22 Դեկտեմբեր 2015 - 10:02 AMT
ԵՏՄ գագաթնաժողովում համաձայնեցվել է կազմակերպության բյուջեն, որը կրճատվել է 12%-ով: Այդ մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ղեկավար Վիկտոր Խրիստենկոն:
«Հաջորդ տարի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի աշխատակիցների աշխատավարձը չի ինդեքսավորվի»,-հայտարարել է նա:
Բացի այդ, ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության կապակցությամբ ճշգրտումներ են արվել ԵՏՄ տարածքում ավտոմոբիլային տրանսպորտով կաբոտաժային փոխադրումների փուլային վերակազմակերպման ծրագրում:
«Ղրղզստանը միացել է այս ծրագրին, որը նախատեսված է իրագործել մինչև 2025 թ. և 4 փուլ է ենթադրում»,-ասել է Խրիստենկոն:
Նա հայտնել է նաև, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2020 թ. շրջանում մարդահամարի անցկացման համաձայնեցման ռեժիմի վերաբերյալ: «Հիշեցնեմ, որ մարդահամարի նախորդ փուլը մեր մոտ 3 տարվա տարբերություն տվեց, ինչը տեղեկատվական անճշտությունների պատճառ դարձավ: Մենք պայմանավորվել ենք, որ առավելագույնը 1 տարի կհատկացվի մեր երկրներում մարդահամարի անցկացման նպատակով»,-ասել է Խրիստենկոն:
Անդամակցության պայմանագրով նախատեսվում է 1-8 տարի Հայաստանի և ԵՏՄ մաքսային տոկոսադրույքների ներդաշնակեցման համար, 12-60 ամիս՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերի ընդունման, 3 տարի՝ մտավոր սեփականության օբեյկտների իրավունքների պահպանության ու պաշտպանության հարցերի կարգավորման համար: Անցումային շրջանում ԵՏՄ-ն իրավունք ունի որոշելու Հայաստանի տարածք իր ապրանքների ներմուծման հատուկ կարգը: Պայմանագրով նախատեսվում են նաև ապրանքների տեղափոխման առանձնահատկությունները օտար պետությունների տարածքով: Հայաստանը կստանա ԵՏՄ մաքսային մուտքերի 1,13%-ը:

На саммите ЕАЭС согласован бюджет организации, который был сокращен от исходных проектировок на 12%. Об этом сообщил глава коллегии Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко.
«В том числе в следующем году у работников Евразийской комиссии не будет индексации по заработной плате», – сказал он.
Кроме того, в связи с присоединением Киргизии к ЕАЭС вносятся уточнения в программу поэтапной реорганизации каботажных перевозок автомобильным транспортом на территории Союза. «Кыргызстан присоединяется к этой программе, которая рассчитана на период до 2025 года и предполагает в четыре этапа либерализации допуска перевозчиков на национальные рынки перевозок», – сказал Христенко.
Он сообщил, что достигнута договоренность о проведении согласованных режимов по переписи населения цикла 2020 года. «Я напомню, что предыдущий переписной цикл у нас разошелся на три года, что давало существенные искажения информационные. И мы договорились, что максимум годовой период отводится на проведение переписи населения в наших странах», – сказал Христенко.
ЕАЭС начал функционировать c 1 января 2015 года в составе России, Белоруссии и Казахстана. Государства-участники договора о создании ЕАЭС взяли на себя обязательства гарантировать свободное перемещение товаров, услуг, капиталов и рабочей силы, осуществлять согласованную политику в ключевых отраслях экономики: в энергетике, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте. Договор ЕАЭС предписывает создать к 2016 году общий рынок лекарств и медицинских изделий.
Для Армении предусмотрены переходные периоды от года до восьми лет. Это нужно для приведения в соответствие с действующим в ЕАЭС порядком ставок импортных таможенных пошлин, технических регламентов, правил перемещения товаров, а так же фитосанитарных и ветеринарных норм. Штаб-квартира Евразийской комиссии будет находиться в Москве, финансовый регулятор — в Алматы, а суд ЕАЭС будет расположен в Минске. Белоруссия также получила право председательства в экономическом союзе в 2015 году.