28 Նոյեմբեր 2015 - 09:02 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը խստորեն քննադատել է Թուրքիայի կառավարությանն առանց դատարանի որոշման «Հանրապետություն» թերթի 2 լրագրողի ձերբակալության համար, որոնք պատմել էին «Իսլամական պետության» գրոհայիններին Անկարայից զենքի մատակարարման մասին: ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության հայտարարության մեջ ասվում է, որ «այդ հետաքննությունը, քրեական մեղադրանքներն ու ձերբակալությունը լուրջ հարցեր են ի հայտ բերում մամուլի ազատության հիմնարար սկզբունքին Թուրքիային հավատարմության առումով», հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Միևնույն ժամանակ Պետդեպը հիշեցրել է, որ «այդ իրադարձությունները կառավարության գործունեությունը քննադատող ԶԼՄ-ների դեմ կասկածելի հանգամանքներում իրավաբանական և իրավապահ մարմինների գործողությունների շղթայի մաս են կզմում»:
Վաշինգտոնը կոչ է արել Թուրքիայի իշխանություններին «հետևել, որ բոլոր անհատները և կազմակերպությունները, ներառյալ ԶԼՄ-ները, ազատ արտահայտվելու հնարավորություն ունենան, այդ թվում քննադատելու` Թուրքիայի սահմանադրության դրույթների համաձայն, որը երաշխավորում է մամուլի և արտահայտվելու ազատությունը:
Նոյեմբերի 26-ին Թուրքիայում ձերբակալվել են Սիրիայում գրոհային իսլամիստներին Անկարայի կողմից զենքի առաքման մասին հոդված հրապարակած լրագրողները: «Հանրապետություն» թերթի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարը և պարբերականի թղթակից Էրդեմ Գյուլը հրատարակել էին իրենց հետաքննության արդյունքները դեռ այս տարվա ամռանը, որից հետո մեղադրվել են անձամբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից լրտեսության և ահաբեկիչներին սատարելու մեջ: Իրենք լրագրողները հասցրել են ձերբակալությունից առաջ հայտարարել, որ պաշտպանել են անաչառ տեղեկատվություն ստանալու քաղաքացիների իրավունքը և մերկացրել են իշխանությունների սուտը:
Ավելի վաղ ՌԴ Պետդումայի անվտանգության և կոռուպցիային հակազդեցության կոմիտեի նախագահ Իրինա Յարովայան կոչ է արել «միջազգային պաշտպանություն տրամադրել ձերբակալված թուրք լրագրողներին, քանի որ նրանք բացահայտում են վտանգավոր միջազգային հանցագործություն:
Փաստերը, որոնց մասին գրել են ձերբակալված լրագրողները, վերաբերվում են 2014-ի հունվարին: Այն ժամանակ զինվորական պարեկախումբը կանգնեցրել էր Սիրիա ընթացող մի քանի բեռնատար: 2015-ի հունիսին «Հանրապետությունը» գրեց, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատի է տվել հայտնի թուրք լրագրող և թերթի խմբագիր Ջան Դյունդարին: Ըստ լրագրողների, պատճառ են հանդիսացել ազգային հետախուզական ծառայության կողմից բեռնատարների զննության նյութերը, որոնք, հնարավոր է, զենք էին տեղափոխում Սիրիա ԻՊ համար: Իշխանությունները պնդում էին, թե խոսքը «հումանիտար բեռի» մասին է, որը օգնություն է տարել սիրիացի թուրքմեններին: Նախագահը մեղադրել է Դյունդարին լրտեսության մեջ և պահանջել 2 ցմահ բանտարկության դատապարտել նրան և ևս 42 տարվա ազատազրկման հանցագործությունների համար:

США обеспокоены арестом сотрудников редакции турецкой газеты «Республика». «Это расследование, уголовные обвинения и аресты вызывают серьезную обеспокоенность насчет стремления турецких властей следовать фундаментальным принципам свободы СМИ», — заявил официальный представитель госдепартамента США Марк Тонер.
Он отметил, что и до этого «суды и правоохранительные органы (Турции) при сомнительных обстоятельствах предпринимали действия против турецких изданий, критикующих правительство», сообщает Росбалт.
В Турции в 26 ноября арестованы два журналиста, опубликовавшие статью о поставках Анкарой оружия боевикам-исламистам в Сирию. Главный редактор газеты «Республика» Джан Дюндар и корреспондент издания Эрдем Гюль напечатали свое расследование еще летом этого года, после чего были обвинены лично президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом в шпионаже и пособничестве террористам.
Между тем, сотни людей собрались возле офиса газеты Cumhuriyet в Стамбуле, сотрудников которой задержали из-за статьи о поставках турецкими властями оружия незаконным вооруженным формированиям в Сирии, пишет The New York Times. Митингующие обвинили правительство в стремлении избавиться от критиков, а также в попытках «замять» скандальную историю.
«Власти не хотят, чтобы журналисты увидели, в какую катастрофу они втягивают нашу страну», – заявил изданию один из представителей турецкой оппозиции. Одновременно аналогичный протест прошел в Анкаре: там полицейским пришлось применить слезоточивый газ, чтобы разогнать митинг журналистов, планировавших толпой направиться к местному офису газеты.
Скандальная статья, которая была опубликована летом этого года, описывает инцидент, произошедший в 2014 году. Тогда военнослужащие досмотрели грузовики, принадлежавшие Национальной разведывательной организации и направлявшиеся к турецко-сирийской границе. Власти заявили, что в грузовиках была «логистическая и гуманитарная помощь» сирийским туркменом, тогда как СМИ утверждали о наличии в машинах оружия.
В июне этого года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подал в суд на Дюндара за его публикации о скандальных досмотрах грузовиков национальной разведслужбы. Президент требовал для журналиста двух пожизненных сроков и еще 42 лет тюрьмы по совокупности преступлений. В иске указывалось, что публикации «не соответствуют действительности», данные для статей «были сфальсифицированы и получены от параллельной структуры». Кроме того, президент обвинял Дюндара в шпионской деятельности и раскрытии гостайн.