Թուրքիայի խորհրդարանի Ժողովրդահանրապետական կուսակցության խմբակցության պատգամավորները հաշվել են երկրի հնարավոր վնասը ռուսական պատժամիջոցներից, գրում է Hurriyet Daily News-ը: Անթալիա քաղաքի նախկին քաղաքապետ Մուստաֆա Աքայդինը հայտնել է, որ գավառը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների սրման պատճառով կկորցնի $6,5 մլրդ` $6 մլրդ զբոսաշրջության ոլորտում և ևս $500 մլն գյուղատնտեսության ոլորտում:
Նրա գործընկեր, Անթալիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավար Չեթին Օսման Բուդակը նշել է, որ Ռուսաստանից զբոսաշրջային հոսքի անկման պատճառով գավառն այս տարի արդեն կորցրել է եկամուտների մեկ քառորդը, սակայն ճգնաժամը կզգացվի Թուրքիայի ամբողջ տարածքում:
«Դեպի ՌԴ արտահանումից Թուրքիան մոտ $6 մլրդ էր ստանում, զբոսաշրջության ոլորտում` $7 մլրդ: Երկու երկրների միջև նաև ակտիվ էր մասնավոր առևտուրը, որի ծավալը 2013-ի $8,5 մլրդ-ից նվազել է մինչև $6 մլրդ 2014-ին: Եթե ճգնաժամը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում սրվի, Թուրքիայի վնասները տարեկան կարող են հասնել $20 միլիարդի, իսկ դա ՀՆԱ 3% է»,-ասել է նա, հայտնում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Մուստաֆա Աքայդինն առաջարկել է Մոսկվային և Անկարային վեճերը քննարկել դատարանում: Ըստ նրա, առճակատման կարգավորմամբ պետք է զբաղվեն միջազգային ատյանները:
Ինչպես կարծում է նախկին քաղաքապետը, ՌԴ նախագահ Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը պետք է «սառը դատեն»: «Լավ կլիներ, որ նրանք առաջնորդվեին սառը դատողություններով: Ինչու չդիմել միջազգային դատարան»,-ասել է Աքայդինը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 28-ին հրամանագիր է ստորագրել «ՌԴ քաղաքացիների ազգային անվտանգության ապահովման և ՌԴ քաղաքացիներին հանցավոր և այլ հակաիրավական գործողություններից պաշտպանելու և Թուրքիայի Հանրապետության դեմ հատուկ տնտեսական միջոցներ կիրառելու մասին»: Նախագահը հանձնարարել է կառավարությանը պատրաստել թուրքական արտադրության ապրանքների ցանկը, որոնց ներմուծումը ՌԴ կսահմանափակվի, ինչպես նաև թուրքական ընկերությունների այն աշխատանքների և ծառայությունների ցուցակը, որոնց գործունեությունը կարող է արգելվել:.
2016-ի հունվարի 1-ից ռուսական ընկերություններին արգելվում է վարձել նոր աշխատակիցներ Թուրքիայի քաղաքացիների թվից:
Ռուսաստանը որոշել է 2016-ի հունվարի 1-ից չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմը։ Թուրքիայի հետ գործակցությունը խզելու մասին հայտարարել են նաև ՌԴ զբոսաշրջության ոլորտում:

Депутаты парламента Турции от Народно-республиканской партии подсчитали возможные убытки от российских санкций, пишет Hurriyet Daily News.
Бывший мэр города Анталья, депутат Мустафа Акайдын сообщил, что провинция из-за обострения отношений с Россией потеряет $6,5 млрд: $6 млрд в туристическом секторе и еще $500 млн – в сфере сельского хозяйства.
Его коллега, глава торгово-промышленной палаты Антальи Четин Осман Будак отметил, что в связи со спадом турпотока из России туристический бизнес провинции в этом году уже потерял около четверти дохода, но кризис затронет всю Турцию.
«Доходы Турции от экспорта в Россию составляли около $6 млрд, в сфере туризма — $7 млрд. Между двумя странами также хорошо развита челночная торговля. Ее объем уже снизился с $8,5 млрд в 2013 году до $6 млрд в 2014 году. Если кризис в отношениях с Россией обострится, убытки Турции могут составить $20 млрд в год, это 3% ВВП», — сказал он, сообщает «Комсомольская правда».
Также, как сообщает ТАСС, Мустафа Акайдын предложил Москве и Анкаре поспорить в суде. По его мнению, урегулированием конфликта, возникшего между РФ и Турцией после инцидента с российским Су-24, сбитым 24 ноября турецким истребителем в Сирии, должны заняться международные инстанции.
Как считает экс-градоначальник, российскому лидеру Владимиру Путину и его турецкому коллеге Тайипе Эрдогану следует сохранять «холодный рассудок». «Было бы лучше, если президенты руководствовались холодным рассудком. Почему бы не подумать об обращении в международный суд?» – сказал Акайдын.