8 Դեկտեմբեր 2015 - 11:14 AMT
Եվրամիությունը վտանգված է, քանի որ կան ուժեր, որոնք փորձում են այն փլզուզել, հայտարարել է Եվրախորհրդարանի խոսնակ Մարտին Շուլցը գերմանական Die Welt-ին տված հարցազրույցում: «Ոչ ոք չի կարող գուշակել, արդյոք ԵՄ-ն այս տեսքով կգոյատևի ևս 10 տարի»,-ասել է նա:
Շուլցը չի մանրամասնել, թե հատկապես որ սպառնալիքների մասին է խոսքը, սակայն նրա ելույթի հիմնական մասը նվիրված էր միգրացիոն ճգնաժամին Եվրոպայում: Նա ասել է, որ ԵՄ-ն ունի այլընտրանք, և «անշուշտ, կարող է վերանայվել»: Ըստ նրա, այդ դեպքում կգերակշռի եվրոպական ազգայնականների դիրքորոշումը, որոնք պնդոմ են, որ սահմանները վերականգնվեն:
Ըստ Շուլցի, ոչ մի երկիր չի կարող միայնակ լուծել միգրացիայի հետ կապված խնդիրները` հավելելով, որ դա հնարավոր է միայն ԵՄ շրջանակում:
Անցած շաբաթ Եվրամիությունը սպառնաց Հունաստանին Շենգենի գոտուց հեռացնելու վտանգով, եթե Աթենքը չընդունի դաշինքի աջակցությունը միգրացիոն ճգնաժամի դեմ պայքարում:
2015-ին տարի Հունաստանի սահմանները հատել է ավելի քան 700 հազար ներգաղթյալ: ԵՄ իշխանություններին դուր չէր գալիս այն, որ Աթենքը հրաժարվում է Frontex-ի օգնությունից, չի ցանկանում հումանիտար օգնություն ստանալ և ունակ չէ վերանայել փախստականների գրանցման համակարգը:
Հունաստանի հիմնական քննադատները Արևելյան Եվրոպայի երկրներն էին: Մասնավորապես, Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հայտարարեց, որ «ժամանակն է» արտաքսել Հունաստանին շենգենի գոտուց` հավելելով, որ ԵՄ բոլոր անդամները համամիտ են այս հարցում:
Արդյունքում Հունաստանի իշխանությունները համաձայնվեցին համագործակցել սահմանների պաշտպանության և փախստականների տեղակայման հումանիտար հարցերում:

8 Декабрь 2015 - 10:28 AMT
Евросоюз находится в опасности, так как существуют силы, пытающиеся его развалить, заявил спикер Европарламента Мартин Шульц в интервью немецкой газете Die Welt. «Никто не может предсказать, просуществует ли ЕС в данном виде еще десять лет», — сказал он.
Шульц не стал говорить, какие именно угрозы он имеет в виду, но основная часть его выступления была посвящена миграционному кризису, разразившемуся в Европе в этом году. Он сказал, что у ЕС существует альтернатива и он «конечно, может быть пересмотрен». В этом случае, по его мнению, возобладает позиция европейских националистов, настаивающих на восстановлении границ.
По словам Шульца, ни одна страна не сможет в одиночку справиться с такими проблемами как миграция, добавив, что это возможно только в рамках ЕС.
На прошлой неделе Евросоюз пригрозил Греции исключением из Шенгенской зоны, если Афины не примут помощь блока в борьбе с миграционным кризисом.
В этом году греческие границы пересекли более 700 тыс. мигрантов. Власти ЕС были раздосадованы отказом Афин затребовать помощь специальной миссии европейского пограничного агентства Frontex, нежеланием принимать гуманитарную помощь и неспособностью пересмотреть систему регистрации беженцев.
Главными критиками Греции выступили главы восточноевропейских стран. В частности, премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил в воскресенье, что «самое время» изгнать Грецию из Шенгена. Он добавил, что все члены ЕС в частном порядке согласны с этим.
В результате греческие власти согласились на содействие в охране ее границ и решении гуманитарных вопросов по размещению беженцев.