23 Դեկտեմբեր 2015 - 07:17 AMT
Anonymous-ի հաքերները հայտարարել են թուրքական կառավարության դեմ լայնածավալ կիբերպատերազմ սկսելու մասին` մեղադրելով Անկարային ահաբեկչական «Իսլամական պետությանը» սատարելու մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը Sputnik-ի վրա հղումով:
Տեսաուղերձում, որը զետեղվել է Anonymous-ին պատկանող YouTube-ի ալիքում, հաքերները հայտարարել են, որ «Թուրքիան սատարում է ԻՊ-ին նավթ գնելով նրանից և բուժելով գրոհայիններին իր հոսպիտալներում»: «Մենք չենք հանդուրժի, որ Էրդողանն առաջիկայում ևս աջակցի ԻՊ-ին»,-ասվում է ուղերձում:
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ն հատուկ ճեպազրույցում ներկայացրեց հետախուզական տվյալներն ու ֆոտոնյութերը, որոնք հաստատում են Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ակտիվ մասնակցությունը ԻՊ նավթային բիզնեսին Սիրիայում և Իրաքում: ԱՄՆ Պետդեպը հայտարարել է, որ չունի Էրդողանի անմիջական մասնակցության ապացույցներ, խոստովանելով սակայն, որ ԻՊ նավթն իրոք հատում է Թուրքիայի սահմանը և կարող է հայտնվել տեղի շուկայում: Անցած շաբաթ խումբը գրոհել է մոտ 40 հազար վեբ-կայք Թուրքիայի ամբողջ տարածքում:
Anonymous-ի հայտարարությունն ընթերցող խմբի անդամը զգուշացրել է, որ «եթե Թուրքիան չդադարեցնի աջակցությունն ԻՊ-ին, նրա մասնակիցները կշարունակեն գրոհել թուրքական ինտերնետը, սերվերները, բանկերը, կառավարական կայքերը, սերվերների գրոհներից հետո, նրանք կգրոհեն Թուրքիայի օդանավակայաններն ու ռազմական օբյեկտները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը «Իսլամական պետության» հետ կապված թուրքական ընկերությունների դեմ պատժամիջոցներ կարող է սահմանել: Այդ մասին ՄԱԿ ԱԽ նիստից հետո հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը:
Դեկտեմբերի 17-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների ֆինանսների նախարարներն ընդունել են նոր բանաձև, որն ուղղված է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ֆինանսավորման աղբյուրների սահմանափակմանը: Մասնավորապես առաջարկվում է` սառեցնել ակտիվները, արգելել մուտքն ու տարանցումը, կանխել սպառազինության ուղիղ և անուղղակի առաքումներն այն անձանց և կազմակերպություններին, որոնք կընդգրկվեն ԱԽ պատժամիջոցների ենթակաների ցանկում:
Anonymous-ը միջազգային հաքերների խումբ է, որը գրոհում է հիմնականում այն կազմակերպությունների վեբ-կայքեր, որոնք, ըստ հաքերների, գործում են ի վնաս համացանցում ինֆորմացիայի ազատ գոյությանն ու տարածմանը: Anonymous-ը խմբակցություն չէ, քանի որ բաց է և մշտական անդամներ չունի։ Հաքերները միշտ գործում են միևնույն սխեմայով՝ օգտագործելով շատ պարզ համակարգչային ծրագիր՝ LOIC, որը թույլատրում է DDOS հարձակումներ կատարել։
Anonymous-ները հիմնականում միավորվում են հաքերական ֆորումներում: Նախ պայմանավորվում են առաջիկա հարձակման մասին, այնուհետև հավաքվում մասնակիցների, միմյանց հետ կապ պահպանում ու հարձակվում նախապես պայմանավորված ժամին։ Նրանց աշխատանքից հետո հարձաման ենթարկված կայքերը դադարում են աշխատել, անգամ այնպիսի կայքեր, ինչպիսին է Պենտագոնի պաշտոնական կայքէջը:

23 Декабрь 2015 - 08:07 AMT
Хакеры из группы Anonymous объявили о запуске крупномасштабной кампании по кибервойне против турецкого правительства, обвинив его в поддержке террористической группировки «Исламское государство», сообщает агентство Sputnik.
В видеосообщении, размещенном на принадлежащем Anonymous канале на сайте YouTube, хакеры заявили, что «Турция поддерживает ИГ, покупая у группировки нефть и госпитализируя ее боевиков». «Мы не примем того, что Эрдоган (Реджеп Тайип), лидер Турции, дальше будет помогать ИГ», — говорится в послании.
Ранее Минобороны РФ представило на специальном брифинге разведданные и фотоматериалы, подтверждающие активное участие приближенных президента Эрдогана в нефтяном бизнесе ИГ в Сирии и Ираке. В Госдепе США заявили, что не видят доказательств непосредственного участия Эрдогана и его приближенных в торговле нефтью, но в то же время признали, что нефть ИГ действительно пересекает границу с Турцией и может попадать на местный рынок.
По данным агентства, на прошлой неделе атаке группы интернет-активистов подверглись порядка 40 тысяч веб-сайтов по всей Турции. Агентство не уточняет название группы, совершившей кибератаку, передает РИА Новости.
Представитель Anonymous, зачитывающий обращение группы, предупредил, что, в случае «если Турция не прекратит поддерживать ИГ», ее участники продолжат наносить атаки на турецкий интернет, серверы, банки, правительственные сайты, после атаки на серверы они начнут атаки на аэропорты и военные объекты Турции.
Хакерская группа Anonymous, основанная в 2003 году, стала широко известна в конце 2010 года, когда ее участники организовали серию атак на сайты компаний и организаций, противодействовавших деятельности разоблачительного ресурса WikiLeaks (в числе атакованных оказались сайты PayPal, Visa и MasterСard). Anonymous регулярно атакует сайты правительств и ведомств разных стран.