Սիրիայի կառավարական ուժերն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների հետ պայքարում ընդլայնել են հսկողությունը Թուրքիայի հետ սահմանին` Լաթակիա գավառի հյուսիում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ կառավարման վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Ռուդսկոյը:
«Լաթակիա գավառում սիրիական բանակի գրոհային ջոկատները հարձակողական գործողություններ են իրականացրել հյուսիսային և արևմտյան ուղղություններով: Հյուսիսում զորքերն ընդլայնել են հսկողությունը թուրք-սիրիական սահմանի այդ հատվածում»,-մեջբերել է նրա խոսքը «Վզգլյադը» ՌԻԱ Նովոստիի վրա հղումով:
Սիրմանի և Սալմա քաղաքների մատույցներում գրոհայիններից ազատագրվել են մարտավարական կարևորության բարձունքներ և բնակավայրեր:
«Սիրիայի կենտրոնական մասում կառավարական զորքերն ու աշխարհազորայինների ստորաբաժանումները գրավել են մի շարք կարևոր բարձունքներ Մհին քաղաքի արվարձանում»,-ասել է Ռուդսկոյը:
Դամասկոսի արվարձաններում կառավարական ուժերը շարունակում են սեղմել շրջափակման օղակն ապօրինի զինված կազմավորումների շուրջ Մարջ-Սուլթան, Նուլա, Դումա և Զիբդին ուղղություններում, ասել է գեներալը:
2014-ի ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումը «խալիֆատ» հռչակեց Սիրիայի ու Իրաքի գրավյալ տարածքներում: ԱՄՆ-ն մի շարք դաշնակից երկրների հետ սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ սկսեց հասցնել ԻՊ դիրքերին Սիրիայում, իսկ Իրաքում նման գործողություններն արդեն օգոստոսից էին սկսվել: Ընդ որում ԱՄՆ ավիահարվածներ է հասցնում առանց Սիրիայի իշխանությունների համաձայնության: Վաշինգտոնը սատարում է Սիրիայի զինված ընդդիմությանը, որը կռվում է ինչպես կառավարության, այնպես էլ ԻՊ գրոհայինների դեմ:

16 Декабрь 2015 - 08:39 AMT
Правительственные войска Сирии расширили контроль над участком сирийско-турецкой границы на севере провинции Латакия в ходе боев с террористической группировкой «Исламское государство», сообщил начальник главного оперативного управления Генштаба ВС России генерал-лейтенант Сергей Рудской.
«В провинции Латакия штурмовые отряды сирийской армии вели наступательные действия на северном и западном направлениях. На севере провинции войска расширили контроль над участком сирийско-турецкой границы», – сказал он.
В районе городов Сирмания и Сальма были зачищены от боевиков тактически важные высоты и населенные пункты.
«В центральной части Сирии правительственные войска и подразделения ополчения захватили ряд важных высот и рубежей в окрестностях города Мхин», – сказал Рудской, передает газета «Взгляд».
В пригородах Дамаска правительственные силы продолжают вести рейдовые действия, сужая кольцо окружения незаконных вооруженных формирований на направлениях Мардж-Султан, Нула, Дума и Зибдин, подчеркнул генерал.
В Сирии с марта 2011 года продолжается вооруженный конфликт, в результате которого, по данным ООН, погибли более 250 тыс. человек. Правительственным войскам противостоят отряды боевиков, принадлежащие к различным вооруженным формированиям. Наиболее активными являются боевики экстремистских группировок «Исламское государство» и «Джебхат ан-Нусра».
30 сентября самолеты российских Воздушно-космических сил России по просьбе президента Сирии Башара Асада приступили к проведению воздушной операции с нанесением точечных ударов по позициям ИГ.