Նոյեմբերի 26-ին Գերմանիայի բունդեսթագի ՔԴՄ/ՔՍՄ խմբակցության պաշտպանության ոլորտի փորձագետ Հեննինգ Օտտեն հայտարարել է, որ Գերմանիան «Տորնադո» հետախույզ-ինքնաթիռը կգործուղի Սիրիա` սատարելու համար Ֆրանսիային «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում:
Բացի այդ, Բեռլինը պատրաստ է մեկ ռազմանավ տրամադրել, լիցքավորող ինքնաթիռներ և մատակարարել դաշնակիցներին արբանյակներից ստացվող հետախուզական տվյալներով: Ավելի ուշ, այս տեղեկությունը հաստատեց ԳԴՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը:
ԻՊ-ն մեծ սպառնալիք է Գերմանիայի համար, որին կարելի է հաղթել միայն ռազմական ճանապարհով, ուստի մենք չպետք է տատանվենք` որոշելով պայքարել իսլամիստական ահաբեկչության դեմ»,-ասել է Օտտեն, հայտնում է DW-ն:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ պատրաստ է համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել Փարիզին ահաբեկչության դեմ պայքարում, այդ թվում` ռազմական օգնության տեսքով:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան 7 ահաբեկչական հարձակում է իրականացվել։ Ըստ վերջին տվյալների, «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների ընթացքում զոհվել է 132 մարդ, մոտ 350 հոգի վիրավոր է։ Ֆրանսիայում նախագահի հրամանով ատրակարգ դրություն է հայտարարված: Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը պատերազմ է հայտարարել է ահաբեկչական «Իսլամական պետությանը», որը ստանձնել է հարձակման պատասխանատվությունը:

26 ноября эксперт германской фракции ХДС/ХСС по вопросам обороны Хеннинг Отте заявил, о том, что Германия направит в Сирию самолет-разведчик «Торнадо», чтобы поддержать Францию в борьбе с террористической группировкой «Исламское государство».
Помимо этого, Берлин готов предоставить один военный корабль, самолеты-заправщики и снабжать союзников разведданными, получаемыми со спутников. Позднее эту информацию подтвердила глава оборонного ведомства ФРГ Урсула фон дер Ляйен.
«Исламское государство» представляет собой опасность для Германии и всего мирового сообщества. Справиться с ним возможно лишь военным путем, и поэтому мы не должны испытывать никаких колебаний, решив участвовать в борьбе с исламистским террором", – сказал Отте, передает DW.
Ранее канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила о готовности Германии оказать Парижу всестороннюю поддержку в борьбе с террором, в том числе и военную помощь.
13 ноября в пятницу вечером в Париже произошла серия терактов. Боевики запрещенной террористичекой группировки ИГИЛ окрыли стрельбу в одном из ресторанов 10-го округа французской столицы, три взрыва прозвучали в непосредственной близости от стадиона «Стад де Франс», где проходил товарищеский матч футбольных сборных Франции и Германии, на котором присутствовал французский президент Франсуа Олланд. Кроме того, на рок-концерте в театре «Батаклан» в 11-м округе неизвестные захватили заложников. Жертвами серии терактов стали порядка 130 человек и более 350 раненых.
Эти теракты стали крупнейшими по числу жертв за всю историю Франции и самым масштабным по числу жертв нападением на Париж со времен Второй мировой войны. В стране, всего лишь четвёртый раз за её историю, было введено чрезвычайное положение. В предыдущий раз подобный режим во Франции вводили в 2005 году после волны беспорядковво французских городах. По числу жертв это также крупнейшее нападение в Европе со времени после взрывов в Мадриде в 2004 году.