11 Դեկտեմբեր 2015 - 09:23 AMT
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Վրաստանի ռազմական գերատեսչության հայտարարությունն այն մասին, թե իբր ռուսական ռազմական ուղղաթիռը խախտել է Վրաստանի օդային տարածքը:
«Վերջին 24 ժամում Վրաստանի սահմանին հարակից տարածքում ռուսական ուղղաթիռները ոչ մի թռիչք չեն կատարել: Պատահական չէ, որ Վրաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների մեղադրանքներում ամբողջ օրվա ընթացքում նույնիսկ մոտավոր չի նշվել այն վայրը, որտեղ խախտվել է Վրաստանի օդային տարածքը»,-հայտարարել է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայության և տեղեկատվության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը, հայտնում է Interfax-ը:
Ըստ նրա, միայն ավելի ուշ, երբ տեղեկություն հայտնվեց այն մասին, թե իբր ռուսական ռազմական ուղղաթիռը նկատվել է Մերեթի_Զարդիանթքարի գյուղի շրջանում, պարզվել է, որ Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունն իմացել է այդ մասին «սարաֆանային ռադիոյի» միջոցով`տեղի բնակիչներից, որոնք հայտնել են այդ մասին ոստիկանին: «Խորհուրդ կտայինք մեր վրաց գործընկերներին հաջորդ անգամ բարձրագոչ հայտարարություններ անելուց առաջ հենվել օբյեկտվ հսկողության, մասնավորապես, ռադիոտեղորոշիչ միջոցների տվյալների վրա»,-ասել է Կոնաշենկովը:
Դեկտեմբերի 10-ին Վրաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ երկրի օդային տարածքը խախտել է ռուսական Մի-8 ուղղաթիռը, որն անցել է ոստիկանության շենքի վրայով, որը գտնվում է Գորիի շրջանի Մերեթի գյուղում: «Սա սադրիչ քայլ է ընդդեմ ինքնիշխան պետության և հերթական անգամ հասատում է, որ ՌԴ-ն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերն ու սկզբունքները»,-ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Վրաստանի ՊՆ-ն հաղորդել էր նաև, որ «ռուսական ուղղաթիռը հատել է օկուպացիոն գիծն ու մի քանի րոպե անց հետ վերադարձել»:

11 Декабрь 2015 - 08:40 AMT
В Минобороны России опровергают информацию о нарушении российским вертолетом воздушного пространства Грузии
В Минобороны России опровергли заявления грузинского военного ведомства о якобы нарушении российским военным вертолетом грузинского воздушного пространства.
«В течение последних суток над территорией, прилегающей к грузинской границе, российские военные вертолеты никаких полетов не выполняли. Не случайно обвинения представителей грузинского военного ведомства в течение всего прошедшего дня даже приблизительно не указывали места нарушения воздушного пространства Грузии», – заявил начальник Управления пресс-службы и информации Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков, передает Интерфакс.
По его словам, лишь позже, когда появилась информация, что якобы российский военный вертолет наблюдался в районе села Мерети-Зардиаанткари, выяснилось, что грузинское минобороны узнало об этом по «сарафанному радио»: от неких местных жителей, заявивших об этом полицейскому.
«Рекомендовали бы грузинским коллегам, перед тем как в следующий раз делать громкие заявления, опираться на данные объективного контроля и, в частности, радиолокационных средств», – заявил Конашенков.
Ранее, 10 декабря, МИД Грузии сообщил, что воздушное пространство страны нарушил российский вертолет Ми-8, который пролетел над зданием полиции, расположенным в селе Мерети Горийского муниципалитета.
«Этот провокационный акт, осуществленный против суверенного государства, является очередным подтверждением, что Российская Федерация пренебрегает фундаментальными нормами и принципами международного права», – заявили во внешнеполитическом ведомстве Грузии.
В грузинском минобороны также сообщили, что «российский вертолет пересек оккупационную линию и через несколько минут вернулся обратно».