Հայտնի WikiLeaks պորտալն իր աղբյուրների վրա հղումով տեղեկատվություն է տարածել, որի համաձայն Թուրքիայի իշխանություններն, իբր, մտադիր էին գրոհել ՌԴ ինքնաթիռները դեռ հոկտեմբերին:
WikiLeaks-ի տարածած տեղեկատվությունը միջադեպի մասին ստացվել է Ֆուադ Աբնիից, որը Թուրքիայի իշխանական շրջանակներից ազդեցիկ աղբյուրի ծածկանունն է: «Հոկտեմբերի 10-ին, ռուսական ինքնաթիռի խոցումից 6 շաբաթ առաջ, թուրքական աղբյուրը Twitter-ում գրել էր Թուրքիայի նախագահ էրդողանի ռուսական ինքնաթիռ խոցելու մտադրության մասին»,-ասվում է WikiLeaks-ի Twitter-ի միկրոբլոգում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նոյեմբերի 25-ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը Սիրիայի Հմեյմիմ ավիաբազա կուղարկի С-400 նորագույն զենիթահրթիռային համակարգեր: Նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանն արդեն տեղակայել էր Սիրիայում նորագույն С-400 զենիթահրթիռային համակարգը, որը դեռ նմանը չունի աշխարհում: С-400 համակարգը «Մոսկվա» հրթիռային հածանավի «Ֆորտ» համալիրի հետ միասին ապահովում է ռուսական ավիախմբի թռիչքների անվտանգությունը և կոչնչացնի սպառնալիք ներկայացնող ցանկացած թիրախ:

6 Декабрь 2015 - 14:57 AMT
Портал WikiLeaks, известный своими разоблачительными статьями, распространил со ссылкой на инсайдера информацию о том, что турецкие власти якобы планировали атаку на военные самолеты РФ еще в октябре.
Распространенная WikiLeaks информация об инциденте поступила от Фуата Авни — псевдоним влиятельного инсайдера во властных структурах Турции. «Десятого октября — за шесть недель до того, как был сбит российский самолет, — турецкий источник сообщал в Twitter о будущих планах (президента Турции Реджепа Тайипа) Эрдогана сбить самолет», — говорится в Twitter WikiLeaks.
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как в Сирии 24 ноября российский Су-24 был сбит турецким F-16 над сирийской территорией и упал в четырех километрах от границы с Турцией. Президент РФ Владимир Путин назвал это «ударом в спину со стороны пособников террористов». Анкара утверждает, что Су-24 вошел в ее воздушное пространство. Генштаб РФ заявил, что самолет границу не пересекал, это подтверждают данные сирийской ПВО. По данным источника Рейтер в администрации США, Вашингтон имеет основания считать, что самолет был сбит над Сирией, однако официально эту информацию в Пентагоне не подтверждали.