Դեկտեմբերի 13-ին Թբիլիսի է ժամանել «Մետաքսի ճանապարհ» նախագծով չինական Լյանյունից դուրս եկած առաջին բեռնատար գնացքը: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կարծում է, որ «Մետաքսի ճանապարհի» շնորհիվ Վրաստանը կարող է բազմառեգիոնալ կենտրոն դառնալ: Այդ մասին նա հայտարարել է «Մետաքսի երկաթուղու» բացման պաշտոնական արարողության ժամաակ: Ըստ նրա, բեռնափոխադրումներ կիրականացվեն Չինաստանի հեռավոր արևելքից դեպի Եվրոպա Ղազախստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով:
«Մենք կարող ենք աննախադեպ կարճ ժամանակում` 8-10 օրում, բեռներն ընդունել Վրաստանում, հետո` 3-5 օրում` Եվրոպայի տարբեր երկրներում: «Մետաքսի ճանապարհը» էժան և ամենակարճ ուղին է, որը 5 անգամ կրճատում է Ասիայից Եվրոպա ճանապարհը: Մեր երկիրը այդ կարճ երթուղու մի մասն է կազմում և մեզ լրացուցիչ շանս է տալիս դառնալ համաշխարհային տնտեսական իրադարձությունների կարևորագույն մասնակիցներից մեկը: Հավատում եմ, որ այս նախագծի շոնրհիվ, Վրաստանը բազմառեգիոնալ կենտրոն կդառնա` կապելով Եվրոպան, Ասիան, Հնդկաստանը, Կենտրոնական Ասիան ու Միջին Արևելքը»,-հայտարարել է վարչապետը, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
2013թ. Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինն առաջ քաշեց «Նոր Մետաքսի ճանապարհ. տնտեսական գոտի» հայեցակարգը, որով նախատեսվում է ժամանակակից առևտրային մայրուղիների տեսքով «հարություն տալ» պատմական Մետաքսի ճանապարհին: «Մետաքսի ճանապարհը» գործում էր սկսած մեր թվարկությունից առաջ 2-րդ դարից մինչև մեր թվարկության 16-րդ դարը։«Մետաքսի ճանապարհ»-ով փոխադրվող հիմնական ապրանքը չինական մետաքսն էր։
Նոյեմբերի 28-ին Թուրքիան, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանն ու Չինաստանը պայմանավորվել են Եվրոպա երկաթուղային բեռներ հասցնել՝ Ռուսաստանը շրջանցելով:

14 Декабрь 2015 - 13:23 AMT
Первый поезд «Шелкового пути» прибыл из Китая в Тбилиси: Грузия стремится стать мультирегиональным центром
14 декабря первый поезд из китайского порта Ляньюньган прибыл в Тбилиси в рамках проекта «Шелковой железной дороги».
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили считает, что посредством проекта «Шелковый путь» Грузия станет мультирегиональным центром. Об этом он заявил на официальном открытии «Шелковой железной дороги». По его словам, в рамках проекта будут перевозиться грузы с крайнего востока Китая в Европу через Казахстан, Азербайджан и Грузию.
«Я рад, что символически наш поезд украшен флагами Грузии, Азербайджана, Турции, Казахстана и ЕС. Мы можем в беспрецедентно короткие сроки, за 8-10 дней, принять грузы в Грузии, затем за 3-5 дней – в разных странах Европы. «Шелковый путь» – это дешевый и кратчайший путь, в пять раз уменьшенный путь из Азии в Европу. Наша страна представляет часть кратчайшего маршрута и этот маршрут дает нам дополнительный шанс стать одним из важнейших участников мировых экономических событий. «Шелковый путь» – это дополнительный импульс для размещенных в одном поясе стран-партнеров для углубления политических, культурных, экономических отношений. Верю, что этот проект принесет в нашу страну больше инвестиций, больше занятости и благополучия. Верю, что посредством «Шелкового пути» Грузия станет мультирегиональным центром, который свяжет Европу, Восточную Азию, Индию, Центральную Азию и Средний Восток», – заявил премьер.
Глава правительства поблагодарил гендиректора «Грузинской железной дороги» Мамуку Бахтадзе и правящую партию за вклад в успешное осуществление проекта «Шелковый путь».
«Я также хочу воспользоваться случаем и поблагодарить наших железнодорожников, которые после стихийного бедствия в Тбилиси 13 июня активно участвовали в реабилитационных работах», – отметил Гарибашвили, передает «Грузия-Online».