Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանին տրամադրում է 8 մլն եվրո գումարի չափով վարկ` ֆինանսավորելու Եվրոպական Միության (ԵՄ) չափանիշներին համապատասխանող կոշտ թափոնների աղբավայրի շինարարությունը Երևանում: Վարկը համաֆինանսավորվում է 8 միլիոն եվրո վարկով Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) կողմից և 8 միլիոն եվրո կապիտալ դրամաշնորհով Եվրամիության Հարևանության ներդրումային ծրագրի (ՀՆԾ) կողմից:
Նոր աղբավայրը, որը գտնվելու է Նուբարաշենում` քաղաքի կենտրոնից 11 կմ հեռավորության վրա, կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին և կգործի որպես տնտեսապես կայուն միավոր կոշտ թափոնների կառավարման ժամանակակից համակարգերով` ընդգրկելով քաղաքային կոշտ թափոնների հավաքումն ու հեռացումը: Սա կերաշխավորի խոշոր բնապահպանական և սոցիալական օգուտներ Երևանի մոտ 1.1 մլն բնակիչների համար:
Իրավաբանական համաձայնագրերը ստորագրվել են դեկտեմբերի 11-ին Երևանում ՀՀ ֆինանսների նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և ՎԶԵԲ-ի միջև:
Սա Հայաստանում երկրորդ ծրագիրն է աղբավայրերի ոլորտում. այն հետևում է Կոտայքի աղբավայրի ծրագրին, որի համաձայնագրերը ստորագրվել են 2014թ: Այս նոր ծրագիրը հաստատում է ՎԶԵԲ-ի հանձնառությունը` աջակցելու կառավարության պլաններին Հայաստանի թափոնների կառավարման համակարգի արդիականացման և այն եվրոպական չափանիշներին հասցնելու հարցերում:
Ի լրումն ՎԶԵԲ-ի ֆինանսավորմանը, Ավստրիայի կառավարությունը տրամադրում է տեխնիկական համագործակցության միջոցներ ծրագրի նախապատրաստման համար, իսկ Չեխիայի Հանրապետության կառավարությունը տրամադրում է ներդրումին հաջորդող` դրամաշնորհային ֆինանսավորում գնումներին և մրցույթին աջակցելու նպատակով: Բացի այդ, շահագրգիռ կողմերի մասնակցության ծրագիրը և քաղաքապետարարնին աջակցության ծրագիրը կֆինանսավորվեն ՎԶԵԲ-ի` Վաղ անցումային շրջանի երկրների (ETC) հիմնադրամից:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն ասել է. «Մենք ուրախ ենք տեսնել Հայաստանում կոշտ թափոնների հերթական ծրագիրը, որը կհանգեցնի քաղաքի բնակիչների և երկրի շրջակա միջավայրի համար զգալի օգուտների: Կոշտ թափոնների կայուն ծառայությունների առավելությունների մասին հանրային իրազեկվածության բարելավումը այս ծրագրի անբաժանելի մաս է, և մենք շարունակելու ենք աշխատել ավելի լավ և առողջ միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ: Մենք ակտիվորեն և արդյունավետ կերպով համագործակցում ենք Երևանի քաղաքապետարանի ղեկավարության հետ բազմաթիվ ոլորտներում, ինչը գերազանց արդյունքներ է տալիս թե′ ժողովրդին և թե′ երկրին», հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
1992թ. Հայաստանի Հանրապետությունում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան 974 մլն եվրո 143 ծրագրերում երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում, ընդ որում ներդրումների 86 տոկոսը մասնավոր հատվածում է արվել:

11 Декабрь 2015 - 13:30 AMT
На строительство полигона твердых отходов Армении предоставят 24 млн евро: По 8 млн от трех организаций
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставит Армении кредит на сумму в 8 млн. евро на финансирование строительства полигона твердых отходов в Ереване в соответствии с критериями ЕС, сообщает пресс-служба банка.
В качестве софинансирования Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) предоставит кредит 8 млн. евро, а «Инвестиционная программа Европейского соседства» – капитальный грант на сумму в 8 млн. евро.
Новый полигон, который будет располагаться в Нубарашене – в 11-ти километрах от центра города, будет соответствовать международным стандартам и действовать в качестве стабильной экономической единицы в современной системе управления твердыми отходами, включая сбор и утилизацию твердого городского мусора.
Тем самым, будет гарантирован масштабный экологический и социальный эффект для около 1,1 млн. жителей Еревана.
Договор о реализации подписан 11 декабря в Ереване между Министерством финансов Армении, мэрией Еревана и ЕБРР.
Это вторая программа в Армении в сфере утилизации мусора: она реализуется вслед за программой мусорного полигона в Котайкской области, соглашения по которой были подписаны в 2014 году.
Данная новая программа подтверждает обязательства ЕБРР по содействию планам правительства Армении по модернизации системы управления отходами и в вопросах приведения в соответствие европейским стандартам. Это станет еще одним примером для повышения информированности общества о важности управления твердыми отходами.
В дополнение к финансированию ЕБРР, австрийское правительство предоставит средства технического сотрудничества для подготовки к реализации программы, а правительство Чехии в дополнение к инвестициям выделит грантовое финансирование для содействия в вопросе закупок и проведения тендера.
«Мы рады приветствовать реализацию в Армении очередной программы по твердым отходам, что принесет существенную пользу для жителей города и экологии страны», – сказал глава ереванского офиса ЕБРР Марк Дэвис.
По его словам, улучшение информированности общества о стабильных услугах в сфере твердых отходов является неделимым компонентом данной программы, «и мы продолжим работать для создания более здоровой окружающей среды».
«Мы активно и эффективно сотрудничаем с руководством мэрии Еревана во многих сферах, что дает отличные результаты», – добавил Дэвис, передает АРКА.
С момента начала деятельности в Армении с 1992 года и по сей день ЕБРР инвестировал более 974 млн. евро по 143-м программам в финансовой, корпоративной, инфраструктурной и энергетической сферах, причем 86% инвестиций были осуществлены в частном секторе.