12 Դեկտեմբեր 2015 - 08:52 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կոչ է արել Ռուսաստանին և Թուրքիային փոխզիջման գնալ`«գոնե կես քայլ անել միմյանց ընդառաջ» և վերականգնել այն լավ հարաբերությունները, որոնք առկա էին երկրների միջև:
«Սխալներն անխուսափելի են, դրանք ոչ թե խորացնել է պետք, այլ լուծել, զիջումների գնալ ու փոխզիջումների: Դա վերաբերում է նաև վերջին առճակատմանը Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև»,-ասել է Լուկաշենկոն` ելույթ ունենալով չեզոք քաղաքականությանը նվիրված միջազգային կոնֆերանսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ոչ թե ամեն կերպ կրքերը բորբոքել, այլ հնարավորություն գտնել գոնե կես քայլ անել միմյանց ընդառաջ` և խնդիրները կլուծվեն, կվերականգնվեն այն բարի, մոտ հարաբերությունները, որոնք կային այդ ժողովրդների և պետությունների միջև, և անպայման կլինեն»,-ասել է Բելառուսի նախագահը:
Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան, երբ թուրքական օդուժը խոցեց ռուսական Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի երկնքում:
Մինչդեռ դեկտեմբերի 11-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամայել է Սիրիայում ռուս զինծառայողներին սպառնալիքի դեպքում ծայրահեղ կոշտ գործել: «Ցանկանում եմ զգուշացնել նրանց, ով կփորձի ինչ-ինչ սադրանքներ կազմակերպել մեր զինծառայողների դեմ: Հարվածային ավիացիայի բոլոր գործողություններն իրականացվում են կործանիչների ուղեկցությամբ: Հրամայված է ծայրահեղ կոշտ գործել: Ռուսական խմբավորմանը կամ ցամաքային ենթակառուցվածքներին սպառնացող ցանկացած թիրախ ենթակա է անհապաղ ոչնչացման»,-ասել է Պուտինը ՌԴ ՊՆ կոլեգիայի նիստում:

Президент Белоруссии Александр Лукашенко призывает Россию и Турцию пойти на компромисс, «сделать хотя бы полшага навстречу друг другу» и восстановить те добрые отношения, которые связывали страны.
«Ошибки неизбежны, и их надо не нагнетать, а решать, идти на уступки и компромиссы. Это касается и последнего конфликта между Россией и Турцией», — сказал Лукашенко, выступая в субботу на Международной конференции, посвященной политике нейтралитета.
«Не всячески нагнетать страсти, найти возможность сделать хотя бы полшага навстречу друг другу — и проблемы решатся, восстановятся те добрые, близкие отношения, которые были между этими народами и государствами и непременно будут», — отметил белорусский лидер.
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев также призвал Россию и Турцию «остановить эскалацию напряженности в двусторонних отношениях». «Надо восстановить те добрососедские, дружеские отношения, которые были до недавнего времени у этих близких нам, братских нам стран», — сказал Атамбаев, передает РИА Новости.
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент РФ назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов. Глава государства подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и о специальных экономических мерах в отношении Турции.