Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Իրաքի հյուսիս թուրքական զորքերի ներխուժման կապակցությամբ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին դիմելու Իրաքի որոշումն անվանել է «անազնիվ քայլ», հայտնում է «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքը:
«Նրանք կարող են դիմել ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին, դա նրանց իրավունքն է, սակայն դա անազնիվ քայլ է»,-ասել է Էրդողանը:
Դեկտեմբերի 11-ին Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին խնդրել է Իրաքի ԱԳՆ-ին պաշտոնական բողոք ներկայացենլ ՄԱԿ ԱԽ երկրի հյուսիս թուրքական զորքերի ներխուժման վերաբերյալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Դեկտեմբերի 4-ին թուրքական իշխանությունները 130 զինվորական են գործուղել Մոսուլի շրջան` վարժեցնելու համար իրաքցի քրդերի մարտիկներին: զորակազմում ներգրավվծ է նաև զրահատեխնիկա: «Թուրքիայի զինված ուժերը, որոնք տեղակայված էին Մոսուլի հարևանությամբ, ներխուժել են երկիր առանց համաձայնեցման և պետք է անհապաղ դուրս բերվեն»,-ասվում էր Իրաքի վարչապետի հայտարարության մեջ:
Ավելի ուշ Reuters գործակալությունը ԱՄՆ ՊՆ-ում սեփական աղբյուրների վրա հղումով հայտարարեց, որ Թուրքիայի նախաձեռնությունը կապ չունի ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի գործողությունների հետ, սակայն կոալիցիան զգուշացվել էր այն մասին, որ Թուրքիան զինուժ է ուղարկում այդ տարածք:
Անկարայում հայտարևարեցին, որ Թուրքիան չունի ցամաքային ռազմական գործողության մտադրություն և հավելյալ զինուժ գործուղելու մտադրություն չունի: Սակայն Իրաքը իրեն իրավունք է վերապահել հակազդեցության ցանկացած միջոց կիրառելու, եթե թուրքական զորքերը դուրս չբերվեն:

12 Декабрь 2015 - 07:10 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал обращение Ирака к Совету Безопасности ООН в связи с вторжением турецких войск на север Ирака «нечестным шагом», сообщает телеканал Аль-Джазира.
«Они могут обратиться к Совету Безопасности ООН, это их естественное право, но это не станет честным шагом», — сказал Эрдоган.
11 декабря премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади попросил иракский МИД предоставить в Совет Безопасности ООН официальную жалобу в связи с турецким вторжением на север страны, передает РИА Новости.
4 декабря стало известно, что батальон турецких солдат размещен на севере Ирака вблизи захваченного террористической группировкой «Исламское государство» города Мосул. Войска снабжены бронетехникой. Официальная цель миссии — подготовка местного ополчения для борьбы с террористами.
МИД Ирака квалифицировал действия Турции как вторжение. Багдад отверг возможность проведения несогласованной военной операции и потребовал немедленного вывода турецких подразделений.
В Анкаре заявили, что у Турции нет планов наземной военной операции и направление дополнительного контингента военных не планируется. Однако Ирак оставил за собой право на любые меры противодействия, если турецкие войска не будут выведены.