Անկախ պետությունների համագործակցության` ԱՊՀ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհուրդը հերթական` 69-րդ նիստում կընդունի 2016-ի համատեղ աշխատանքի ծրագիրը, հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Նախատեսվում է ամփոփել ԱՊՀ անդամ երկրների ռազմական համագործակցության հայեցակարգի իրականացման արդյունքները և մշակել 2016-ին համատեղ աշխատանքի ծրագիրը: Նիստի ավարտին որոշումներ կկայացվեն ՀՕՊ միասնական համակարգի զարգացման, կապի համակարգի, հումանիտար ականազերծման գործում փոխգործակցության ընդլայնման, ռազմական կադրերի ուսուցման, օպերատիվ և մարտական պատրաստականության համատեղ միջոցառումների անցկացման, ինչպես նաև ԱՊՀ շրջանակում ռազմասպորտային միջոցառումների անցկացմանն առնչվող հարցեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Sputnik-ը:
Նշվում է, որ նիստում քննարկվելու է ՊՆ ղեկավարների փոխգործակցության տարբեր ուղղություններին առնչվող մոտ 20 հարց:
«Տեղի կունենան ԱՊՀ անդամ պետությունների ՊՆ ղեկավարների մի շարք երկկողմ հանդիպումներ: Հանդիպմանը մասնակցում են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարարները, ինչպես նաև ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի և ԱՊՀ մասնակիցների Պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղարության ներկայացուցիչները:
Նիստի ավարտից հետո նախատեսվում են Սեյրան Օհանյանի երկկողմ հանդիպումները Ռուսաստանի և Բելառուսի պաշտպանության նախարարների, ինչպես նաև Ղրղըզստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի հետ, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հոկտեմբերի 30-ին Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին փաստաթուղթ ստորագրվեց արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և հետևանքների վերացման ոլորտում փոխգործակցության, ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների ՀՕՊ միասնական համակարգի ստեղծման և զարգացման ֆինանսական ասպեկտների մասին:

23 Декабрь 2015 - 08:19 AMT
Министры обороны СНГ обсудят совместную работу на 2016 год: В повестке – развитие объединенной системы ПВО
Совет министров обороны государств-участников Содружества независимых государств на очередном 69-м заседании в среду спланирует совместную работу на 2016 год, сообщает во вторник пресс-служба Министерства обороны России.
В мероприятии примут участие руководители военных ведомств Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана и Узбекистана, а также представители Исполнительного комитета СНГ и Секретариата Совета министров обороны государств-участников СНГ.
«Планируется подвести итоги реализации Концепции военного сотрудничества государств — участников СНГ до 2015 года и спланировать совместную работу на 2016 год. По итогам заседания будут приняты решения по вопросам развития объединенной системы противовоздушной обороны, системы связи, расширения взаимодействия в сфере гуманитарного разминирования, обучения военных кадров, проведения совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки, а также военно-спортивных мероприятий в формате СНГ», — говорится в сообщении.
Отмечается, что всего в ходе заседания будет рассмотрено более двадцати вопросов по различным направлениям взаимодействия министерств обороны
«Состоится ряд двухсторонних встреч министров обороны государств-участников СНГ, в ходе которых предполагается обсудить актуальные вопросы взаимодействия в военной и военно-технической сферах, а также утвердить планы сотрудничества оборонных ведомств на 2016 год», — добавляет ведомство.