30 Նոյեմբեր 2015 - 13:14 AMT
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2015-ի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է $3 900,9 մլն, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 20,4%-ով: Այս տվյալները հրապարակվել են Ազգային վիճակագրական ծառայության կայքում:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, արտահանումը 2015-ի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է $1 223,4 մլն` նվազելով 2,2%-ով, իսկ ներկրումը` $2 677,5 մլն` նվազելով 26,6%-ով: Արդյունքում արտաքին առևտրաշրջանառության բացասական բալանսը կազմել է $1 454 մլն:
ԱՊՀ երկրների հետ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հաշվետու շրջանում կազմել է մոտ $1 149,8 մլն` 29,5%: Նվազումը կազմել է 17,3%, ընդ որում առևտուրը Ռուսաստանի հետ կազմել է $989,7 մլն ` նվազելով 14,8%-ով: Ուկրաինայի հետ առևտրի ցուցանիշը $106,1 մլն է` անկումը 37,1%, Բելառուսի հետ` մոտ $26,1 մլն`անկումը 19,5%:
ԵՄ երկրների հետ առևտրի ծավալը 2015-ի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է մոտ $998,6 մլն` 25,6%, այստեղ անկումը հասնում է 24,3%-ի, իսկ մյուս երկրների հետ` $1 752,5 մլն` 44,9%, անկումը` 19,9%, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ըստ վիճակագրական տվյալների, արտահանման ամենամեծ ծավալները գրանցվել են հետևյալ ոլորտներում. լեռնահանքային արդյունաբերություն` մոտ $387,3 մլն (աճը`23%), պատրաստի սննդամթերքի արտադրություն` $244 մլն (անկումը`10,7% ), ոչ թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի արտադրություն` մոտ $192,8 մլն (անկումը`24,2% ):
Միևնույն ժամանակ, ըստ վիճակագրական տվյալների, 2015-ի հունվար-հոկտեմբերին ներմուծվել են հիմնականում հետևյալ ապրանքատեսակները. լեռնահանքային արտադրություն` $561,3 մլն (անկումը` 19,1%), մեքենաներ, սարքավորումներ և մեխանիզմներ` $321,7 մլն (անկումը` 31,7%), պատրաստի սննդամթերք` $263,2 մլն (անկումը` 12,4%), քիմիական արտադրություն` $243,6 մլն (անկումը` 16,3%):

30 Ноябрь 2015 - 13:50 AMT
Объем внешнеторгового оборота Армении за январь-октябрь 2015 года составил порядка $3 900,9 млн, сократившись на 20,4% по сравнению с аналогичным периодом 2014 года, сообщается на сайте Национальной статистической службы Армении.
Согласно официальным данным, объем экспорта в январе-октябре 2015 года составил порядка $1 223,4 млн, сократившись на 2,2%, а импорта – порядка $2 677,5 млн, снизившись на 26,6%. В результате, отрицательное сальдо внешнеторгового баланса составило $1 454 млн.
Согласно предварительным данным, отрицательное сальдо внешнеторгового баланса в ценах ФОБ (условие поставки товара, при котором продавец оплачивает расходы по транспортировке, страхованию, а также таможенные расходы до момента доставки товара на борт судна) за отчетный период составил $1 041,8 млн.
Внешнеторговый оборот Армении со странами СНГ за отчетный период составил около $1 149,8 млн (доля 29,5% и спад на 17,3%), причем торговля с Россией составила $989,7 млн (спад на 14,8%), с Украиной- $106,1 млн (спад на 37,1%) и с Беларусью – около $26,1 млн (спад на 19,5%).
При этом объем торговли со странами ЕС в январе-октябре 2015 года составил около $998,6 млн. (доля – 25,6% и спад на 24,3%), а с другими странами – $1 752,5 млн (доля 44,9% и спад на 19,9%).
По статистическим данным, наиболее значимые статьи экспорта в отчетном периоде были представлены в следующих товарных группах: горнорудная промышленность – порядка $387,3 млн (рост на 23%), производство готовых продуктов питания – $244 млн (спад на 10,7%) и недрагоценные металлы и изделия из них – около $192,8 млн (спад на 24,2%), сообщает АРКА.
В то же время, согласно официальным статданным, в январе-октябре 2015 года импорт продукции превалировал по следующим товарным группам: «горнорудное производство» – порядка $561,3 млн (спад на 19,1%),«машины, оборудование и механизмы» – $321,7 млн (спад на 31,7%), производство готовых продуктов питания – $263,2 млн (спад на 12,4%) и химическое производство – $243,6 млн (спад на 16,3%).