Նոյեմբերի 27-ին հայտնի դարձավ, որ թուրքական բանակը դադարեցրել է թռիչքները Սիրիայի տարածքում «Իսլամական պետության» դեմ ԱՄՆ գլխավորած ռազմարշավի շրջանակում, գրում է Hurriyet-ը:
Թռիչքների կասեցումը կապված է թուրքական ավիացիայի կողմից ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի խոցման հետ: Մինչդեռ աղբյուրները, որոնք չեն ցանկացել հրապարակել իրենց անունները, հայտարարել են, որ որոշումը կայացվել է Ռուսաստանի հետ համատեղ, որն իբր նույնպես դադարեցրել է թռիչքները Թուրքիայի հետ սահմանի մոտ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ամերիկյան CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարեց, որ Անկարան որպես ագրեսիա կգնահատի, եթե իր մարտական ինքնաթիռը խախտի Սիրիայի օդային տարածքը և խոցվի ռուսական զենիթահրթիռային համալիրի միջոցով:

27 ноября стало известно, что турецкая армия приостановила полеты над Сирией в рамках военной кампании во главе с США по борьбе с боевиками «Исламского государства», пишет Hurriyet.
Это было сделано после того, как турецкие военные сбили российский Су-24.
Между тем источники на условиях анонимности заявили, что данное решение было принято совместно с Россией, которая якобы также приостановила полеты у границы Турции.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в интервью CNN заявил, что Анкара будет расценивать как агрессию ситуацию, когда ее боевой самолет нарушит воздушное пространство Сирии и будет сбит с помощью российского зенитного ракетного комплекса.