Հետաքրքիր խաղի տեսքով ուսուցման ձևի և ժամանակակից հասարակությունում ծրագրավորման հմտությունների կարևորության մասին PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել են ընկերության հիմնադիրները:
Եվա Հյուսյան` ընկերության համահիմնադիր
SoloLearn-ը ներկայացնում է բջջային հավելվածների մի ամբողջ շարք, որոնք օգտատերին ծրագրավորել են սովորեցնում հատուկ խաղերի օգնությամբ: Ըստ էության, խաղացողը, կամ ավելի ճիշտ, ուսանողը, անցնում է խաղի նոր մակարդակին միայն յուրացնելով նախորդ դասը: Ընթացքում նա միավորներ է հավաքում, որոշակի վարկանիշ է ստանում, և գլխավորը, ծրագրավորման հմտություններ և գիտելիքներ է ձեռք բերում:
SoloLearn-ն հասանելի է անվճար բոլոր հարթակներում` iOS, Android, Windows Mobile և վեբ-տարբերակով սեղանի համակարգիչների համար: Ստարտափը սկսել է իր գործունեությունը 2 տարի առաջ, սակայն իրական, վերջնական պրոդուկտը, որը սկսել է ընդլայնվել և հաջողությունների է հասել շուկայում, հայտնվել է 2014-ի սեպտեմբերին: Այն բաղկացած է 2 բլոկից` ուսուցում և խաղ, որի օգնությամբ օգտատերը կարող է մրցել ընկերների հետ, ծրագրավորման խնդիրներ լուծել: Արդյունքւմ, նրա մակարդակը, որպես ծրագրավորողի, մշտապես աճում է:
SoloLearn-ը օգտատերեր ունի ամբողջ աշխարհում, որոնց մոտ 40 տոկոսը` ԱՄՆ-ում է: Թիմը գրեթե ամեն շաբաթ թարմացումներ և լրացումներ է ներկայացնում, ինչը թույլ է տալիս ավելացնել ինտերակտիվությունը: Մեզ համար չափազանց կարևոր է ընկերակցության ստեղծումը, քանի որ «ծրագրավորման ուսուցում» բուն հասկացությունն արմատապես փոխվել է: «Ուսանողը յուրացնում է այն, ինչ մատուցում է դասախոսը» ձևաչափը հնացել է նոր սերնդի տեսակետից, որի համար չափազանց կարևոր է, որ ուսուցումը լինի հետաքրքիր և հաճելի: Ոչ պակաս կարևոր է մեր ընձեռած հնարավորությունը, որի շնորհիվ օգտատերերը կարող են միմյանց սովորեցնել, իրարից սովորել: Նոր սերունդը շատ մրցունակ է, իսկ մեր ստեղծած միջավայրը լրացուցիչ խթան է հանդիսանում, որպեսզի նրանք ավելի շատ աշխատեն ու հաջողության հասնեն:
Ծրագրավորման ուսուցման ժամանակակից շուկան սահմանափակումներ չունի: ԱՄՆ և մյուս երկրների դպրոցներում իրականացվում են փորձնական և պետական ծրագրեր, որոնց նպատակն է ծրագրավորում սովորեցնել վաղ մանկությունից: Մեր օրերում ծրագրավորման հմտությունները հարկավոր են ոչ միայն այդ ոլորտի մասնագետներին: Ժամանակակից աշխարհը պահանջում է ծրագրավորման նվազագույն գիտելիքներ ունենալ ցանկացած ոլորտում` լինի դա բժշկության մեջ, արվեստում թե այլ ոլորտներում: Ուստի, հսկայական մրցակցություն գոյություն ունի, մշակվում են տարբեր կրթական մեթոդներ: Սակայն, հաշվի առնելով մեր աճի տեմպերը, կարելի է ասել, որ այսօր SoloLearn-ը ծրագրավորման ուսուցման աշխարհի ամենամեծ հարթակն է բջջային հավելվածների միջոցով: Մենք ավելի քան 3 մլն 600 հազար ուսանող ունենք, ամեն ամիս նրանց թիվն աճում է միջինը կես միլիոնով: Պահանջարկը շուկայում հսկայական է, ուստի շատ մեծ տեղ կա աճելու համար:
Ծրագրավորման ամբողջ տերմինաբանությունն անգլերեն է, այդ պատճառով հավելվածների հիմքում այդ լեզուն է: Մենք փորձնական ծրագրեր ենք պատրաստում նաև իսպաներեն և ռուսերեն, եթե մեզ մոտ ստացվի, կմտածենք նաև այլ լեզուների մասին: Սակայն, ավելի ճիշտ է ծրագրավորում սովորել հենց անգլերեն:
