6 Դեկտեմբեր 2015 - 09:35 AMT
Դեկտեմբերի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կդիմի ազգաբնակչությանն ԱՄՆ անվտանգության հարցի վերաբերյալ իրազեկմամբ, հայտնել է Սպիտակ տունը:
«Կիրակի օրը նախագահ Օբաման կդիմի ազգաբնակչությանը Սպիտակ տնից` հայտնելով այն քայլերի մասին, որ կառավարությունը ձեռնարկում է կարևորագույն գերակայության` ամերիկյան ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ պետության ղեկավարը նաև նոր տեղեկություններ կհայտնի Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինո քաղաքում զանգվածային սպանությունների հետաքննության վերաբերյալ: Օբաման նաև կարևորելու է ահաբեկչության դեմ պայքարը, այդ թվում «Իսլամական պետության» դեմ, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետության» գրոհայինները ստանձնել են Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինոյում տեղի ունեցած և 14 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության պատասխանատվությունը` հայտարարելով, որ գործողությունը կատարել են իր հետևորդները:
Ոստիկանությունը չէր բացառում, որ հանցագործները առաջնորդվել են ծայրահեղական մղումներով: Դեկտեմբերի 2-ին Սայեդ Ռիզվան Ֆարուկը կնոջ` Տաշֆին Մալիկի հետ, զինված ինքնաձիգերով և 2 ատրճանակով, դեկտեմբերի 2-ին ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինո քաղաքում 14 մարդ են սպանել և ևս 21-ին վիրավորել: Ոստիկանությունը երկուսին էլ ոչնչացրեց պատահարի վայրից նրանց փախուստի դիմելուց մի քանի ժամ անց:

6 Декабрь 2015 - 10:58 AMT
Президент США Барак Обама в воскресенье, 6 декабря, обратится к нации по поводу безопасности в стране. Об этом сообщает Белый дом.«В воскресенье президент Обама обратится к нации из Овального кабинета Белого дома по поводу шагов, которые правительство предпринимает для реализации главного приоритета — безопасности американского народа», — говорится в сообщении, сообщает Газета.Ру.
Отмечается, что глава государства также сообщит новую информацию по расследованию стрельбы в городе Сан-Бернардино, штат Калифорния. Также Обама подчеркнет необходимость борьбы с терроризмом, в том числе с террористической группировкой «Исламское государство».
Боевики террористической группировки «Исламское государство» объявили о том, что атаку в калифорнийском Сан-Бернардино совершили двое его последователей.
В сообщении говорилось о том, что в нападении участвовали двое последователей группировки.
Данное заявление было сделано при помощи онлайн-радиотрансляции.
Cайед Ризван Фарук и его жена Ташфин Малик, вооруженные двумя автоматами и двумя пистолетами, застрелили в среду в Сан-Бернардино 14 человек и ранили еще 21. Оба были ликвидированы полицией через несколько часов после того, как скрылись с места происшествия.
Полиция не исключала, что Фарук и Малик осуществили нападение из экстремистских побуждений. Ранее представитель ФБР объявил, что дело о стрельбе в Калифорнии квалифицировали как теракт. При этом ранее ФБР заявляло, что не располагает точными данными о причастности стрелявших к ИГ, но в то же время не исключило их связи с террористами.