Սեուլում ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը և Կորեայի Հանրապետության առևտրի, արդյունաբերության և էներգետիկայի նախարար Յուն Սան Չժիկը ԵՏՄ և Հարավային Կորեայի միջև Համագործակցության մասին հուշագիր են ստորագրել:
Ստորագրված փաստաթղթի հիման վրա կստեղծվի ԵՏՄ և Կորեայի համագործակցության գործուն մեխանիզմ: «Մենք հատուկ հարթակ ենք ստեղծում առևտրատնտեսական համագործակցության լայն շրջանակի քննարկման համար: Դա և առևտրի զարգացմանն ուղղված միջոցներն են, և կանոնակարգումը, և սակագնային և այլ միջոցները, նորարարական և ներդրումային ակտիվության բարձրացումը»,-ասել է Սլեպնյովը:
Նաև Սլեպնյովի Կորեա այցելության շրջանակում մեկնարկ տրվեց Արտաքին առևտրի համառուսական ակադեմիայի և Միջազգային տնտեսական քաղաքականության կորեական ինստիտուտի համատեղ հետազոտությանը:
Հետազոտության նպատակն է ԵՏՄ և Կորեայի միջև համագործակցության խորացման օպտիմալ բանաձև մշակել:
Ավելի վաղ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտարարեց, որ ավելի քան 40 երկիր, այդ թվում Չինաստանը, ցանկություն է հայտնել ԱԱԳ ստեղծել ԵՏՄ հետ: Դա հաստատեց նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Ընդհանուր առմամբ ԵՏՄ հետ համագործակցության հարցով հետաքրքրվում է արդեն մոտ 40 երկիր, բոլորի հետ բանակցություններ են ընթանում համագործակցության տարբեր հարթակներ ստեղծելու ուղղությամբ` ներառյալ առևտրի տնտեսական գոտիները»,-ասել է Մեդվեդևը Օտարերկրյա ներդրումների խորհրդատվական խորհրդի նիստում: Նա հիշեցրել է, որ ԵՏՄ-ն արդեն համաձայնագիր է կնքել առևտրի ազատ գոտու ստեղծման մասին Վիետնամի հետ: Մեդվեդևը նշել է, որ օտարերկրյա ընկերությունների համար ԵՏՄ-ն հնարավորություն կտա ընդլայնել ներկայությունը 5 պետությունների շուկաներում:

1 Декабрь 2015 - 08:14 AMT
ЕАЭС и Южная Корея подписали меморандум о сотрудничестве: Следующий этап – разработка механизмов углубления отношений
В Сеуле Министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев и Министр торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Юн Сан Чжик подписалиМеморандум о сотрудничестве между Евразийской экономической комиссией и Министерством промышленности, торговли и энергетики Республики Корея.
На основе подписанного документа будет создан постоянно действующий механизм сотрудничества ЕАЭС и Кореи.
«Мы создаем специальную площадку для обсуждения широкого круга вопросов торгово-экономического сотрудничества. Это и меры по развитию торговли, и техническое регулирование, и тарифные и нетарифные меры, и повышение инновационной и инвестиционной активности», – заявил Андрей Слепнев.
Также в рамках визита Министра по торговле ЕЭК в Корею был дан старт совместному исследованию Всероссийской академии внешней торговли и Корейского института международной экономической политики. Цель исследования – выработать оптимальную формулу углубления сотрудничества между ЕАЭС и Кореей. «Институты должны будут дать конкретные предложения по углублению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между сторонами», – пояснил Министр по торговле ЕЭК.