Դավիթ Քոչարյան` ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Աշխարհում ծրագրավորման ուսուցմամբ զբաղվող հսկայական քանակությամբ ընկերություններ կան: SoloLearn-ը տարբերվում է իր մրցակիցներից 2 բաղադրիչով: Առաջինը` մեր կոնտենտը ներկայացվում է բավականին սեղմ ու հաճելի մեթոդաբանությամբ: Եթե մյուս ծառայություններում հերթական դասը յուրացնելու համար հարկավոր է 1 ժամ տևողությամբ տեսանյութ դիտել, մեր պարագայում մի քանի րոպեում հնարավոր է յուրացնել միանգամից մի քանի թեմա: Երկրորդը` մենք կարողացել ենք համատեղել ուսուցման տեսական ու գործնական մասերը: Օրինակ, համալսարաններում շատ լավ են տեսություն սովորեցնում, բայց գործնականը կաղում է: Մեր դեպքում, տեսական մասին անմիջապես հաջորդում են գործնական վարժությունները, որոնց ընթացքում ուսանողը կոդ է գրում, ծրագրավորում է և առաջ է շարժվում:
Ծրագրավորման մասին պատկերացում չունեցող օգտատերը SoloLearn-ի օգնությամբ կարող է զրոյից ծրագրավորում սովորել: Ցանկալի է, բայց ոչ պարտադիր, դպրոցի մակարդակով գիտելիքներ ունենալ մաթեմատիկայից, քանի որ գոնե թվաբանության տարրական գիտելիքների պակասը կդժվարացնի հետագա ուսուցումը: Խաղը բաղկացած է մակարդակներից` ամենապարզից մինչև բարդը: Յուրաքանչյուր մոդուլը բաղկացած է խաղային դասերից, ընդ որում հաջորդ մակարդակները բացվում են նախորդներն անցնելուց հետո միայն` փուլ առ փուլ: Խաղը սկսվում է ամենապարզ խնդիրներից, պարզաբանող թեստերի ձևով` բարդանալով հետագայում, երբ հայտնվում են կոդեր գրելու պահանջով վարժությունները:
Առաջ շարժվելով օգտատերը միավորներ է հավաքում, որոնց օգնությամբ կարող է բացել հատուկ նվաճումներ` օրինակ, բացել իր համար բարդ խնդրի լուծումը: Գոյություն ունի նաև ֆորում, որտեղ բավականին ակտիվ քննարկվում է այս կամ այն դասը: Յուրաքանչյուր օգտատեր ունի սեփական պրոֆիլը, որտեղ արտացոլված են նրա անցած մակարդակները, միավորները, նվաճումները և այլն: Ավարտին ուսանողը հատուկ հավաստագիր է ստանում:
SoloLearn-ը առաջարկում է ծրագրավորման տաբեր մակարդակներով 9 դասընթաց: Օրինակ, C++ լեզվի ուսուցումը բավականին խորացված է և երկար, բաղկացած է գրեթե 90 դասից` 400 վարժությունով: Ուսուցման ավարտին օգտատերն ավելի շատ գիտելիք է ձեռք բերում, քան ծրագրավորման համալսարանական դասընթացից հետո:
Ծրագրավորման գիտելիքները խորացնելու համար մշտական պրակտիկա է պետք: Որոշ ժամանակ առաջ ավելացվեց նոր խաղային գործառույթ, որը թույլ է տալիս «մարտահրավեր» նետել մյուս խաղացողներին հատուկ մրցության ժամանակ: Մրցության ժամանակ երկու խաղացող սահմանափակ ժամկետում պետք է բավականին բարդ հարցերի պատասխանի, իսկ հաղթողը լրացուցիչ միավորներ է վաստակում և նոր մակարդակներ բացում: Այսինքն, ուսանողը կարող է մշտապես կատարելագործել իր գիտելիքները, իսկ մենք փորձում ենք նոր բովանդակություն ավելացնել, նոր հարցեր ու նոր թեմաներ:
SoloLearn թիմը շահել է 50 տոկոսով համաֆինանսավորման դրամաշնորհ, որը տրամադրվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տեխնոլոգիական լուծումների մրցույթի շրջանակում, որն անցկացվել է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:

О процессе обучения в форме увлекательной игры и о важности наличия навыков программирования в современном обществе рассказали в интервью PanARMENIAN.Net основатели компании.
Ева Юсян, сооснователь компании
SoloLearn представляет собой целый ряд мобильных приложений, которые обучают пользователя программированию при помощи специальных игр. По сути – игрок, или, точнее говоря – учащийся, получает доступ к новым игровым уровням, освоив очередной урок. В процессе он набирает очки, приобретает определенный рейтинг, и, что самое главное, навыки и знания в программировании.
