Եվրահանձնաժողովը մտադիր է զեկույց ներկայացնել Վրաստանում և Ուկրաինայում բարեփոխումների դրական ընթացքի մասին` այդպիսով «կանաչ լույս» վառելով այդ երկրների քաղաքացիների համար ԵՄ երկրների մուտքի արտոնագրերի չեղարկմանը, գրում է Die Welt-ը:
Եվրամիությունը առաջիկայում կչեղարկի մուտքի արտոնագրերն Ուկրաինայի և Վրաստանի համար, դա կարվի 2016-ի կեսերին, հայտնել է պարբերականը Բրյուսելում դիվանագիտական իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով: Ըստ նրանց տեղեկատվության, դեկտեմբերի 15-ին Եվրահանձնաժողովը պետք է զեկույց ներկայացնի, որտեղ դրական է գնահատվում մուտքի արտոնագրերի չեղարկման համար Կիևի և Թբիլիսիի կողմից պայմանների կատարումը: Նշվում է նաև, որ Կիևն, ըստ Բրյուսելի, մինչև 2016-ի գարունը բարելավելու է աշխատանքը որոշ ոլորտներում, մասնավորապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Պարբերականը նշում է, որ վրացիների և ուկրաինացիների համար մուտքի արտոնագրերի չեղարկումը նշանակում է, որ նրանք կես տարվա մեջ 3 ամիս շարունակ Եվրամիության երկրներում մնալու թույլտվություն կստանան: Ընդ որում ԵՄ երկրներում աշխատելն արգելված կլինի:

9 December 2015 - 12:45 AMT
The European Commission is expected to present a report with a positive assessment of the reforms in Ukraine and Georgia, and thereby green-light the visa-free travel for Ukrainian and Georgian citizens, UNIAN reports.
Visa requirements may be lifted in both countries in mid-2016, according to some sources.
On December 15, the European Commission is expected to submit a report with a positive assessment of a visa liberalization action plan by Kiev and Tbilisi, which will serve as a prerequisite for the approval of visa-free regime for Georgia and Ukraine by the EU member states.
At the same time it is noted that Kiev has to improve performance in some areas, in particular, fighting corruption, until the spring of 2016.
The move will enable Georgian and Ukrainian citizens to stay in the EU for three months during a six month period, while employment in any EU country will be banned.