16 Դեկտեմբեր 2015 - 07:33 AMT
Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները կարող են ընդլայնվել հյուրանոցային բիզնեսի, փայտամշակման, օդաչուների ուսուցման և ցանկացած ոլորտում պետպատվերների վրա: Այդ մասին հայտնել է «Կոմերսանտը» սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Պարբերականին նաև հաջողվել է ծանոթանալ կառավարության որոշման նախագծին, որը ՌԴ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստել է վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հանձնարարությամբ`Թուրքիայի դեմ «հատուկ տնտեսական միջոցների» կիրառման շրջանակում:
Ըստ աղբյուրների, պատժամիջոցների ընդլայնումը կնշանակի ՌԴ և Թուրքիայի միջև աշխատանքների և ծառայությունների ներկրման լիակատար կասեցում, հայտնում է Slon.ru-ն:
Պատժամիջոցների կատարմանը հավանաբար կհետևի «Ռոսֆինմոնիտորինգը» ԿԲ մասնակցությամբ: Կառավարությունը սակայն իրավունք կունենա կանոնավորել պատժամիջոների իրագործումը` որոշ դեպքերում բացառումներ սահմանելով:

16 Декабрь 2015 - 08:03 AMT
оссия готовится ввести новые санкции против Турции в дополнение к базовому указу Владимира Путина от 28 ноября, приостанавливающего сотрудничество между Москвой и Анкарой в целом ряде сфер.
Как пишет Коммерсант, новое постановление правительства вводит список видов работ и услуг, которые запрещаются на территории РФ для организаций, находящихся под юрисдикцией Турции. Речь идет об импорте строительных услуг, туристических услуг, услуг гостиниц, а также о деревообработке и обучении гражданского персонала авиакомпаний РФ в Турции.
Ограничения коснутся только новых контрактов (те, что заключены до 10 декабря, остаются легальными), а в будущем возможны исключения для уже работающих на российском рынке турецких компаний, имеющих в России бизнес.
Запрещен ввоз в Россию некоторых видов товаров – в частности, фруктов, овощей, замороженного мяса. Кроме того, ограничена деятельность турецких организаций.
Также Путин поручил правительству запретить чартерные воздушные перевозки между РФ и Турцией, а туристическим агентствам предложено «воздерживаться от работы на турецком направлении».