SoloLearn доступен бесплатно для всех платформ – iOS, Android, Windows Mobile и в виде веб-версии для десктопных компьютеров. Стартап начал свою деятельность два года назад, однако реальный, окончательный продукт, который стал расширяться и добился успехов на рынке, появился в сентябре 2014 года. Он состоит из двух блоков – обучение и игра, при помощи которой пользователь может соревноваться с друзьями, решать задачи программирования. В итоге, его уровень, как программиста, постоянно растет.
У SoloLearn есть пользователи во всем мире, около 40 процентов – из США. Команда предоставляет обновления и дополнения практически каждую неделю, что позволяет увеличивать интерактивность. Для нас крайне важна идея создания сообщества, поскольку сегодня само понятие «обучение программированию» кардинальным образом изменилось. Формат «студент осваивает все то, чему учит его лектор» уже устарел с точки зрения нового поколения, для которого крайне важно, чтобы процесс обучения был интересным и приятным. Также, не менее важна предоставляемая нами возможность, при которой пользователи могут обучать друг друга, и учиться друг у друга. Новое поколение крайне конкурентоспособно, а созданная нами среда становится дополнительным стимулом для того, чтобы они больше над собой работали и добивались успехов.
Современный рынок обучения программированию не имеет ограничений. В школах США и других стран осуществляются пилотные и государственные программы, целью которых является обучение программированию с раннего детства. Сейчас навыки программирования необходимы не только людям с данной специальностью. Современный мир требует минимальные его познания для любой сферы – будь то врач, человек искусства и так далее. Именно поэтому, существует огромная конкуренция, разрабатываются различные образовательные методы. Однако, учитывая темпы нашего роста, можно смело сказать, что сегодня SoloLearn является крупнейшей в мире платформой обучения программированию через мобильные приложения. У нас более 3 млн 600 тысяч учащихся, ежемесячно их число растет в среднем на пол миллиона. Спрос на рынке огромен, поэтому имеется колоссальное пространство для роста.
Вся терминология в программировании на английском, поэтому приложения основаны на этом языке. Мы также готовим пилотные программы на испанском и русском, и если у нас получится, будем думать и об остальных языках мира. Однако, правильнее обучаться программированию именно на английском.
Давид Кочарян, сооснователь и исполнительный директор компании
В мире существует большое количество компаний, занимающихся обучением программированию. Главное отличие SoloLearn от конкурентов состоит из двух компонентов. Первый – наш контент предоставляется при помощи довольно краткой и приятной методологии. Если для освоения очередного урока в других сервисах необходимо просмотреть видео на протяжении целого часа, у нас можно освоить несколько топиков за несколько минут. Второе – мы смогли совместить теоретическую и практическую части обучения. Например, в университетах очень хорошо учат теории, однако хромает практика. В нашем случае, сразу за теоретической частью следуют практические упражнения, во время которых учащийся пишет код, программирует и учится дальше.
Пользователь, не имеющий никакого представления о программировании, сможет обучиться с нуля при помощи SoloLearn. Желательны, но необязательны познания в математике школьного уровня, поскольку незнание хотя бы элементарной арифметики затруднит дальнейшее обучение. Игра состоит из уровней – от самых простых до сложных. Каждый модуль состоит из игровых уроков, при этом – следующие уровни открываются только по мере прохождения предыдущих, фаза за фазой. Игра начинается с самих примитивных задач, в форме разъясняющих тестов и усложняется в дальнейшем, когда появляются упражнения с написанием кодов.
По мере продвижения вперед, пользователь набирает очки, при помощи которых он может разблокировать специальные достижения – например, открыть решение сложной для него задачи. Существует так же форум, в котором довольно активно обсуждается тот, или иной урок. Каждый пользователь имеет собственный профиль, в котором отражается информация о пройденных им уровнях, очках, достижениях и так далее. По окончании пользователь получает специальный сертификат.
SoloLearn предлагает девять разных курсов программирования с разными уровнями. Например, курс обучения языку C++ довольно углубленный и длинный, состоит он из почти 90 уроков с 400 упражнениями. По итогам обучения пользователь приобретает больше знаний, чем после университетского курса программирования.
Для углубления познаний в программировании необходима постоянная практика. Некоторое время назад была добавлена новая игровая функция, которая позволяет «бросить вызов» другим игрокам в особом состязании. В ходе него за ограниченное время оба игрока должны ответить на довольно сложные вопросы, а победитель набирает дополнительные очки и открывает новые уровни. То есть, учащийся может постоянно усовершенствовать свои знания, а мы пытаемся добавлять новый контент, новые вопросы и новые темы.
КомандаSoloLearnвыиграла софинансируемый 50-процентный грант, предоставленный в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», который проводился при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА.