Ռուսական «Սմետլիվի» պարեկային նավի անձնակազմը, որը գտնվել է հունական Լեմնոս կղզուց 22 կմ հեռավորության վրա` Էգեյան ծովի հյուսիսային հատվածում, դեկտեմբերի 13-ին նախազգուշացնող կրակ է բացել կանխելու համար բախումը թուրքական սեյների հետ:
Ինչպես հայտնում է Interfax-ը ՌԴ ՊՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության վրա հղումով, միջադեպը տեղի է ունեցել Մոսկվայի ժամանակով առավոտյան 9-ին: «Մոտ 1000 մ հեռավորության վրա հայտնաբերվել է թուրքական նավ, որն աջ կողմից մոտենում էր խարսխված «Սմետլիվի» նավին»,-ասել են գերատեսչությունում:
«Չնայած «Սմետլիվիի» անձնակազմի բազում փորձերին, թուրքական ձկնորսական նավի անձնակազմը ռադիոկապ չի հաստատել ռուս նավաստիների հետ և չի պատասխանել հատուկ ազդանշաններին և ազդանշանային հրթիռներին: Երբ թուրքական նավն արդեն 600 մ հեռավորության վրա էր, կանխելու համար բախումը ռուսական պարեկային նավի հետ, թուրքական նավի ուղղությամբ, սակայն այն չխոցելու երաշխավորված տարածության վրա, կիրառվել է հրաձգային զենք»,-ասվում է ՊՆ հայտարարության մեջ:
Ինչպես ասել են նախարարությունում, «անմիջապես դրանից հետո թուրքական նավը կտրուկ փոխել է ուղղությունն ու կապ չհաստատելով ռուսական նավի հետ, շարունակել է ընթացքը «Սմետլիվիի» կողքով 540 մ հեռավորության վրա»: «Էգեյան ծովում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ ՌԴ ՊՆ փոխղեկավար Անատոլի Անտոնովը ՌԴ ՊՆ է կանչել Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպանության ռազմական կցորդին»,-ասել են նախարարությունում:

Экипаж российского сторожевого корабля «Сметливый», находившегося в 22 километрах от греческого острова Лемнос северной части Эгейского моря, 13 декября открыл предупредительный огонь для предотвращения столкновения с турецким сейнером.
Как сообщает Интерфакс со ссылкой на Управление пресс-службы и информации Минобороны РФ, инфидент произошел приметно в 9 утра по москоскому времени. «Вахтенная служба корабля обнаружила на расстоянии около 1 тыс. метров турецкое судно, приближающееся к стоящему на якоре СК «Сметливый» с правого борта», – рассказали в военном ведомстве.
«Несмотря на многочисленные попытки «Сметливого», экипаж турецкого сейнера не шел на радиоконтакт с российскими моряками и не отвечал на специальные визуальные сигналы светового семафора и сигнальных ракет, – подчеркнули в Минобороны. – При сближении турецкого сейнера с российским сторожевым кораблем на расстояние около 600 метров, в целях недопущения столкновения кораблей, по ходу движения турецкого судна на расстоянии гарантированного непоражения, было применено стрелковое оружие».
Как отметили в ведомстве, «сразу после этого турецкое судно резко сменило курс и, не выходя на контакт с российским экипажем, продолжило движение мимо СК «Сметливый» на расстоянии 540 метров».
«В связи с происшедшим в Эгейском море инцидентом заместителем министра обороны РФ Анатолием Антоновым в Минобороны России вызван военный атташе при посольстве Турции в России», – отметили в министерстве.
Отношения России и Турции резко испортились после того, как турецкие ВВС уничтожили российский Су-24 24 ноября. По версии Генштаба Турции, самолет нарушил воздушное пространство страны и не реагировал на предупреждения. Однако Россия настаивает, что самолет пределов Сирии не покидал.