10 Դեկտեմբեր 2015 - 07:12 AMT
Թուրքական կործանիչները խախատել են Իրաքի օդային տարածքը և ռմբակոծել են սահմանամերձ տարածքները: Այդ մասին հայտարարել է իրանական Fars գործակալությունը:
Դա տեղի է ունեցել Դահուկ գավառի Ալ Իմադիա տարածքում: «Ըստ ականատեսների, ավիահարվածները տևել են մոտ կես ժամ, ռմբակոծվել են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) գրոհայինների դիրքերը Դեյրլուկ և Շիլաջի շրջաններում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Դեկտեմբերի 8-ի երեկոյան թուրքական ինքնաթիռները գրոհել են ՔԱԿ ռազմակայանը լեռնային Ղանդիլում (Իրաքյան Քրդստան), նշում է գործակալությունը իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
Իրաքն ու Թուրքիան պետք է իրենք կարգավորեն թուրքական զորքերի ներկայության մասին հարցը, դեկտեմբերի 8-ին հայտարարել էր ԱՄՆ Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
Իրաքի վարչապետ Ալ Աբադին իր հերթին դիմել է ՆԱՏՕ-ին` հորդորելով «օգտագործել իր բարոյական հեղինակությունը» ստիպելու համար Թուրքիային դուրս բերել զորքերն Իրաքի հյուսիսից:
Իրաքի նախագահ Ֆուադ Մաասումը պահանջել է անհապաղ դուրս բերել թուրքական ստորաբաժանումներն Իրաքի տարածքից` որակելով դա որպես «միջազգային նորմերի և իրավունքների խախտում»: Նա 48 ժամ է տվել ստորաբաժանումները դուրս բերելու համար` զգուշացնելով, որ հակառակ դեպքում կդիմի ՄԱԿ ԱԽ: Ավելի ուշ ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարում են, որ դուրս չեն բերելու զինծառայողներին Իրաքի հյուսիսից:

Турецкие истребители нарушили воздушное пространство Ирака и нанесли бомбовый удар по его приграничной территории. Об этом в среду, 9 декабря, сообщило иранское агентство Fars.
Авианалет произошел в районе аль-Имадия в провинции Дахук. «По свидетельствам очевидцев, авиаудары, продолжавшиеся более получаса, наносились по позициям турецкой Рабочей партии Курдистана (РПК) в районах Дейрлук и Шиладжи», — говорится в сообщении.
Вечером 8 декабря турецкие самолеты атаковали базу РПК в горном районе Кандиль в Иракском Курдистане, отмечает агентство со ссылкой на информированные источники.
Ирак и Турция должны сами урегулировать вопрос о присутствии турецких войск на севере Ирака, заявил 8 декабря официальный представитель Госдепартамента США Джон Кирби.
В то же время премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади попросил НАТО «использовать свой моральный авторитет», чтобы заставить Турцию — члена военно-политического альянса — вывести свои войска с севера страны, передает Lenta.ru.
4 декабря стало известно, что батальон турецких солдат размещен на севере Ирака вблизи захваченного террористической группировкой «Исламское государство» города Мосул. Войска снабжены бронетехникой. Официальная цель миссии — подготовка местного ополчения для борьбы с террористами.
МИД Ирака квалифицировал действия Турции как вторжение. Багдад отверг возможность проведения несогласованной военной операции и потребовал немедленного вывода турецких подразделений.
В Анкаре заявили, что у Турции нет планов наземной военной операции и направление дополнительного контингента военных не планируется. Однако Ирак оставил за собой право на любые меры противодействия, если турецкие войска не будут выведены.