Դեկտեմբերի 4-ի երեկոյան Կասպից ծովի «Գյունեշլի» հանքավայրի թիվ 10 կառամատույցում սասատիկ քամու հետևանքով հրդեհ է բռնկվել, որը դեռ չի մարվել: Կան զոհեր և վիրավորվեր, հայտնում է haqqin.az-ը ոչ պաշտոնական աղբյուրների վրա հղումով:
Նավթագործներից ոմանք խեղդվել են փրկարարական գործողության ժամանակ, քանի որ փրկարարների ռետինե նավակը պատռվել է, այդ մասին հայտնել են զոհվածների հարազատներն ու մերձավորները:
Կան նաև չհաստատված տեղեկություններ կառամատույցում գազի պայթյունի մասին, հայտնում է contact.az-ը:
«Ընդհանուր առմամբ կառամատույցում 84 մարդ է եղել: Բանվորների մի մասին հաջողվել է տարհանել, սակայն ուղղաթիռները չեն կարողանում մոտենալ կառամատույցին սասատիկ քամու պատճառով: Տարհանվել է 20 մարդ»,-facebook-յան իր էջում գրել է Նավթագործների իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Միրվարի Ղահրամանլին: Այդ տեղեկությունը հաստատել է փրկարարական գործողությանը մոտ աղբյուրը:
Reuters-ն իր հերթին Ղահրամանլիի վրա հղումով հայտնում է, որ հրդեհից 32 մարդ է զոհվել, 42-ը` փրկվել է:
«Գյունեշլի» կառամատույցը 1981-ին բացված «Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի» բլոկի մաս է կազմում: Կառամատույցը մշակում է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը նավթարդյունաբերող ընկերություննեևրի միջազգային կոնսորցիումի հետ համատեղ:

На нефтегазовой платформе морского месторождения «Гюнешли» в Азербайджане из-за выхода из строя газовой линии произошло возгорание.
По неофициальным данным, в результате пожара есть погибшие и раненые. В частности, резиновая лодка, на которой нефтяники пытались эвакуироваться с платформы, порвалась, в результате чего в море оказались 36 человек. Из них 4 спасены, судьба остальных неизвестна. Десятки людей числятся пропавшими без вести, пишет haqqin.az со ссылкой на главу комитета по защите прав нефтяников Мирвахи Гахраманлы.
В свою очередь, Reuters со ссылкой на Гахраманлы сообщает, что в ходе пожара погибли 32 нефтяников, 42 человека спаслись. Всего на «Гюнешли» находились 84 человек.
Платформа «Гюнешли» является частью блока «Азери-Чираг-Гюнешли», открытого в 1981 году. Платформа разрабатывается Госнефтекомпанией Азербайджана совместно с международным консорциумом нефтедобывающих компаний.