14 Դեկտեմբեր 2015 - 11:18 AMT
Ռուսական ռազմանավերը պարտադրել են թուրքական առևտրային նավին փոխել երթուղին, քանի որ այն խանգարում էր «Չերնոմորնեֆտեգազ» ընկերության հորատման սարքերի տեղափոխմանը:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ընկերության հաղորդագրության վրա հղումով, հորատային սարքերը տեղափոխվում էին Օդեսայի գազի հանքավայրից ՌԴ տարածքային ջրեր: Նավերի քարավանի ճանապարհին հայտնվել է «անհայտ առևտրային նավ թուրքական դրոշով»:
«Խախտելով ծովում նավերի բախման կանխարգելման միջազգային կանոնները և նավագնացության համընդհանուր կանոնները, թուրքական նավը չի զիջել ճանապարհը և փորձ է արել կանգնել երթուղու ճանապարհին` միտումնավոր վթարային իրավիճակ ստեղծելով: Ռադիոփոխանակման թուրքական նավի նավապետը չի գնացել` չպատասխանելով ազդանշաններին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այնուհետև նշվում է, որ «թյուրիմացությունը» վերացրել է ՌԴ ԴՍԾ «Պոգրանիչնի» պարեկային մոտորանավակը և Սևծովյան նավատորմի հրթիռային մոտորանավակը, որոնք պարտադրել են նավին փոխել կուրսն ու ընթանալ տրանսպորտային քարավանի համար անվտանգ ուղղությամբ:
Դեկտեմբերի 13-ին ռուսական «Սմետլիվի» պարեկային նավի անձնակազմը, որը գտնվել է հունական Լեմնոս կղզուց 22 կմ հեռավորության վրա` Էգեյան ծովի հյուսիսային հատվածում, նախազգուշացնող կրակ էր բացել կանխելու համար բախումը թուրքական սեյների հետ: «Էգեյան ծովում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ ՌԴ ՊՆ փոխղեկավար Անատոլի Անտոնովը ՌԴ ՊՆ է կանչել Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպանության ռազմական կցորդին»,-ասել են նախարարությունում:

Российские боевые корабли вынудили изменить курс торговое судно под турецким флагом, препятствующее перемещению буровой установки компании «Черноморнефтегаз»,
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на сообщение компании, две буровые установки в связи со сложной международной установкой были перемещены с Одесского газового месторождения в территориальные воды РФ. На пути следования каравана судов с буксируемым объектом появилось «неустановленное торговое судно под турецким флагом».
«Действуя в нарушение международных правил предупреждения столкновения судов в море и общепринятых норм морского судоходства, турецкое судно не уступило путь каравану, идущему перекрестным курсом, и предприняло попытку остановиться на пути его следования, чем заведомо создало аварийную ситуацию. В радиообмен с судами сопровождения капитан турецкого судна не вступал, не отвечая на вызовы», — говорится в сообщении.
Далее указывается, что «недоразумение» устранили сторожевой катер Пограничной службы ФСБ России и ракетный катер Черноморского флота, которые принудили судно изменить курс в безопасном для транспортного каравана направлении.
13 декабря российский сторожевой корабль «Сметливый» был вынужден открыть предупредительный огонь при опасном приближении рыболовного сейнера, плывущего под турецким флагом. Инцидент произошел в Эгейском море, турецкий военный атташе в Москве был вызван в минобороны для дачи объяснений.
Отношения России и Турции резко испортились после того, как турецкие ВВС уничтожили российский Су-24 24 ноября. По версии Генштаба Турции, самолет нарушил воздушное пространство страны и не реагировал на предупреждения. Однако Россия настаивает, что самолет пределов Сирии не покидал.