7 Դեկտեմբեր 2006 - 09:16 AMT
«Գազպրոմ» ընկերությունը հաստատել է, որ կպահպանի գազի արտոնյալ գինը Հայաստանի համար: Երեւանը «երկնագույն վառելիք» կստանա վճարելով 110 դոլար հազար խորանարդ մետրի համար: Այդ մասին հայտարարել է «Գազպրոմի» ղեկավարի մամլո քարտուղար Սերգեյ Կուպրիյանովը: Ընդ որում այդ պայմաններով գազը կառաքվի մինչեւ 2009 թվականի հունվարի 1-ը: «Մենք այդպես ենք պայմանավորվել, ստորագրելով համաձայնագիր երեք տարվա ընթացքում գազի գինը անփոփոխ թողնելու վերաբերյալ»,-ասել է նա, ընդգծելով, որ փոխարենը «Գազպրոմը» կավելացնի իր բաժնեմասը «Հայռուսգազարդում»:
Նա նշել է, որ Հայաստանի հանդեպ կիրառվել է այս մոտեցումը, քանի որ նա համաձայնվել է կիսել գազային իր ակտիվները: Անդրկովկասի մյուս երկրներին` Ադրբեջանին եւ Վրաստանին, ինչպես նախկինում, առաջարկվում է գազը գնել 230 դոլարով, հաղորդում է Neftegaz.ru-ն:

7 Декабрь 2006 - 09:16 AMT
Компания “Газпром” подтвердила то, что сохраняет льготную цену на газ для Армении. Ереван будет получать “голубое топливо” по цене $110 за тысячу кубометров. Об этом заявил пресс-секретарь главы “Газпрома” Сергей Куприянов.
Причем на этих условиях поставки будут осуществляться до 1 января 2009 года. “Мы так договорились, подписав соглашение о неизменной цене на три года”, – сказал он, подчеркнув, что за это “Газпром” увеличит свою долю в предприятии “Армросгазпром”.
Он отметил, что подобная практика применена к Армении, так как кавказское государство согласилось поделиться своими газовыми активами. Другим странам Закавказья – Азербайджану и Грузии – по-прежнему предлагается покупать газ по $230, сообщает Neftegaz.ru.