17 Դեկտեմբեր 2015 - 11:00 AMT
Լավ համակարգչային խաղն, անկասկած, Ամանորի հրաշալի նվեր կարող է լինել: Ճիշտ ընտրություն կատարելու համար PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2015-ի համակարգչային խաղերի լավագույն հնգյակը:
Rise of the Tomb Raider
Արկածային մարտախաղ, RPG
Մշակողներ` Microsoft Studios, Square Enix
Հարթակներ` Xbox One, Xbox 360, Microsoft Windows (2016թ. սկիզբ), PlayStation 4 (2016-ի ավարտ)
Դամբարաններ թալանող Լարա Քրոֆթի արկածների մասին պատմող համակարգչային խաղերի լեգենդար շարքը սկիզբ է առել դեռ 1996-ին: Այդ օրվանից թողարկվել են բազում շարունակություններ և լրացումներ, ինչը թույլ է տվել այդ խաղաշարին երկրպագուների հսկայական բանակ ձեռք բերել ամբողջ աշխարհում: Rise of the Tomb Raider-ը շարքի 10-րդ խաղն է և 2013-ի վերաթողարկման շարունակությունը: Իրադարձությունները ծավալվում են Սիբիրում` Լարա Քրոֆթը մեկնում է առեղծվածային արտեֆակտի որոնումների, որն անմահություն է տալիս գտնողին: Լինելով տարվա ամենասպասված խաղերից մեկը` Rise of the Tomb Raider-ը օգտագործում է համակարգչային խաղերի ոլորտի բոլոր վերջին նվաճումները, աչքի ընկնելով հարմար կառավարմամբ, գերազանց գրաֆիկայով և հետաքրքիր սյուժեով, որը կարող է տասնյակ ժամերի տևողությամբ խաղ ապահովել:
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Սթելս-էքշըն
Մշակող` Kojima Productions
Թողարկող` Konami Digital Entertainment
Հարթակներ` PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Microsoft Windows
Անցնող տարվա նշանակալի խաղերից մեկն է, ոչ միայն բարձր որակի շնորհիվ, այլ նաև նրա թողարկման հետ կապված սկանդալի պատճառով: Metal Gear Solid ամբողջ շարքի անփոփոխ հեղինակ Հիդեո Կոդզիման անարդարացիորեն վտարվեց ճապոնական Konami հսկայի կողմից, ինչն այնքան էլ փայլուն հեռանկարներ չի խոստանում այս խաղաշարին: Չնայած դրան, Կոդզիմային հաջողվել է, սեփական ստեղծածին հատուկ մոտեցմամբ և մանրամասների հանդեպ ուշադրությամբ, հանրությանը ներկայացնել ոչ թե ուղղակի խաղ, այլ հսկայական մի աշխարհ իր տրամաբանությամբ և չափազանց խճճված, դրամատիկ սյուժեով: Ընդ որում, խաղացողը ստանում է գործողությունների գրեթե լիակատար ազատություն, որի շնորհիվ կարող է հաճույքով շաբաթներ շարունակ անցկացնել այդ վիրտուալ աշխարհում:
Fallout 4
Action/RPG
Մշակող` Bethesda Game Studios
Թողարկող` Bethesda Softworks
Հարթակներ` Windows, PlayStation 4, Xbox One
Լեգենդար խաղաշարի ևս մեկ շարունակություն: Առաջին խաղերն այնքան բարդ էին ու բազմաշերտ, որ մինչ օրս համարվում են դերակատարային համակարգչային խաղերի օրինակ: 4-րդ խաղն արժանի շարունակությունն է, նույնքան հետաքրքիր, բազմազան և դաժան հետապոկալիպտիկ աշխարհի իրողությունների մեջ ամբողջովին ընկղմվելու ցանկությամբ: Fallout 4-ի գլխավոր արժանիքը ոչ միայն հսկայական չափերի քարտեզն ու հետաքրքիր լոկացիաների և քվեսթերի հսկայական քանակն է: Ամենակարևորն այստեղ այն է, որ խաղացողը կարող է խաղարկային աշխարհում անել այն ամենն, ինչ կամենա` սկսած ցանկացած որակներով ու արտաքինով կերպար ստեղծելուց, վերջացրած անսահման Ամայության տարածքով դեգերումներով, սեփական գաղութի ստեղծմամբ, զենքի կատարելագործմամբ և այլն:
The Witcher 3: Wild Hunt
Մշակող` CD Projekt RED
Թողարկողներ` Cdp.pl, Bandai Namco Entertainment, Warner Bros. Interactive Entertainment, Spike Chunsoft
Եվս մեկ «խաղահարթակ» միանգամայն բաց աշխարհով, առանց խաղային գործընթացի որևէ սահմանափակման: Մշակողների CD Projekt RED լեհական ստուդիան հայտնի է աշխարհում իր արտադրանքի բարձր որակով` յուրաքանչյուր նոր նախագիծ գլուխգործոց է մանրակրկիտ կատարմամբ, որի մշակումը տարիներ է պահանջում: Ստուդիան սովոր չէ չմշակված խաղ ներկայացնել շուկայում, ուստի մշակման բոլոր փուլերում այն հասցվում է փայլուն մակարդակի և կարող է նույնիսկ ամենափորձառու խաղացողի հիացմունքն առաջացնել: Հիմնված լինելով լեհ գրող Անջեյ Սապկովսկու ֆենտեզի վեպերի վրա` The Witcher 3: Wild Hunt արժանիորեն համարվում է 2015-ի լավագույն խաղը:
Bloodborne
Action/RPG, survival horror
Մշակողներ` From Software, SCE Japan Studio
Թողարկող` Sony Computer Entertainment
Հարթակ` PlayStation 4
Թերևս ընթացիկ տարվա ամենայուրահատուկ և հիշվող համակարգչային խաղն է, որի մասին խոսակցությունները չեն մարում արդեն բավական երկար ժամանակ: Շատ մռայլ, վիկտորիանական և գոթիկային հատուկ մթնոլորտով դաժան, արնաշաղախ խաղը և հիասքանչ հրեշները անցումն անմոռանալի են դարձնում: Մինչև ամենափոքր մանրուքները հիանալի ձևավորված խաղարկային աշխարհով, բրուտալ գլխավոր հերոսով և, ամենագլխավորը, իր մեծ բարդությամբ, Bloodborne-ը պարտական է ճապոնացի հեղինակ Հիդետակա Միյաձակիի հանճարին, որը մի քանի տարի առաջ իրարանցում առաջացրեց խաղերի աշխարհում հիանալի DarkSouls-ով: Խաղը բարեհաճ չէ խաղացողի գործողությունների հանդեպ, այստեղ բավականին հեշտ է սխալվելը, սակայն հենց բազում փորձերի ու սխալների միջով անցումն է դարձնում այն այդքան հիշարժան:

Хорошая компьютерная игра, несомненно, отличный подарок на Новый год. Для того, чтобы выбор оказался правильным, PanARMENIAN.Net представляет пятерку лучших компьютерных игр 2015 года.
