11 Դեկտեմբեր 2015 - 08:34 AMT
Իրաքյան Քրդստանի կառավարությունը խնդրել է Ռուսաստանին կասեցնել Սիրիայում գործող գրոհայինների դիրքերին ուղղված հրթիռների գործարկումն ինքնավարության տարածքի վրայով`տարածշրջանի տնտեսական կորուստների պատճառով:
«Մենք պահանջում ենք այլընտրանք գտնել Իրաքյան Քրդստանի օդային տարածքին: Էրբիլի և Սուլեյմանիի օդանավակայանների աշխատանքի դադարեցումը ևս մեկ տնտեսական ճգնաժամ էր տարածաշրջանի համար, իսկ փոխհատուցման ակնկալիքը կենտրոնական կառավարությունից` անհեթեթ է»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Էրբիլի և Սուլեյմանիի օդանավակայանները դադարել են գործել ռուսական հրթիռների գործարկման պատճառով, որոնց թիրախը ԻՊ գրոհայիններն են Սիրիայում:
Հայտարարությունը հաջորդել է Իրաքյան Քրդստանում թուրք զինվորականների տեղակայմանը և Անկարայի ռազմական ներկայության ավելացման դեմ Իրաքի կենտրոնական կառավարության և ՌԴ բողոքներին: Թուրքիան հրաժարվում է դուրս բերել զինվորականներին`հայտարարելով, որ նրանց ներկայությունը տարածաշրջանում պայմանավորված է քուրդ «փեշմերգա» աշխարհազորայիններին ԻՊ դեմ պայքարում սատարելու անհրաժեշտությամբ:

11 Декабрь 2015 - 08:07 AMT
Правительство Иракского Курдистана попросило РФ найти альтернативу воздушному пространству автономии для осуществления запусков ракет по позициям боевиков в Сирии из-за экономических убытков региона.
«Мы требуем от вас найти альтернативу воздушному пространству Иракского Курдистана. Прекращение работы аэропортов в Эрбиле и Сулеймании стало еще одним экономическим кризисом для региона, а получение компенсаций от центрального (иракского – ред.) правительства – абсурд», — говорится в заявлении, пишет РИА Новости
В заявлении отмечается, что аэропорты городов Эрбиль и Сулеймания были закрыты в связи с запусками российских ракет, цель которых – боевики ИГ в Сирии.
Заявление совпало с размещением турецких военных на территории Иракского Курдистана и протестов центрального правительства Ирака и России против наращивания присутствия Анкары. Турция отказывается выводить военных, заявляя, что они присутствуют в регионе с целью оказания поддержки воюющим с Исламским Государством ополчением «пешмерга».