19 Դեկտեմբեր 2015 - 11:01 AMT
ԱՄՆ նախպգահ Բարաք Օբաման ստորագրել է 2016 թ, ֆինանսական բյուջեի նախագիծը: Փաստաթուղթը չեղարկում է 1975 թվականից գործող նավթի արտահանման արգելքը:
Տարվա ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում նախագահը նախագիծը ստորագրելուց առաջ նշել է, որ «հիացած չէ» այդ հեռանկարով, հայտնում է Reuters-ը: «Սակայն սա բյուջե է, որը, իմ պնդմամբ, ներդրումներ է նախատեսում մեր բանակի և միջին դասի համար, առանց որևէ գաղափարական ուղղումի»,-ասել է Օբաման:
Էմբարգոյի չեղարկման համար պայքարում էին հանրապետականներն ու ամերիկյան նավթային ընկերությունները, այն դեպքում, երբ Սպիտակ տան վարչակազմը դեմ էր` պնդելով, որ անհրաժեշտ են էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ: Այդ վեճը դարձավ լիարժեք բյուջեի համաձայնեցման ձգձգման պատճառ, քանի որ այն պետք է ընդունվեր դեռ հոկտեմբերի 1-ին, երբ մեկնարկում է ֆինանսական տարին:
ԱՄՆ Սենատն ընդունեց բյուջեն մեծ ուշացումով` դեկտեմբերի 18-ին, այն կազմում է $1,1 տրլն և գործելու է մինչև 2016-ի սեպտեմբեր, հայտնում է Ռոսբալտը:
ԱՄՆ-ում արդյունահանվող հում նավթի արտահանման արգելքը սահմանվել է 1975-ին` էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում: Ճգնաժամն առաջացավ 1973-ին, երբ արաբական երկրները, այդ թվում նաև Եգիպտոսն ու Սիրիան հրաժարվեցին նավթ արտահանել այն երկրներ, որոնք սատարել էին Իսրայելին Դատաստանի օրվա պատերազմում: Արդյունքում մեկ տարում նավթի գինը աճեց 4 անգամ` $3 մինչև $12մեկ բարելի դիմաց:
Դեմոկրատ Ջեֆ Մերկլին համաձայն չէ արգելքի չեղարկմանը: Նա անվանեց դա «մեծ սխալ»: «Սա մեծ հաջողություն է մեծ նավթային ընկերությունների համար, որոնց համար ստիպված կլինեն վճարել ամերիկացի բանվորներն ու մեր մոլորակը»,-ասել է նա:

19 Декабрь 2015 - 08:05 AMT
Президент США Барак Обама поставил подпись на проекте бюджета страны на 2016-й финансовый год. Документ отменяет введенный в 1975 году запрет на экспорт американской нефти.
На пресс-конференции по итогам года президент перед тем, как подписать проект, отметил, что «не в восторге» от него, сообщает Reuters. «Но это бюджет, который, по моему настоянию, вкладывает средства в нашу армию и наш средний класс без каких-либо идеологических поправок», — считает Обама.
Снятия эмбарго добивались республиканцы и американские нефтяные компании, в то время как администрация Белого дома выступала против, настаивая на необходимости развития альтернативных источников энергии. Этот спор стал одной из причин затягивания согласования полноценного бюджета, который должен был быть принят еще до 1 октября, когда стартует финансовый год.
Только 18 декабря сенат США вслед за палатой представителей Конгресса принял бюджет страны на $1,1 трлн. Бюджет будет действовать до сентября 2016 года, передает Росбалт.
Запрет на экспорт добываемой в США сырой нефти был введен в 1975 году в ответ на энергетический кризис. Кризис начался в 1973 году после того, как все арабские страны-члены организации, а также Египет и Сирия отказались поставлять нефть странам, поддержавшим Израиль в ходе Войны Судного дня. В результате за год цена на нефть выросла в 4 раза: с $3 до $12 за баррель.
«У нас лучшие технологии, лучшая нефть, и со временем мы вытесним российскую, саудовскую и иранскую нефть, – заявил ранее республиканец Джо Бартон. – Благодаря этому закону США встанут у руля мировой энергетической политики. Это значительная победа».
С ним не согласен демократ Джефф Меркли. Он назвал отмену запрета на экспорт «большой ошибкой». «Это несказанная удача для больших нефтяных компаний, за которую придется расплачиваться американским рабочим и нашей планете», – подчеркнул политик.