Դեկտեմբերի 2-ին Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հայտարարել է, որ Թուրքիայի անդամակցումը Եվրամիությանը մեծ սխալ կլինի:
Ըստ Սարկոզիի, չի կարելի Անկարային հավատացնել, որ Թուրքիան կարող է Եվրամիության մաս կազմել: Նա նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է սերտ կապեր ունենա և մի շարք ընդհանուր շահեր այդ երկրի հետ, սակայն պետք է հստակ հայտարարի, որ այն Եվրամիության անդամ չի դառնա:
«Լուրջ սխալ է առիթ տալ Թուրքիային հավատալ, թե նա կարող է անդամակցել Եվրամիությանը: Դա մեծ սխալ է: Թուրքիան Փոքր Ասիայում է գտնվում, ոչ թե Եվրոպայում»,-ասել է Սարկոզին Europe 1 ռադիոկայանի եթերում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նոյեմբերի վերջում ԵՄ-ն Թուրքիայի հետ համատեղ հավանություն տվեց մի համաձայնության, ըստ որի Թուրքիան Եվրամիությունից 3 մլրդ եվրո կստանա և կակտիվանա ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության գործընթացը: ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հոկտեմբերին Ստամբուլում խոստացել է, որ Գերմանիան կարագացնի Թուրքիայի անդամակցության գործընթացը Եվրամիությանը: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Դավութօղլուն իր հերթին հայտարարել է, որ Անկարան հուսով է, որ մինչև 2016-ի հուլիսը ԵՄ անդամ երկրների հետ առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ կսահմանվի: Մինչ այդ ժամկետը պետք է ուժի մեջ մտնի ռեադմիսիայի մասին համաձայնագիրը, որով երկիրը պարտավորվում է հետ ընդունել իր քաղաքացիներին, հավելել է նա: Թուրքիայի վարչապետը նշել է, որ դա պետք է նպաստի միգրանտների խնդրի կարգավորմանը:
«Միջազգային հանրությունը պետք է համախմբված զբաղվի փախստականների խնդիրներով: Այդ հարցը հնարավոր չի լինի լուծել չկարգավորելով իրավիճակը Սիրիայում: Պայքարն ապօրինի ներգաղթի դեմ Գերմանիայի հետ մեր համագործակցության գլխավոր թեմաներից մեկն է»,-ասել է նա:

2 Декабрь 2015 - 12:36 AMT
2-го декабря бывший глава Франции Николя Саркози заявил, что решение о включение Турции в Евросоюз будет большой ошибкой.
По словам Саркози, нельзя давать Анкаре веру в то, что Турция может стать частью Евросоюза. При этом он подчеркнул, что ЕС должен иметь тесные отношения и ряд общих интересов со страной, но также должен уверенно заявить, что она не будет членом Евросоюза
«Серьезная ошибка – давать Турции повод думать, будто она может вступить в Евросоюз. Это колоссальная ошибка. Турция находится в Малой Азии, а не в Европе», – сказал Саркози в эфире радиостанции Europe 1, сообщает РИА Новости.
В конце ноября ЕС совместно с Турцией одобрил соглашение, в рамках которого должны будут осуществляться меры по борьбе с миграцией в страны Европейского союза. В рамках данного документа Турция получит от Евросоюза три миллиарда евро. За этим должна последовать активизация переговоров по членству Турции в ЕС.
В середине октября канцлер ФРГ Ангела Меркель, находящаяся с визитом в Стамбуле, пообещала, что Германия ускорит процесс вступления Турции в Евросоюз. Соответствующее заявление она сделала в ходе совместной пресс-конференции с турецким премьером Ахметом Давутоглу.