չունի աշխարհում: 24 ժամվա ընթացքում զենիթահրթիռային համակարգը ռազմատրանսպորտային ավիացիայով տեղափոխվել է Սիրիա Մերձմոսկովյան տարածաշրջանից, գործակալությանն է հայտնել ՌԴ ռազմատիեզերական զորքերի ներկայացուցիչը:
С-400 համակարգը «Մոսկվա» հրթիռային հածանավի «Ֆորտ» համալիրի հետ միասին կապահովի ռուսական ավիախմբի թռիչքների անվտանգությունը և կոչնչացնի սպառնալիք ներկայացնող ցանկացած թիրախ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Թուրքիան որպես սպառնալիք է գնահատում C-400-ի տեղակայումը Սիրիայում` Էրդողանն ասել է, որ Ռուսաստանը սատարում էր Սիրիային պաշտպանության ոլորտում դեռ Բաշար Ասադի հոր կառավարման ժամանակներից սկսած: «Չի կարելի պնդել, որ դա չէր արվել արդեն անցած տարի»,-ասել է նա: «Անշուշտ, մենք չէինք ցանկանա այս իրավիճակը, սա մեզ համար շատ անբարենպաստ վիճակ է: մենք նախկինի պես ուշադիր հետևում ենք իրադարձությունների զարգացմանը տարածաշրջանում և չէինք ցանկանա այդ մրացավազքի մասնակիցը դառնալ»,-ասել է Էրդողանը:

Aнкара будет расценивать как агрессию ситуацию, при которой ее боевой самолет нарушит воздушное пространство Сирии и будет сбит с помощью российского зенитного ракетного комплекса.
Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в интервью американской телекомпании CNN, пишет ТАСС.
На вопрос о том, как Анкара отреагирует в случае, если турецкий боевой самолет нарушит воздушное пространство Сирии и будет после этого сбит с помощью системы С-400, Эрдоган ответил: «Мы не хотим видеть какой-либо эскалации в регионе. Мы не хотим в этом участвовать. Но те, кто встают на сторону Сирии и способствуют росту напряженности, думаю, несут за это ответственность».
«Такой инцидент возможен, и он заставит нас принять дальнейшие меры, которые, безусловно, не обсуждаются…Конечно, это будет агрессия по отношению к нашему праву на суверенитет, для государства естественно защищать это право», – добавил он.
25 ноября стало известно, что президент РФ Владимир Путин одобрил запрос министерства обороны на размещение на авиабазе Хмеймим новейшей системы ПВО С-400. Это было сделано после того, как турецкий истребитель сбил российский Су-24, который участвовал в операции против террористов из «Исламского государства» в Сирии. С-400 вместе с комплексом «Форт» ракетного крейсера «Москва», уже прибывшего к берегам Сирии, будут обеспечивать безопасность полетов российской авиагруппы и уничтожать любые цели, представляющие опасность для нее.
Отвечая на вопрос о том, расценивает ли он переброску Россией зенитного ракетного комплекса С-400 в Сирию как угрозу для Турции и других членов коалиции под руководством США, Эрдоган отметил, что Россия оказывала Сирии поддержку в сфере обороны еще со времен правления отца Башара Асада. «Невозможно утверждать, что это уже не было сделано в прошлом году», – сказа он,. «Конечно мы бы не хотели видеть такое, это для нас не очень благоприятная ситуация, – сказал Эрдоган. – Мы по-прежнему внимательно следим за развитием событий в регионе. Нам бы не хотелось быть участниками этой гонки», – заявил Эрдоган.