10 Դեկտեմբեր 2015 - 10:53 AMT
Սիրիական Հոմս քաղաքի հյուսիսային Ալ Ուաեր թաղամասից 272 գրոհային է հեռացել` տանելով ընտանիքների անդամներին, ևս 500 մարդու, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Հոմսի նահանգապետ Թալալ ալ Բարազիի վրա հղումով: «Պայմանավորվածությունների առաջին փուլով դադարեցվել են բոլոր մարտական գործողությունները, այժմ այն ծայրահեղականները, որոնք համաձայն չեն հրադադարի` 100 գրոհային և նրանց ընտանիքների 447 անդամ, այդ թվում կանայք և երեխաներ, հեռացել են, թաղամասը լքել է նաև թեթև հրազենային վնասվածքով 172 գրոհային, նրանք հեռացել են դեպի Համայի հյուսիսային շրջաններ»,-ասել է նահանգապետը:
Ըստ Ալ Բարազիի, հրադադարի պայմանների վերջնական համաձայնեցումից հետո Ալ Ուաերից 6 շաբաթում պետք է հեռանա մոտ 2000 գրոհային: «Այդպիսով, Հոմս քաղաքն ամբողջությամբ կմաքրվի զինյալ խմբավորումներից»,-ասել է Հոմսի ղեկավարը:
Քաղաքային իշխանությունները ենթակառուցվածքների վերականգնման աշխատանքներ կսկսեն 6 շաբաթից: Իշխանությունների խնդիրն է սեղմ ժամկետում ջրով և էլեկտրաէներգիայով ապահովել բնակելի տները:
Ալ Ուաերում 75 հազար բնակիչ կա, այն Հոմսում զինյալներին ենթակա վերջին շրջանն էր:
Խաղաղ համաձայնությունը Ալ Ուաերում հնարավոր դարձավ, քանի որ 2013-ին նման պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Հոմսի հին թաղամասերում, որից հետո սակայն տարաձայնություններ սկսվեցին գրոհայինների ջոկատների միջև: Սիրիական բանակն ու աշխարհազորը չեն գրոհել շրջանը, քանի որ այնտեղ շատ էին քաղաքացիական անձիք:
Ա. Ուաերի հրադադարի արդյունքում Հոմսն ամբողջությամբ կազատագրվի ահաբեկչական խմբավորումներից և անվտանգության երաշխիք կհանդիսանա գավառի կենտրոնական մասում` բացառությամբ Հոմսի հյուսիսային արվարձանի: Սա երկրորդ խոշոր հրադադարն է սիրիական հակամարտության ընթացքում:

Квартал Аль-Уаэр в северной части сирийского города Хомс покинули 272 боевика, с ними уехали около 500 членов их семей, сообщил губернатор провинции Хомс Талал аль-Барази.
«На первом этапе договоренности прекращены все боевые действия, и сегодня состоялся первый этап вывода боевиков… выведены были радикалы, не согласные с перемирием… всего 100 боевиков с ними уехали члены их семей — 447 человек женщин и детей, также покинули квартал 172 боевика с легким огнестрельным оружием… они ушли в направлении севера провинции Хама», — рассказал губернатор.
По словам аль-Барази, после согласования окончательных условий перемирия аль-Уаэр в течение 6 недель должны покинуть порядка 2 тысяч боевиков. «Таким образом, город Хомс станет полностью очищен от вооруженных группировок», — подчеркнул глава Хомса.
По планам городских властей через 6 недель в аль-Уаэр начнутся восстановительные работы инфраструктуры. Задача властей — в кратчайшие сроки обеспечить подачу воды и электричества в жилые дома, передает РИА Новости.
В районе аль-Уаэр проживает 75 тысяч человек, и он является последним подконтрольным вооруженным группировкам местом в Хомсе.
Мирное соглашение в аль-Уаэр стало возможным после того, как в 2013 году была достигнута подобная договоренность в старых кварталах города Хомс, после которого начались разногласия между отрядами боевиков. Сирийская армия и ополчение не штурмовали захваченный район из-за большого количества заблокированных в нем гражданских лиц.
В результате перемирия в аль-Уаэр город Хомс будет полностью освобожден от террористических группировок и станет гарантом безопасности центральной части провинции за исключением серверного пригорода. Подобное крупное перемирие стало вторым за все время сирийского кризиса.