19 Դեկտեմբեր 2015 - 09:19 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կոչ է արել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հարգել Իրաքի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և հատուկ միջոցներ ձեռնարկել մեղմելու համար լարվածությունը, այդ թվում` դուրս բերել զորքն Իրաքից: Այս մասին հայտնել է Սպիտակ տունը երկու նախագահների հեռախոսազրույցից հետո, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ` քննարկելու համար վեճը Թուրքիայի և Իրաքի միջև հյուսիսային Իրաքում թուրքական զորքերի տեղակայման շուրջ: Նախագահը կոչ է արել Էրդողանին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել մեղմելու համար լարվածությունն Իրաքի հետ հարաբերություններում, այդ թվում, դուրս բերելով զորքն Իրաքից»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Օբաման նաև հորդորել է Թուրքիային հարգել Իրաքի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Առաջնորդները պայմանավորվել են դիվանագիտական ջանքեր գործադրել ԱՄՆ, Թուրքիայի, Իրաքի կողմից` նվազեցնելու համար լարվածությունն ու համակարգելու գործողություններն «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում: Մինչդեռ Իրաքը դիմել է ՄԱԿ ԱԽ` խնդրելով Թուրքիայի «օկուպացիան և ներխուժումը դատապարտող բանաձև» ընդունել և պարտավորեցնել Անկարային անհապաղ դուրս բերել իր զինուժը:
Դեկտեմբերի 18-ի երեկոյան ՄԱԿ ԱԽ-ն իրաքյան կողմի հարցումով նիստ է անցկացրել: Նիստում Իրաքի ԱԳՆ ղեկավար Իբրահիմ ալ Ջաֆարին խնդրել է Խորհրդին կատարել «օրինական միջազգային պարտավորությունները» և ընդունել «հստակ և պարզ բանաձև»:
Դեկտեմբերի 12-ին Իրաքը դիմեց ՄԱԿ ԱԽ` պահանջելով անհապաղ դուրս բերել թուրքական զորքերն իր տարածքից` համարելով զորքի ներկայությունն իր տարածքում միջազգային նորմերի խախտում:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Իրաքի հյուսիս թուրքական զորքերի ներխուժման կապակցությամբ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին դիմելու Իրաքի որոշումն անվանել է «անազնիվ քայլ»: Թուրք վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն դեկտեմբերի 11-ին հայտարարեց, որ Թուրքիայի իշխանությունները կքննարկեն Իրաքի իշխանությունների հետ Իրաքում թուրքական զորակազմի վերակազմավորման հարցը: Ըստ ԱԳ նախարար Չավուշօղլուի, թուրքական զորքերի տեղակայմանն Իրաքի այդ արձագանքը պայմանավորված է նաև «այլ երկրների դերակատարությամբ»` չնշելով որևէ երկիր:

Президент США Барак Обама призвал президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана уважать территориальную целостность и суверенитет Ирака и принять спецмеры для деэскалации напряженности, включая вывод войск из страны, сообщает Белый дом в пятницу по итогам телефонного разговора двух лидеров.
«Президент провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, чтобы обсудить текущий спор между Турцией и Ираком из-за ввода турецких войск в северный Ирак. Президент призвал президента Эрдогана принять дополнительные меры для деэскалации напряженности в отношениях с Ираком, в том числе, путем вывода турецких войск», — говорится в сообщении ведомства.
Также Обама призвал Турцию уважать суверенитет и территориальную целостность Ирака, уточняется в сообщении.
Лидеры договорились прилагать дипломатические усилия со стороны Соединенных Штатов, Турции, Ирака в части снижения напряженности и координации военных усилий против «Исламского государства» (ИГ, арабский вариант ДАИШ), передает РИА Новости.
Между тем, Ирак обратился в Совет Безопасности ООН с просьбой принять резолюцию, которая осудит «оккупацию и вторжение» Турции и обязует Анкару немедленно вывести свои силы.
18 декабря Совет Безопасности ООН по запросу иракской стороны провел заседание по ситуации с турецким армейским подразделением на территории Ирака.
Выступая на заседании, глава МИД Ирака Ибрахим аль-Джаафари попросил Совет выполнить «законные международные обязательства» и принять «ясную и четкую резолюцию». По его словам, документ должен содержать два пункта. «Первое — осуждение турецкой оккупации и незаконного вторжения в нарушение воли государства-основателя ООН, в нарушение норм и правил Устава ООН и принципов международного права», — заявил Джаафари.
«Второе — потребовать от Турции немедленно вывести войска и обеспечить, со всеми соответствующими мерами, вывод к международно признанной границе между двумя государствами», — сказал он.