16 Դեկտեմբեր 2015 - 14:43 AMT
Եվրոպական հանձնաժողովը հաստատել է Հայաստանում նախատեսված բարեփոխումների իրականացմանը 30 մլն եվրո հատկացնելու ծրագիրը:
Հանձնաժողովի մամլո հաղորդագրության համաձայն, ծրագիրը նախատեսում է ֆինանսական վարչարարության և աշխատուժի որակի բարելավում ու , քաղաքացիական հատվածին օժանդակություն:
15 մլն եվրո կհատկացվի «Ավելի բարձ որակավորում ավելի լավ աշխատանքի համար», 10 մլն եվրո՝ «Հանրային ֆինանսական քաղաքացիության»՝ ֆինանսական հոսքերի թափանցիկության բարձրացման ու կոռուպցիոն ռիսկերի նվազման նպատակով իրականացվող ծրագրի, ևս 5 մլն եվրո՝ ժողովրդավարությանն աջակցող հանրային հատվածում գործող հասարակական կազմակերպություններին:
Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանում մեկնարկեց Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող նոր ծրագիր: Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն (ՕԳԱՆ) ծրագիրը առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կօգնի բացահայտել օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում Հայաստանի ներուժը: Նախագիծը համաֆինանսավորվում և իրականացվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) կողմից:
Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանը նաև ստորագրեց 2014 թվականին հաստատված 34 մլն եվրոյի աջակցման ծրագրի շրջանակներում 12 մլն եվրո ծավալով մարդու իրավունքների և 7 մլն եվրո մասնավոր հատվածին աջակցման ծրագրերի ֆինանսավորման համաձայնագրերը:

16 Декабрь 2015 - 15:19 AMT
Европейская комиссия одобрила программу содействия, которая будет направлена на реализацию в Армении реформ․ Программа в 30 млн евро направлена на оказание помощи Армении в обеспечении граждан возможностью работы, укреплении бюджетного управления в стране и улучшении участия гражданского общества в процессах принятия решений․
15 млн евро будет направлено на реализацию программы «Хорошая квалификация – хорошая работа», 10 млн евро – «Программа реформ политики общественных финансов», еще 5 млн будет направлено на развитие гражданского общества, передает Armenia Today.
На днях Всемирный банк заявил о намерении выделить Армении заем в размере $50 млн также на реализацю реформ.
Как сообщили в пресс-службе представительства ВБ в Армении, средства будут направлены на содействие реализации широкого спектра реформ, призванных способствовать укреплению фискальной, социальной и экологической стабильности в стране, а также повышению конкурентоспособности местной продукции․
Данный заем – уже третий в серии займов, призванных содействовать стратегической цели правительства Армении по созданию рабочих мест, что является главным вызовом для страны.