Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու նրա ընտանիքը առնչություն ունեն «Իսլամական պետությունից» նավթ գնելու գործարքներին:
«ԻՊ գողացած նավթի հիմնական սպառողը Թուրքիան է: Այդ հանցավոր բիզնեսի մեջ ներգրավված է երկրի գերագույն ղեկավարությունը` նախագահ Էրդողանն ու նրա ընտանիքը»,-ասել է ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Անտոնովը ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստին, որ Էրդողանի որդին խոշորագույն էներգետիկ ընկերության ղեկավարն է, իսկ փեսան` էներգետիկայի նախարարը:
Իր հերթին ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի Օպերատիվ կառավարման գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը պատմել է, որ ԻՊ-ից նավթի առաքումները Թուրքիա իրականացվում են 3 երթուղով. արևմտյան` Միջերկրական ծովի թուրքական նավահանգիստներ, հյուսիսային` մինչև Բաթմանի նավթավերամշակման գործարան, արևելյան` մինչև թուրքական Ջիզրայի փոխադրման կետ:
Որպես ապացույց ՊՆ-ն ներկայացրել է արբանյակային լուսանկարներ, որտեղ տեսանելի են բենզակիրների և ֆուրերի կուտակումներ, ինչպես նաև բենզակիրների շարասյան կողմից թուրք-սիրիական սահմանը հատելու տեսագրություն, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ռուդսկոյը նշել է, որ ավելի վաղ ԻՊ եկամուտը նավթի առաքումներից կազմել է 3 մլն դոլար, այժմ նվազելով մինչև 1, 5 մլն դոլար ռուսական ավիացիայի գործողությունների շնորհիվ:
Այն մասին, որ Թուրքիան ԻՊ կողմից նավթի վաճառքի շղթայի օղակներից մեկն է, արևմտյան ԶԼՄ-ները բազմիցս են գրել: Անկարային մեղադրում են էժան նավթ ու վառելիք գրոհայիններից գնելու մեջ, նրանց տարանցումը Թուրքիայի տարածքով ապահովելու, ինչպես նաև իր տարածքում «հանգստի բազաներ» ստեղծելու համար: Թուրքիան ԻՊ նավթի հիմնական սպառողն է, թուրք գործարարները պայմանագրեր են կնքում ջիհադականների հետ` շաբաթական 10 մլն դոլար վճարելով նրանց նավթի դիմաց, հայտնում է պարբերականը, գրել է Bild-ը: Այն , որ Թուրքիան աջակցում է ԻՊ գրոհայիններին, գրել են նաև պաշտոնական անձինք: Մասնավորապես, Թուիրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ռիկարդոնեն հայտարարել է, որ Անկարան սատարում է «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրային»: Իսկ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայտարարեց, որ Թուրքիան և մերձավորաևելյան մյուս երկրները այնքան էին տարվել Ասադին պաշտոնանկ անելու գաղափարով, որ հանուն դրա սատարեցին «Ալ Քայիդայի» կողմնակիցներին Սիրիայում:

В Министерстве обороны России заявили, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и его семья причастны к закупкам нефти у «Исламского государства».
«Основным потребителем украденной ИГИЛ нефти является Турция. В этот преступный бизнес вовлечено высшее руководство страны – президент Эрдоган и его семья», – сказал на брифинге замминистра обороны России Анатолий Антонов, сообщает «Газетa.Ru».
Антонов обратил внимание на тот факт, что сын Эрдогана – руководитель крупнейшей энергетической компании, а зять – министр энергетики.
В свою очередь, начальник Главного оперативного управления Генштаба Вооруженных сил генерал-лейтенанта Сергей Рудской рассказал, что при поставках нефти из территорий «Исламского государства» в Турцию используются три основных маршрута: западный (к турецким портам на Средиземном море), северный (до нефтеперерабатывающего завода в Батмане на территории Турции) и восточный (до перевалочного пункта в турецком городе Джизра).
В доказательство российской версии Минобороны представило спутниковые фотографии, на которых запечатлены скопления бензовозов и фур, пишет РБК
Рудской отметил, что ранее доходы «Исламского государства» от нелегальных поставок нефти составляли $3 млн, сейчас эти доходы сократились до $1,5 млн (благодаря ударам российской авиации по объектам нефтяной инфрастурктуры ИГ).
О том, что Турция – звено в цепи продажи нефти ИГИЛ, западные СМИ писали неоднократно. Анкару обвиняли покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории. О поддержке Турцией террористов заявляли и официальные лица. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. А вице-президент США Джозеф Байден объявил, что Турция и другие страны Ближнего Востока были настолько увлечены идеей о свержении Асада, что пошли ради этого на поддержку деньгами и оружием Аль-Каиды в Сирии.