30 Նոյեմբեր 2015 - 07:37 AMT
Հունաստանի հանրությունը և ՌԴ-ում բնակվող հույները դիմել են Ռուսաստանի իշխանություններին` կոչ անելով ճանաչել Թուրքիայի կողմից իրագործված Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը: Խնդրագիրը հրապարակվել է համապատասխան Change.org առցանց հարթակում և հասցեագրված է ՌԴ նախագահին, Պետդումային և Դաշնության խորհրդին:
1914-1921 թթ. թուրքական իշխանությունները ոչնչացրել են 326-382 հազար խաղաղ հույների, որոնք վաղնջական շրջանից բնակվում էին Պոնտոսի տարածքում, ասվում է փաստաթղթում:
«Արդեն 100 տարի է անմեղ զոհրի հոգիները արդարություն են տենչում: Մենք դիմում ենք Ռուսաստանին, որն այն ողբերգական տարիներին ապաստան տվեց հարյուր հազարավոր հույների, որոնք մազապուրծ էին եղել թուրքերի վայրագություններից` խնդրելով հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը: Մենք դիմում ենք ՌԴ նախագահին, Պետդումային և ՌԴ Դաշնության խորհրդին` կոչ անելով ճանաչել Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը»,-ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան Թուրքիայի տարածքում գտնվող պատմական Պոնտոսում բնակվող հույների կոտորածներն են «Երիտթուրքերի» կառավարության կողմից: Առաջին համաշխարհային պատերազմից առաջ Օսմանյան կայսրությունում, համաձայն օսմանական պաշտոնական տվյալների, ապրում էր առնվազն 2,7 միլիոն հույն: Տարբեր գնահատականներով 1912-1923 թվականներին զոհվել է մոտ 700.000 հույն` կոտորածների, ինչպես նաև բռնագաղթի, տաժանակիր աշխատանքների, սովի հետևանքով:
Հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել է Շվեդիայի խորհրդարանը՝ 2010-ի մարտի 11-ի հատուկ բանաձևով: Հույների ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել են Հունաստանը և Կիպրոսը, ընդ որում Հունաստանի խորհրդարանը 1994թ. ճանաչել էր Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը, իսկ 1998թ.՝ Փոքր Ասիայի հույների ցեղասպանությունը:

30 Ноябрь 2015 - 10:06 AMT
Общественность Греции и греки России обратились к российским властям с призывом признать геноцид греков Понта, совершенный Турцией. Петиция, опубликованная на онлайн-платформе для петиций и гражданских кампаний change.org, направлена в адрес президента России, Госдумы, Совета Федерации.
В период 1914-1923 годов турецкие власти целенаправленно уничтожили от 326 тысяч до 382 тысяч мирных греков, проживавших на территории Понта с глубокой древности, говорится в обращении.
«Уже на протяжении ста лет души невинных жертв взывают о справедливости. Мы обращаемся к России, которая в те трагические годы стала убежищем для сотен тысяч греков, спасшихся от зверств турок, воздать память невинным жертвам. Мы обращаемся к Президенту Российской Федерации, к Государственной Думе Российской Федерации и Совету Федерации Российской Федерации, признать Геноцид греков Понта», — говорится в документе, сообщает РИА Новости.
25 ноября депутаты фракции «Справедливая Россия» в Государственной Думе РФ Сергей Миронов и Николай Левичев внесли в ГД РФ проект федерального закона № 938567-6 «О внесении изменений в Уголовный кодекс Российской Федерации и в статью 151 Уголовно-процессуального кодекса Российской Федерации».