1 Դեկտեմբեր 2015 - 08:15 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ կհեռանա պաշտոնից, եթե ապացույցներ հայտնվեն, որ Թուրքիան նավթ է գնում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից:
«Եթե դա ապացուցվի, մեր ազգային հպարտությունը կպահանջի, որ ես հրաժարական տամ»,-ասել է Էրդողանը լրագրողներին Փարիզում ընթացող Կլիմայի փոփոխություններին նվիրված միջազգային գագաթնաժողովում, հայտնում է BBC-ին:
«Մենք այնքան հարուստ չենք, որպեսզի նավթ գնենք ահաբեկիչներից: Եթե ապացուցվի, որ մենք դա արել ենք, ես կհեռանամ պաշտոնից: Եթե կան ապացույցներ, թող ներկայացնեն, տեսնենք»,-հավելել է նա:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Թուրքիան ահաբեկիչների մեղսակիցն է, քանի որ նավթ է գնում ահաբեկիչների կողմից վերահսկվող Սիրիայի տարածքից, և որ Սու-24-ը խոցվեց նավթի առաքումների ուղիների անվտանգության ապահովման համար: Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ևս հայտարարեց, որ Թուրքիայի նախագահի որդին կարող է մեղսակից լինել ԻՊ հետ նավթի ապօրինի առևտրին:
Այն մասին, որ Թուրքիան ԻՊ կողմից նավթի վաճառքի շղթայի օղակներից մեկն է, արևմտյան ԶԼՄ-ները բազմիցս են գրել: Անկարային մեղադրում են էժան նավթ ու վառելիք գրոհայիններից գնելու մեջ, նրանց տարանցումը Թուրքիայի տարածքով ապահովելու, ինչպես նաև իր տարածքում «հանգստի բազաներ» ստեղծելու համար: Թուրքիան ԻՊ նավթի հիմնական սպառողն է, թուրք գործարարները պայմանագրեր են կնքում ջիհադականների հետ` շաբաթական 10 մլն դոլար վճարելով նրանց նավթի դիմաց, հայտնում է պարբերականը, գրել է Bild-ը: Այն , որ Թուրքիան աջակցում է ԻՊ գրոհայիններին, գրել են նաև պաշտոնական անձինք: Մասնավորապես, Թուիրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ռիկարդոնեն հայտարարել է, որ Անկարան սատարում է «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրային»: Իսկ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայտարարեց, որ Թուրքիան և մերձավորաևելյան մյուս երկրները այնքան էին տարվել Ասադին պաշտոնանկ անելու գաղափարով, որ հանուն դրա սատարեցին «Ալ Քայիդայի» կողմնակիցներին Սիրիայում:

1 Декабрь 2015 - 07:39 AMT
Турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что покинет свой пост, если появятся доказательства того, что Турция покупает нефть у боевиков экстремистской группировки «Исламское государство».
«Если это будет доказано, то наша национальная гордость потребует, чтобы я ушел в отставку», – сказал Эрдоган журналистам на международном климатическом саммите в Париже, пишет BBC.
«Мы не настолько бесчестны, чтобы покупать нефть у террористов. Если будет доказано, что мы это делали, я покину свое кресло. Если есть какие-либо доказательства, пусть их предъявят, посмотрим», – добавил он.
Ранее президент РФ Владимир Путин обвинил Турцию в покупке дешевой нефти у Исламского государства и заявил, что российский Су-24 сбит дя того, чтобы обезопасить каналы поставок нефти экстремистов. Глава МИД Сирии Валид Муаллем также заявлял, что сын президента Турции Тайипа Эрдогана может быть причастен к незаконной торговле нефтью с ИГ.
О том, что Турция – звено в цепи продажи нефти ИГИЛ, западные СМИ писали неоднократно. Анкару обвиняли покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории. О поддержке Турцией террористов заявляли и официальные лица. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. А вице-президент США Джозеф Байден объявил, что Турция и другие страны Ближнего Востока были настолько увлечены идеей о свержении Асада, что пошли ради этого на поддержку деньгами и оружием Аль-Каиды в Сирии.