14 Դեկտեմբեր 2015 - 11:42 AMT
Եվրահանձնաժողովն ընթացիկ տարում գրանցել է Եվրամիության սահմանների ապօրինի հատումների աննախադեպ աճ: Գերատեսչությունը խստորեն քննադատել է ԵՄ արտաքին սահմանների անարդյունավետ պաշտպանությունը:
2015 թվականը նշանավորվել է ԵՄ տարածք ապօրինի ներգաղթյալների ռեկորդային քանակի մուտքով: 2015-ի հունվար-նոյեմբերին գրանցվել է ԵՄ սահմանների ապօրինի հատման 1,28 մլն դեպք: Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ, որից մեջբերումներ է ներկայացրել Die Welt-ը:
«Սա ռեկորդ է ԵՄ գոյության ամբողջ պատմության կտրվածքով»,-ասվում է «Եվրոպական սահմանների և ափերի պաշտպանության և ԵՄ արտաքին սահմանների արդյունավետ կահավորման մասին» փաստաթղթում, որը պաշտոնապես կներկայացվի դեկտեմբերի 15-ին: Համեմատության համար փաստաթղթում նշվում է, որ 2009-2014 թթ. գրանցվել է սահմանի ապօրինի հատման 413 հազար դեպք:
Եվրահանձնաժողովը խստորեն քննադատել է ԵՄ արտաքին սահմանների պաշտպանությունը, որն ըստ այդ գնահատականի, բացարձակ համարժեք չէ: Փաստաթղթում ասվում է, որ «երրորդ երկրների քաղաքացիները կարող էին ապօրինի հատել ԵՄ արտաքին սահմանները և շարունակել տեղաշարժվել Եվրամիության տարածքով առանց նախնական նույնականացման, գրանցման ու անվտանգության ստուգման», ինչը հարցականի տակ է դնում «այսպես կոչված Շենգենի գոտու ամբողջականությունը»:
Փաստաթղթի հեղինակները կոչ են արել անհապաղ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել: «Եվրոպային հզոր և կուռ քաղաքականություն է պետք ԵՄ արտաքին սահմանները պաշտպանելու համար` հիմնված ընդհանուր պատասխանատվության սկզբունքի վրա»:

2015 год ознаменовался рекордным количеством нелегальных въездов на территорию ЕС за всю историю существования Европейского Союза. В период с января по ноябрь текущего года зафиксировано 1,28 млн случаев незаконного пересечения границ ЕС, говорится в сообщении Еврокомиссии, выдержки из которого в понедельник, 14 декабря, цитирует газета Die Welt.
«Это рекорд на все время существования ЕС», – констатируется в документе «О защите европейских границ и берегов и эффективном обустройстве внешних границ ЕС», который будет официально представлен 15 декабря. Для сравнения в документе отмечается, что за все время с 2009 по 2014 год было зафиксировано 813 тыс. нелегальных переходов границы.
Еврокомиссия резко раскритиковала охрану внешних границ ЕС, которая, по ее заключению, оказалась абсолютно неадекватной. В документе указывается, что «граждане третьих стран могли незаконно пересекать внешние границы ЕС и продолжать передвижения по Евросоюзу без предварительной идентификации, регистрации и проверке на безопасность», и это поставило под вопрос «цельность всей так называемой Шенгенской зоны».
Авторы документа призвали незамедлительно принять необходимые меры: «Европе нужна сильная и сплоченная политика в сфере охраны внешних границ ЕС, зиждущаяся на принципе общей ответственности», передает DW.
По данным приграничного агентства ЕС «Фронтекс», за первые 10 месяцев 2015 года на территорию стран Евросоюза прибыли около 1,2 млн мигрантов. Еврокомиссия заявила, что нынешний миграционный кризис в мире является крупнейшим со времен Второй мировой войны. Миграционный коллапс уже привел к серьезным разногласиям внутри Евросоюза.