5 Դեկտեմբեր 2015 - 11:35 AMT
«Իսլամական պետության» գրոհայինները ստանձնել են Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինոյում տեղի ունեցած և 14 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության պատասխանատվությունը` հայտարարելով, որ գործողությունը կատարել են իր հետևորդները, հայտնում է Reuters-ը: Հայտարարությունն արվել է առցանց ռադիոհեռարձակման միջոցով, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ոստիկանությունը չէր բացառում, որ հանցագործները առաջնորդվել են ծայրահեղական մղումներով: Ավելի վաղ ՀԴԲ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Կալիֆորնիայում տեղի ունեցածը որակվել է որպես ահաբեկչություն, սակայն նշել էր, թե հստակ տվյալներ չունի ԻՊ մեղսակցության մասին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՀԴԲ-ում հայտարարել էին նաև, որ ԱՄՆ իշխանությունները տեղեկություններ ահաբեկիչների մասին չեն ունեցել:
Սաեյեդ Ռիզվան Ֆարուկը կնոջ` Տաշֆին Մալիկի հետ, զինված ինքնաձիգերով և 2 ատրճանակով, դեկտեմբերի 2-ին ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինո քաղաքում 14 մարդ են սպանել և ևս 21-ին վիրավորել: Ոստիկանությունը երկուսին էլ ոչնչացրեց պատահարի վայրից նրանց փախուստի դիմելուց մի քանի ժամ անց:

Боевики террористической группировки «Исламское государство» объявили о том, что атаку в калифорнийском Сан-Бернардино совершили двое его последователей, передает Reuters.
В сообщении говорилось о том, что в нападении участвовали двое последователей группировки.
Данное заявление было сделано при помощи онлайн-радиотрансляции.
Ранее сообщалось, что ИГ признало косвенную ответственность за стрельбу в Калифорнии, сообщает Газета.Ру.
Cайед Ризван Фарук и его жена Ташфин Малик, вооруженные двумя автоматами и двумя пистолетами, застрелили в среду в Сан-Бернардино 14 человек и ранили еще 21. Оба были ликвидированы полицией через несколько часов после того, как скрылись с места происшествия.
По сообщению РИА Новости, полиция не исключала, что Фарук и Малик осуществили нападение из экстремистских побуждений. Ранее представитель ФБР объявил, что дело о стрельбе в Калифорнии квалифицировали как теракт. При этом ранее ФБР заявляло, что не располагает точными данными о причастности стрелявших к ИГ, но в то же время не исключило их связи с террористами.