Դեկտեմբերի 4-ի երեկոյան Կասպից ծովի «Գյունեշլի» հանքավայրի թիվ 10 կառամատույցում սասատիկ քամու հետևանքով հրդեհ է բռնկվել, որը դեռ չի մարվել: Կան զոհեր և վիրավորվեր, հայտնում է haqqin.az-ը ոչ պաշտոնական աղբյուրների վրա հղումով:
Նավթագործներից ոմանք խեղդվել են փրկարարական գործողության ժամանակ, քանի որ փրկարարների ռետինե նավակը պատռվել է, այդ մասին հայտնել են զոհվածների հարազատներն ու մերձավորները:
Կան նաև չհաստատված տեղեկություններ կառամատույցում գազի պայթյունի մասին, հայտնում է contact.az-ը:
«Ընդհանուր առմամբ կառամատույցում 84 մարդ է եղել: Բանվորների մի մասին հաջողվել է տարհանել, սակայն ուղղաթիռները չեն կարողանում մոտենալ կառամատույցին սասատիկ քամու պատճառով: Տարհանվել է 20 մարդ»,-facebook-յան իր էջում գրել է Նավթագործների իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Միրվարի Ղահրամանլին: Այդ տեղեկությունը հաստատել է փրկարարական գործողությանը մոտ աղբյուրը:
Reuters-ն իր հերթին Ղահրամանլիի վրա հղումով հայտնում է, որ հրդեհից 32 մարդ է զոհվել, 42-ը` փրկվել է:
«Գյունեշլի» կառամատույցը 1981-ին բացված «Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի» բլոկի մաս է կազմում: Կառամատույցը մշակում է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը նավթարդյունաբերող ընկերություննեևրի միջազգային կոնսորցիումի հետ համատեղ:

Thirty-two workers have been killed and 42 rescued from an offshore oil platform that caught fire in Azerbaijan-controlled waters in the Caspian Sea, the head of an independent committee said on Saturday, December 5, Reuters reports.
Azeri state energy company SOCAR declined to comment.
"According to our information, 32 workers died, while 42 workers were rescued last night. … The fire on the platform was finally extinguished," Mirvari Gakhramanly, head of Azerbaijan's Oil Workers' Rights Protection Committee, told Reuters.
SOCAR said on Friday that the fire had started after a gas pipeline on the platform was damaged in heavy wind. It said rescue attempts were being complicated by a severe storm.
One worker called a Reuters correspondent from the platform and said there were 84 people trapped there. The worker did not want to be named.
SOCAR also said on Friday that workers were missing after an accident at another offshore oil platform during the storm. A search and rescue operation was under way, it added.