Հունվարի 1-ից «Ռոսսելխոզնադզորը» կոչնչացնի Թուրքիայից ապօրինի ներկրված գյուղմթերքը, եթե այն հայտնաբերվի Ռուսաստանի տարածքում, հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին գերատեսչության մամուլի քարտուղար Յուլիա Մելանոյի վրա հղումով:
«Եթե մենք այդ արտադրանքը հայտնաբերենք, որպես ՌԴ տարածք ապօրինաբար ներկրված, ապա ունենք բոլոր լիազորություններն այն ոչնչացնելու համար: Կա կառավարության որոշում»,-ասել է Մելանոն:
Նա նշել է, որ Թուրքիայից սննդամթերքի ներկրման հիմնական մասը գերատեսչության ներկայացուցիչները զննում են նավահանգիստներում: «Այլ հարց է, եթե այն ներմուծվում է մաքսանենգ ճանապարհով և բացահայտվում է Ռուսաստանի տարածքում, ապա, այս դեպքում, բնականաբար, մենք իրավունք ունենք այն ոչնչացնելու:
Թուրքիայից ի թիվս այլ ապրանքների արգելվում է ՌԴ ներկրել թռչնամիս, լոլիկ, սոխ, վարունգ, ցիտրուսներ, խաղող, խնձոր, տանձ, ծիրան, դեղձ և նեկտարին, սալոր, ելակ, աղ:
Նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,-ասել է նա:

Россельхознадзор с 1 января сможет уничтожать контрабандную сельхозпродукцию из Турции, если она будет выявлена на территории России, сообщила РИА Новости пресс-секретарь ведомства Юлия Мелано.
«Если мы эту продукцию выявляем как нелегально ввезенную на территорию России, на сегодняшний день у нас есть все полномочия уничтожать эту продукцию. Есть постановление правительства, согласно которому мы можем уничтожать продукцию неизвестного происхождения», — сказала Мелано.
Она отметила, что основная доля импорта продуктов из Турции досматривается специалистами Россельхознадзора в портах по прибытии. «Другой вопрос, если она нелегально, контрабандой завезена, и мы ее выявили где-то на территории России, то, естественно, мы имеем право ее уничтожить. Но, конечно, надо по ситуации смотреть», — отметила собеседник агентства. Она уточнила, что подобная мера начнет действовать с 1 января.
Мелано также указала, что Россельхознадзор ожидает всплеска нелегальных поставок из Турции, которые могут осуществляться с помощью реэкспортных схем через территорию Белоруссии. Ранее во вторник Россельхознадзор сообщил о том, что с 7 декабря будет введен специальный фитосанитарный режим в отношении растительной продукции, которая ввозится через территорию Белоруссии.