Մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու գործընթացի ժամանակ ԱՄՆ իշխանությունը սոցցանցերում մարդկանց էջերը ստուգելու իրավունք ունի, երկուշաբթի հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին։
«Վիզաների տրամադրման գործընթացն անհատական մոտեցում է պահանջում, և Կ-1 (այսպես կոչված «հարսնացուի վիզա») վիզաները բացառություն չեն։ Պետդեպարտամենտը միակ գերատեսչությունը չէ, որը պատասխանատու է այդ գործընթացի համար։ Մենք աշխատում ենք նաև ներքին անվտանգության նախարարության հետ», -ասել է նա, հայտնում է SputnikArmenia-ն:
Նրա խոսքով` «եթե հյուպատոսության աշխատակիցը հարցազրույցի ընթացքում զգում է, որ օգտակար կլինի կամ անհրաժեշտ է ստուգել դիմորդի անձնական էջը, դա կարվի»։ Սակայն, ըստ նրա, ստուգումը կանցկացվի միայն անհրաժեշտության դեպքում։
Wall Street Journal թերթն ավելի վաղ հայտնել էր, որ «ներքին անվտանգության նախարարությունը մինչ որոշակի անձանց մուտքի արտոնագիր տրամադրելը սոցկայքերում հաղորդագրությունների ուսումնասիրման ծրագիր է մշակում»։ Հղում անելով «իրավիճակին քաջածանոթ անձին»` պարբերականը նշում էր, որ դեպքերի նման զարգացումը կապված է Սան Բերնարդինոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) տեղի ունեցած հրաձգության հետ, երբ երկու չարագործները` Սայեդ Ռիզվան Ֆարուկն ու նրա կինը` Տաշֆին Մալիկը, սպանել էին 11 և վիրավորել 21 մարդու։ Քննիչներին հաջողվել էր պարզել, որ Մալիկը 2014 թվականին օրինական ճանապարհով է մուտք գործել ԱՄՆ։ Ընդ որում, սոցցանցերի էջերն ուսումնասիրելիս ակնհայտ էր դառնում, որ նա սերտ առնչություն ունի «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ:

15 Декабрь 2015 - 08:57 AMT
Власти США оставляют за собой право проверять аккаунты в социальных сетях в процессе выдачи въездных виз в страну, заявил 14 декабря официальный представитель госдепартамента Джон Кирби.
«Процесс выдачи виз в каждом случае индивидуален, и это касается не только виз К-1 (так называемая «виза невесты»). А кроме того, госдепартамент является не единственным ведомством, ответственным за этот процесс. Мы работаем вместе с министерством внутренней безопасности (МВБ)», — сказал он.
По его словам, «если сотрудник консульской службы в ходе собеседования чувствует, что было бы полезно или необходимо проверить аккаунты человека в социальных медиа, это будет сделано». Однако, как отметил он, «это делается не во всех случаях», передает «Sputnik-Армения».
В свою очередь, газета Wall Street Journal ранее сообщила, что «МВБ разрабатывает план по изучению сообщений в социальных сетях, прежде чем выдавать определенным лицам разрешение на въезд в страну». Ссылаясь на «человека, знакомого с ситуацией», издание отмечает, что такой поворот событий связан с недавней стрельбой в городе Сан-Бернардино (штат Калифорния), когда двое злоумышленников — Сайед Ризван Фарук и его жена Ташфин Малик убили 14 человек и ранили 21. При этом следователям удалось выяснить, что Малик совершенно легально въехала в США в 2014 году. При этом она в социальных сетях присягала на верность группировке «Исламское государство».