Rise of the Tomb Raider
Приключенческий боевик, RPG
Разработчики Crystal Dynamics, Nixxes Software
Издатели Microsoft Studios, Square Enix
Платформы Xbox One, Xbox 360, Microsoft Windows (начало 2016 года), PlayStation 4 (конец 2016 года)
Легендарная серия компьютерных игр о приключениях расхитительницы гробниц Лары Крофт началась еже в 1996 году. С тех пор было выпущено большое количество продолжений и дополнений, что позволило серии обзавестись огромной армией поклонников во всем мире. Rise of the Tomb Raider – десятая игра из серии и продолжение перезапуска 2013 года. События разворачиваются в Сибири – Лара Крофт отправляется на поиски таинственного артефакта, дарующего бессмертие своему обладателю. Будучи одной из самых ожидаемых игр года, Rise of the Tomb Raider использует все последние достижения в сфере разработки компьютерных игр, выделяясь удобным управлением, отличной графикой и захватывающим сюжетом, которого хватит не на один десяток часов игрового времени.
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Стелс-экшен
Разработчик Kojima Productions
Издатель Konami Digital Entertainment
Платформы PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Microsoft Windows
Одна из знаковых игр уходящего года, не только благодаря высокому качеству, но и связанному с ее выходом скандалу. Несменный создатель всей серии Metal Gear Solid Хидэо Кодзима был незаслуженным образом изгнан руководством японского гиганта Konami, что сулит не очень радужные перспективы для дальнейшей жизни франшизы. Несмотря на это, Кодзиме удалось, со свойственным ему трепетным подходом к собственному детищу и вниманием к деталям, представить общественности не просто игру, а целый огромный мир со своей логикой и крайне запутанной, драматичной сюжетной линией. При этом, игрок получает практически полную свободу действий, благодаря чему он может с удовольствием остаться в этом виртуальном мире на протяжении многих недель.
Fallout 4
Action/RPG
Разработчик Bethesda Game Studios
Издатель Bethesda Softworks
Платформы Windows, PlayStation 4, Xbox One
Еще одно продолжение легендарной франшизы. Первые игры серии были настолько сложными и многогранными, что до сих пор считаются эталоном жанра ролевых компьютерных игр. Четвертая игра представляет собой достойное продолжение, столь же увлекательное, разнообразное и заставляющее с головой окунуться в жестокий постапокалиптический мир. Главное достоинство Fallout 4 – это не колоссальных размеров карта и громадное количество интереснейших локаций и квестов. Самое важное – игрок волен делать в игровом мире практически все что угодно: начиная от создания персонажа с любыми характеристиками и внешним видом, до скитаний по нескончаемой Пустоши и создания собственной колонии, модификации оружия и так далее.
The Witcher 3: Wild Hunt
Разработчик CD Projekt RED
Издатели Cdp.pl, Bandai Namco Entertainment, Warner Bros. Interactive Entertainment, Spike Chunsoft
Еще одна «песочница» с полностью открытым миром, без каких либо ограничений для игрового процесса. Польская студия разработчиков CD Projekt REDизвестна во всем мире благодаря высокому качеству своей продукции – каждый новый проект представляет собой скрупулёзно выполненный шедевр, на разработку которого уходит не один год. Студия не привыкла бросать на рынок сырую игру, поэтому на протяжении всего периода разработки она «полируется» до блеска и способна вызвать восторг даже у самого искушенного геймера. Основанная на фэнтези-романах польского автора Анджея Сапковского, The Witcher 3: Wild Hunt вполне достойно считается лучшей игрой 2015 года.
Bloodborne
Action/RPG, survival horror
Разработчики From Software, SCE Japan Studio
Издатель Sony Computer Entertainment
Платформа PlayStation 4
Пожалуй, самая специфичная и запоминающаяся компьютерная игра уходящего года, разговоры о которой не утихают довольно продолжительное время. Невероятно мрачный, викторианско-готический антураж, жестокий, залитый кровью игровой процесс и шикарные монстры делают прохождение незабываемым. Прекрасно оформленный, до мельчайших деталей, игровой мир, брутальный главный герой, и, что самое главное – высокая сложность игры – всем этим Bloodborne обязана гению японского разработчика Хидетака Миядзаки, несколько лет назад взбудоражившего игровую общественность прекрасной DarkSouls. Игра крайне недружелюбна к действиям игрока – здесь довольно просто ошибиться, но именно прохождение через множество проб и ошибок делают ее настолько великолепной.