28 Նոյեմբեր 2015 - 07:24 AMT
Moody’s վարկանիշային գործակալությունը 2016 թ. Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կանխատեում է 2,2 տոկոսի չափով, ինչը պայմանավորված է հայկական տնտեսության ցածր դիվերսիֆիկացմամբ, առևտրի վիճակի վատացմամբ և Ռուսաստանի կողմից ֆինանսական ռիսկերի առկայությամբ։
Ինչպես կարծում են գործակալության վերլուծաբանները, 2016-ին աճի վրա ճնշում կգործադրեն Հայաստանի ներքին ցածր պահանջարկն ու արտաքին խոցելիությունը, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը։
«Հայաստանի թույլ ներքին պահանջարկը զսպում է սպառումն ու ներդրումները, իսկ Ռուսաստանի տնտեսական վիճակի վատացումը հանգեցրեց դրամական փոխանցումների կտրուկ նվազման։ Հաշվի առնելով այն, որ հանրապետություն իրականացվող դրամական փոխանցումները կազմում են ՀՆԱ-ի 15 տոկոս, ապա Հայաստանի վրա զգալիորեն ազդում են Ռուսաստանի տնտեսության ցիկլային փոփոխությունները», – կարծում են նրանք։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, երկրի նվազ տնտեսական ցուցանիշները վկայում այն մասին, որ տնտեսության մեջ աճի նոր շարժիչ ուժերը դանդաղ են ի հայտ գալիս։
«Գործարար տրամադրվածությունը նվազ է, այն դեպքում, երբ մասնավոր հատվածի ներդրումները նախկինի պես «դուրս են քաշում» Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշները։ Այդուհանդերձ, 2015 թ. տնտեսությունը սպասվածից ավելի լավ է զարգանում` հաշվի առնելով գյուղատնտեսության և լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում գրանցված դրական դինամիկան», -նշում են Moody’s-ի վերլուծաբանները։
Այս կապակցությամբ 2015 թ. գործակալության վերլուծաբաններն ակնկալում են Հայաստանի տնտեսության նվազում` մինչև 2,5 տոկոս։
Moody’s–ը կանխատեսում է 2015-ին պետբյուջեի պակասուրդի աճ` մինչև ՀՆԱ–ի 4,2 տոկոս և պետական պարտքի ավելացում` մինչև ՀՆԱ–ի 48 տոկոս։ Իսկ հաջորդ տարի գործակալությունն ակնկալում է, որ պետբյուջեի պակասուրդը կնվազի մինչև 3,6 տոկոս։
Moody’s–ը նշում է, որ տնտեսական զսպող գործոններն արտաքին խոցելիության պատճառով կարող են շարունակվել, և դա կարող է բացասաբար ազդել կառավարության ծրագրերի վրա, որոնք վերաբերում են առաջիկա երկու տարում հարկային մուտքերի ավելացմանը։ Բացի այդ, գործակալության վերլուծաբանները կարծում են, որ Հայաստանի պարտքը մնում է առանձնահատուկ դյուրընկալ բացասական շոկերի աճի նկատմամբ, և եթե Ռուսաստանի հետ կապված ռիսկերն ավելի վատանան, ապա պարտքը կշարունակի կուտակվել։
Պետբյուջեի համաձայն` Հայաստանում ՀՆԱ–ի աճը 2015 թ.–ին նախատեսված է 4,1 տոկոսի չափով, գնաճը` 4 տոկոսի չափով (±1,5%)։ 2016 թ.–ի բյուջեի համաձայն` ՀՆԱ–ի իրական աճը նախատեսված է 2,2 տոկոսի չափով։ ՀՀ կենտրոնական բանկը կանխատեսում է Հայաստանի տնտեսական աճը 3,2–3,9 տոկոսի չափով, 2016 թ.–ին` 1,6-2,7 տոկոսի սահմանում։

Рейтинговое агентство Moody’s прогнозирует рост ВВП Армении в 2016 году на 2,2%, что обусловлено низкой диверсификацией армянской экономики, ухудшением торговли и наличием финансовых рисков со стороны России.
Как считают аналитики агентства, на рост в 2016 году окажут давление слабый внутренний спрос Армении и внешняя уязвимость.
«Слабый внутренний спрос Армении сдерживает потребление и инвестиции, а ухудшение экономического климата в России привело к резкому сокращению денежных переводов. Учитывая, что денежные переводы в республику составляют 15% от ВВП, Армения значительно подвержена влиянию цикличных изменений экономики России», – считают они.
При этом рейтинговое агентство отмечает кредитную стабильность Армении, которую обеспечивает приверженность правительства фискальной осмотрительности, высокая долговая доступность и макроэкономическая стабильность, вместе с содействием бизнес-среды.
В целом, как отмечает агентство, слабые экономические показатели страны отражают медленное появление новых драйверов роста в экономике.
«Деловые настроения остаются слабыми, в то время как инвестиции частного сектора по-прежнему "вытягивают" экономические показатели Армении. Тем не менее, экономика в 2015 году развивается лучше, чем ожидалось, учитывая положительную динамику в сельском хозяйстве и горнодобывающей промышленности», – отмечают в Moody’s.
В этой связи в 2015 году аналитики агентства ожидают замедление экономики Армении до 2,5%.
Moody’s прогнозирует рост дефицита госбюджета Армении на 2015 год до 4,2% от ВВП и увеличение госдолга до 48% от ВВП. А в будущем году в агентстве ожидают снижение дефицита госбюджета до 3,6%.
Moody 's отмечает, что экономические сдерживающие факторы из-за внешней уязвимости могут продолжаться и это может негативно повлиять на планы правительства по увеличению налоговых поступлений в течение ближайших двух лет. Кроме того, аналитики агентства считают, что долг Армении остается особенно восприимчивым к росту негативных шоков и если связанные с Россией риски ухудшатся, то долг и дальше может накапливаться, сообщает АРКА.
Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2015 год запланирован в размере 4,1%, а инфляция – на уровне 4% (±1,5%). Согласно бюджету на 2016 год, реальный рост ВВП предусмотрен в размере 2,2%.
Центральный Банк Армении прогнозирует рост экономики Армении в пределах 3,2-3,9%, а на 2016 год – в пределах 1,6-2,7%.