Հրադադարը Սիրիայում կօգնի ԱՄՆ-ին, նրանց դաշնակիցներին ու Ռուսաստանին պայքարել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր հեռուստաելույթում` դիմելով ամերիկացիներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: :
«Ամերիկայի ղեկավարությամբ միջազգային հանրությունը սկսել է աշխատել հրադադարի գործընթացի և ժամանակացույցի և սիրիական հակամարտության քաղաքական լուծում գտնելու ուղղությամբ: Դա թույլ կտա Սիրիայի ժողովրդին, ինչպես նաև ցանկացած այլ երկրի, ներառյալ մեր դաշնակիցներին, ինչպես նաև Ռուսաստանին, կենտրոնանալ մեկ ընդհանուր նպատակի` ԻՊ ոչնչացման վրա»,-ասել է Օբաման:
Ավելի վաղ Օբաման հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ու Իրանը պետք է որոշեն` ցանկանում են աջակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին, թե «պահպանել սիրիական պետությունը», եթե այն օրինական լինի: Ըստ Օբամայի, քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում չի ավարտվի, եթե Ասադը շարունակի կառավարել երկիրը, քանի որ նա չի կարող «վերադարձնել օրինականությունը»:
Միևնույն ժամանակ Օբաման նշել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է ներգրավվի նոր լայնածավալ պատերազմում Իրաքում և Սիրիայում, քանի որ դա է «Իսլամական պետության» նպատակը: «Դա կհանգեցնի հազարավոր զոհերի մեր զինծառայողների շրջանում և կվատնի մեր ռեսուրսները»,-ասել է Օբաման:
ԱՄՆ նախագահը կոչ է արել Կոնգրեսին քվեարկել ԻՊ դեմ ուժ կիրառելու օգտին: «Եթե Կոնգրեսը, համամիտ է ինձ հետ և կարծում է, որ մենք մասնակցում ենք ԻՊ դեմ պատերազմին, ապա պետք է քվեարկի այդ ահաբեկիչների դեմ ռազմական գործողությունները շարունակելու օգտին»,-ասել է Օբաման:
Օբաման նաև հորդորել է օրենք ընդունել, որով կարգելվի զենք գնել այն անձանց, որոնք ծայրահեղականության մեջ կասկածյալների ցուցակում են: ԱՄՆ նախագահը նաև հորդորել է սահմանափակել ինքնաթձիգ հրազենի վաճառքը: «Դա ազգային անվտանգության հարց է»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետության» գրոհայինները ստանձնել են Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինոյում տեղի ունեցած և 14 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության պատասխանատվությունը` հայտարարելով, որ գործողությունը կատարել են իր հետևորդները: Դեկտեմբերի 2-ին Սայեդ Ռիզվան Ֆարուկը կնոջ` Տաշֆին Մալիկի հետ, զինված ինքնաձիգերով և 2 ատրճանակով, դեկտեմբերի 2-ին ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սան Բերնարդինո քաղաքում 14 մարդ են սպանել և ևս 21-ին վիրավորել: Ոստիկանությունը երկուսին էլ ոչնչացրեց պատահարի վայրից նրանց փախուստի դիմելուց մի քանի ժամ անց:

7 Декабрь 2015 - 10:00 AMT
Обама не хочет вовлекать США в новую войну, но призывает конгресс проголосовать за применение силы против ИГ
Прекращение огня в Сирии поможет США, их союзникам и России бороться с террористической группировкой «Исламское государство», заявил президент США Барак Обама.
«Под руководством Америки международное сообщество начало работу над процессом и расписанием прекращения огня и политического решения сирийской войны. Это позволит сирийскому народу, а также любой стране, включая наших союзников, но также и такие страны, как Россия, сосредоточиться на общей цели — уничтожении ИГ», — сказал Обама, выступая с телеобращением к американцам из Овального кабинета Белого дома.
По его словам, США не должны быть вовлечены в новую масштабную войну в Ираке и Сирии, так как это то, чего хочет группировка «Исламское государство».
Он отметил, что это приведет «к гибели тысяч наших военнослужащих и к иссушению наших ресурсов».
Обама также призвал конгресс проголосовать за применение силы против ИГ.
«Есть ряд вещей, которые конгресс может сделать прямо сейчас», — сказал он.
«Если конгресс, как и я, считает, что мы участвуем в войне против ИГ, он должен проголосовать за разрешение продолжения военных действий против этих террористов», — сказал Обама. Ранее авиаудары по террористам в Сирии и Ираке осуществлялись по распоряжению президента, сообщает РИА Новости.
Он также призвал конгресс принять закон, запрещающий покупать оружие тем, кто входит в список подозреваемых в экстремизме. Президент США также призвал ограничить продажу автоматического огнестрельного оружия. «Это вопрос национальной безопасности», — сказал Обама.
Cайед Ризван Фарук и его жена Ташфин Малик, вооруженные двумя автоматами и двумя пистолетами, убили в среду в Сан-Бернардино (штат Калифорния) 14 человек и ранили 21. Оба были застрелены полицией через несколько часов после того, как скрылись с места происшествия. Полиция изучает возможность того, что Фарук и Малик осуществили нападение из экстремистских побуждений. Ранее сообщалось, что Малик написала в Facebook о поддержке террористической группировки «Исламское государство». ФБР заявило, что расценивает произошедшее как террористический акт.